• 29 Ekim 2023 Pazar 07:00
  • |
  • 29 Ekim 2023 Pazar 07:00

YAZAR

Bu enerjiyle bu kadar

Paylaş

Bayern Münih maçı sonrası oluşan müthiş özgüvenle çıktı Ç.Rize maçına Galatasaray... Okan hoca üst üste oynanan tempolu maçlara rağmen ufak tefek dokunuşlar dışında as kadrosuna dokunmamıştı. Ancak maçın başlamasıyla birlikte Bayern maçının takımın bütün enerjisini sömürdüğü ortaya çıktı.

Özellikle de hücum hattının deyim yerindeyse adım atacak hali yoktu! Torreira'nın yanına monte edilen Kerem Demirbay'ın sorumluluk almayan oyunu, Zaha'nın 'acemilik yaşadığı' sağ kanattaki zayıf performansı, Mertens'in 'savrukluğu' bu yorgunluğun daha da hissedilir hale gelmesini sağladı.

Buna karşılık İlhan Palut'un Rizespor'u ciddi bir ön alan baskısıyla oyuna başladı ve maçın bütününde dönemsel de olsa bu baskısını efektif olarak kullanmayı bildi. Etkili baskı Galatasaray'ın topu üçüncü bölgeye taşımasında büyük sıkıntılara neden oldu. Özellikle ilk yarı Icardi gibi bir gol silahı 1 ya da 2 kez topla buluşabildi.

Okan Buruk, ilk yarıda yaşanan soruna teşhisi iyi koymuş olacak ki ikinci yarıya oyundan Kerem Demirbay, Angelino ve Mertens'i alarak başladı. Davinson'un yanına Kaan Ayhan, sağa Ziyech, Torreira'nın yanına da Oliveira alındı. Geldiği günden beri ne yaptığı anlaşılamayan Angelino'nun görevini kalan dakikalarda Abdülkerim üstlendi.

Yeni diziliş ve kan değişikliği Galatasaray'ın oyun temposunun artmasını sağladı. Ziyech-Boey ikilisiyle sağ kanat çok daha etkili kullanıldı. Okan hoca bir sonraki Tete hamlesiyle hücumdaki hızını daha da artırmayı başardı.

Ç.Rize, Galatasaray'ın toplu halde öne çıktığı anlarda, defans arkasına atılan toplarla ciddi şanslar da buldu. Bunlardan biri gol olsaydı Sarı Kırmızılılar'ın 'kabus' Rize maçlarına bir yenisi eklenebilirdi. Ancak oyuna sonradan giren Oliveira'nın uzaktan çektiği ve rakibine çarparak kaleye giren şutu o kabus beklentisini 3 puanlı bir rüyaya dönüştürdü.

Galatasaray, Beşiktaş, Bayern Münih'li bir haftanın sonunda zor bir deplasmandan çıkardığı galibiyetle yoluna yenilgisiz devam etmesini bildi. Bu aşamada, bu şartlarda bundan daha iyisi olamazdı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

3 Aralık 2023 Pazar

‘En kötü' iken kazanmak

26 Kasım 2023 Pazar

10 numaran orijinal olunca

22 Kasım 2023 Çarşamba

Liderlik çok yakıştı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Bu futbol yetmez

9.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Bravo Barış Alper Yılmaz

9.12.2023