• 11 Haziran 2023 Pazar 07:00
  • |
  • 11 Haziran 2023 Pazar 07:00

YAZAR

Boşuna favori değildi

Paylaş

Bu toprakların geleneğidir, tarafımızı ekseriyetle ezen-ezilen saflaşmasına göre belirleriz. Futbolda Dünya Kupası heyecanında fazlasıyla öne çıkar bu yönümüz... Senegalli, Ganalı, Meksikalı, Uruguaylı oluruz... Finalde Brezilya'yı, Arjantin'i bu yüzden tutarız.

İstanbul'daki dev final öncesi de gözlemim bu yöndeydi... Kupayı iki Türk'ten biri kaldıracaktı ama gönlümüz Ay-Yıldız'lı forma için ter dökenden yanaydı. İngiliz- İtalyan rekabetinde de elbette duygusal yönümüz "Kupa İtalya'ya gitsin" diyordu.

Ancak bir de futbolun gerçeği var. Gönül öyle dese de futbolu futbol olduğu için sevenler, mücadeleyi 90 dakikaya yayan ve hep kazanmayı düşünen tarafı izlemek isteyenler için Manchester City gibi bir futbol makinesi vardı sahada.

Leipzig'e 8, Bayern'e 4, geçen yılın şampiyonu Real Madrid'e 5 atarak gelmişlerdi finale ve mutlak favoriydiler. Atatürk Olimpiyat Stadı'nı dolduran on binlerin ve ekran başındaki milyonların en büyük beklentisi devler finaline yakışır bir mücadele olmasıydı

City o beklentiye uygun başladı maça. İsteyen, pozisyon arayan, saha içi hücum atraksiyonlarını defalarca deneyen taraf City'di ve Inter de kendinden beklenen taktiğe uygun olarak oynamak değil bozmak için sahada gibiydi.

Özellikle ilk 20 dakika bu taktiği hakkıyla oynayıp, M.City'nin alışılagelmiş maç başı baskısını alt etmeyi bildiler. City, sonrasında oyundaki hakimiyeti tamamen eline alırken, Inzaghi'nin öğrencileri defans arkasına atılacak ters toplara ve City'li oyuncuların çıkarken kaptırdıkları toplara umutlarını bağlamıştı. İlk yarı istatistiklere yansıyan net pozisyonları bile yoktu.

Üstelik özellikle R.Madrid maçında yıldızlaşan ve takımın sahadaki beyni olan Bruyne 36. dakikada sakatlanarak sahayı terk etmiş, City maçın geri kalanını çok önemli bir silahından yoksun oynamıştı. Burada Bruyne'nin final şanssızlığına da parantez açmak gerek... Zira Belçikalı yıldız 2021'deki Chelsea finalinin 60'ıncı dakikasında da sakatlanarak oyundan çıkmıştı.

City aradığı golü 68'de bularak hasret kaldığı ve müzesindeki tek eksiği olan Şampiyonlar Ligi Kupası'nın sahibi oldu. Gol dakikasından sonra oyun oynamayı hatırlayan İtalyan ekibi bulduğu net pozisyonları değerlendiremedi ve kupa hasretini 14'üncü yıla çıkardı.

İngiliz ekibi grup aşamasından, elemelere ve nihayetinde finalde sonuna kadar hak eden taraftı ve hak eden hak ettiğini aldı. Zaferin mimarı Guardiola da dünya futboluna bir imza daha attı...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

3 Aralık 2023 Pazar

‘En kötü' iken kazanmak

26 Kasım 2023 Pazar

10 numaran orijinal olunca

22 Kasım 2023 Çarşamba

Liderlik çok yakıştı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

10 numaran orijinal olunca

26.11.2023

Engin Verel

Hayal alemi!

1.12.2023

Alen Markaryan

‘Böyle kayrılmak istemiyoruz' demezseniz???!!

28.11.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Hücum obezliği

30.11.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Tuna Tunca

Jorge Jesus'un takıma en büyük etkisi

30.04.2023

Burak Çolo

Kopenhag'ı yen gruptan çık!

30.11.2023