• 11 Şubat 2021 Perşembe 08:00
  • |
  • 11 Şubat 2021 Perşembe 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Bir teselli var!

Paylaş

Topu Galatasaray'a verirsen ne oynanacağını, ortaya nasıl bir futbol çıkacağını en son derbide gördük... Ondan önce Başakşehir ve Trabzonspor da aynı tarz futbolla sonuca ulaşmayı denemiş ama başaramamıştı.

Yani belli seviyedeki takımlar için iyi bir alternatif değildi.

Çağdaş Atan, hem bu örnekleri iyi incelemiş hem de ligi domine eden ekibinin oyunundan vazgeçmemeyi tercih etmişti.

Dolayısıyla Alanya 2-1 kazandığı lig maçında olduğu gibi topu Galatasaray'a bırakıp, defansta beklemek yerine, Sarı-Kırmızılılar'ın en önemli silahı olan pas oyununu bozacak bir dizilimle sahaya çıkmıştı. Salih Uçan, Efecan, Berkan'ın orta sahadaki dinamizmine Davidson ve Babacar'ın takım savunmasına presle yaptığı katkı eklenince Galatasaray, dar bir alana sıkışmak zorunda kaldı.

Oluşan kilidi çözmesi beklenen Belhanda'nın maça gelmeyi unutması, Babel'in takım savunmasıyla ilgili melekelerini yitirmiş olması ve Taylan Antalyalı'nın sezon başından beri yapmadığı kadar top kaybı yapması Akdeniz ekibinin ekmeğine yağ sürdü.

Şüphesiz yeni transferlerden Yedlin, çıkışlarıyla o kanatta hareketlilik yaratmaya çalıştı. Ama Babel'den beklenen yardım gelmeyince o çıkışlar Galatasaray için ekstra bir zaafa neden oldu.

Zaten top yapmakta zorlanan takım önce cüssesine yakışmayacak şekilde omuz omuza mücadeleden mağlup çıkan Donk'un hatası, sonra da atağa kalkarken yanlış pas tercihi yapan Taylan'ın top kaybıyla kalesinde 2 gol gördü.

Ligin lideri olan Galatasaray'ın ilk yarıda kaleyi bulan isabetli şutu bile yoktu. Fatih Hoca ikinci yarıda bu gidişe 3 değişiklikle neşter vurmak istedi ancak bu kez Marcao'nun hamle hatasıyla gelen üçüncü gol Galatasaray'ın kupa macerasına son darbe oldu.

Direkten dönen iki top ve kaleci Marafona'nın sıra dışı performansı Galatasaray'ın gösterdiği karşı refleksin erken sonuç vermesini engelledi. Mohamed ve Gedson'un gollerine rağmen maçı uzatmaya götürecek zaman kalmadı ve Sarı-Kırmızılılar bu yıl da Kupa'ya erken veda etmek zorunda kaldı.

Gecenin Galatasaraylılar için teselli olacak tek tarafı Mostafa Mohamed'in performansıydı. Üçüncü maçında da tabelayı değiştiren Mostafa, adeta golü yoktan var etti. Mısırlı, hem fizik gücüyle hem oyun zekasıyla hem de kafa topu hakimiyetiyle kalan tek hedefe ulaşmada en önemli silah olacak!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Mayıs 2022 Cumartesi

Giderayak sürpriz

17 Mayıs 2022 Salı

Çileye veda

8 Mayıs 2022 Pazar

Sezon özeti gibi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Üstelik 9 kişiyiz biz...

17.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022