• 7 Şubat 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 7 Şubat 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Bir Kadıköy klasiği!

Paylaş

Amaç her iki taraf için de kaybetmeyeyim olunca, futbol da bu kadar oluyor. Yani Fenerbahçe-Galatasaray derbilerinin rekabet gücüne, taraftarda yarattığı kalp çarpıntısına diyecek yok da, çok uzun zamandır oyun olarak futbolseverleri tatmin eden bir mücadele göremiyoruz.

Dün de o maçlardan birine tanıklık ettik.

Aslında Sarı-Kırmızılılar klasik oyun anlayışı ve klasik dizilişiyle sahadaydı. İlk dakikadan itibaren topa hakim oldular, çok pas yaptılar. 30'uncu dakikada G.Saray 120, F.Bahçe 60 isabetli pas yapmıştı. Peki pas yaptı da ne oldu? Özellikle ilk 45 dakika neredeyse net bir gol pozisyonuna giremedi takım... Elde rakibin olası baskısını kırma dışında pek de bir işe yaramadı. Düşünsenize kaleyi bulan ilk şut 52'nci dakikada geldi.

F.Bahçe açısından da pek öyle baskılı oynayayım derdi yoktu. Erol Bulut, topu rakibe verip, sahasında bekleyip, kontratakla sonuca gitmeyi planlamıştı. Yani liderin tek gol planı rakibin defans arkasına atılacak toplar ya da kanat ortalarıydı.

Sonra Mısırlı'nın kumaşının ne kadar kaliteli olduğunu dosta düşmana ilan eden o akıl dolu vuruşu geldi. Çıldırtan denge bir anda bozuldu... Oyun tam da Galatasaray'ın istediği şekle dönüştü.

F.Bahçe, can havliyle açıldı, bu da Galatasaray'ın hızlı ayaklarının aradığı kulvarı bulmasını sağladı. Ligin en iyi pas yapan takımı için golden sonra oluşan Fenerbahçe baskısını kırmak da zor olmadı. Hatta skoru artıracak önemli pozisyonlar da bulundu

Maçtan önce isimler değil, sistem kazanır demiştim. Öyle de oldu, Galatasaray Kadıköy'den lider döndü.

DERBİNİN DİKKAT ÇEKENLERİ

Mohamed: İlk derbisinde gol atmasından öte, pozisyon bilgisi, top saklama özelliği ve en önemlisi kafa hakimiyetiyle G.Saray'da fark yaratacağını gösterdi.

Muslera: Kırılma anı denilecek bir pozisyonda Samatta'nın ön direkteki kafasını muhteşem bir refleksle çıkardı. Takımın güven unsuruydu.

Taylan: Sıfır hatayla oynadı. Oyunun sigortasıydı. Hem defansta, hem de F.Bahçe'nin çıkmaya çalıştığı pozisyonlarda 'Süper Kahraman' rolünü üstlendi.

Sangare: Takımının en iyi ismiydi. Özellikle ilk yarıda hem hızıyla hem ortalarıyla Galatasaray'ın sol tarafını felç etti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Mayıs 2022 Cumartesi

Giderayak sürpriz

17 Mayıs 2022 Salı

Çileye veda

8 Mayıs 2022 Pazar

Sezon özeti gibi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022