• 07 Şubat 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 07 Şubat 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Bir Kadıköy klasiği!

Paylaş

Amaç her iki taraf için de kaybetmeyeyim olunca, futbol da bu kadar oluyor. Yani Fenerbahçe-Galatasaray derbilerinin rekabet gücüne, taraftarda yarattığı kalp çarpıntısına diyecek yok da, çok uzun zamandır oyun olarak futbolseverleri tatmin eden bir mücadele göremiyoruz.

Dün de o maçlardan birine tanıklık ettik.

Aslında Sarı-Kırmızılılar klasik oyun anlayışı ve klasik dizilişiyle sahadaydı. İlk dakikadan itibaren topa hakim oldular, çok pas yaptılar. 30'uncu dakikada G.Saray 120, F.Bahçe 60 isabetli pas yapmıştı. Peki pas yaptı da ne oldu? Özellikle ilk 45 dakika neredeyse net bir gol pozisyonuna giremedi takım... Elde rakibin olası baskısını kırma dışında pek de bir işe yaramadı. Düşünsenize kaleyi bulan ilk şut 52'nci dakikada geldi.

F.Bahçe açısından da pek öyle baskılı oynayayım derdi yoktu. Erol Bulut, topu rakibe verip, sahasında bekleyip, kontratakla sonuca gitmeyi planlamıştı. Yani liderin tek gol planı rakibin defans arkasına atılacak toplar ya da kanat ortalarıydı.

Sonra Mısırlı'nın kumaşının ne kadar kaliteli olduğunu dosta düşmana ilan eden o akıl dolu vuruşu geldi. Çıldırtan denge bir anda bozuldu... Oyun tam da Galatasaray'ın istediği şekle dönüştü.

F.Bahçe, can havliyle açıldı, bu da Galatasaray'ın hızlı ayaklarının aradığı kulvarı bulmasını sağladı. Ligin en iyi pas yapan takımı için golden sonra oluşan Fenerbahçe baskısını kırmak da zor olmadı. Hatta skoru artıracak önemli pozisyonlar da bulundu

Maçtan önce isimler değil, sistem kazanır demiştim. Öyle de oldu, Galatasaray Kadıköy'den lider döndü.

DERBİNİN DİKKAT ÇEKENLERİ

Mohamed: İlk derbisinde gol atmasından öte, pozisyon bilgisi, top saklama özelliği ve en önemlisi kafa hakimiyetiyle G.Saray'da fark yaratacağını gösterdi.

Muslera: Kırılma anı denilecek bir pozisyonda Samatta'nın ön direkteki kafasını muhteşem bir refleksle çıkardı. Takımın güven unsuruydu.

Taylan: Sıfır hatayla oynadı. Oyunun sigortasıydı. Hem defansta, hem de F.Bahçe'nin çıkmaya çalıştığı pozisyonlarda 'Süper Kahraman' rolünü üstlendi.

Sangare: Takımının en iyi ismiydi. Özellikle ilk yarıda hem hızıyla hem ortalarıyla Galatasaray'ın sol tarafını felç etti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

28 Şubat 2021 Pazar

Galatasaray 2.0

24 Şubat 2021 Çarşamba

'Yabancı başkan' getirsek olur mu?

21 Şubat 2021 Pazar

Kış güneşi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray 2.0

28.02.2021

Engin Verel

Özgür ve Bulut'suz...

01.03.2021

Alen Markaryan

Bizim hakemlerimiz hiç hata yapmaz!

02.03.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Herkes payına düşeni almış

02.03.2021

Gürkan Ata

Lider cesur değilse!

01.03.2021