• 17 Eylül 2021 Cuma 08:00
  • |
  • 17 Eylül 2021 Cuma 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Bir galibiyetten çok daha fazlası

Paylaş

Trabzonspor maçının ilk 20-25 dakikasında gördüğümüz, alanları daraltan, sürekli ve durmaksızın baskı yapan Galatasaray, dün gece yine sahadaydı.

Üstelik bu kez süreyi çok da uzattılar, Hoca da derbinin aksine oyuna daha geç müdahale etti. Anlaşılıyor ki bundan sonra takımın belirleyici karakteri bu olacak. Zaten bu kadar düşük bir yaş ortalaması ile sahadaysan pres futbolundan daha etkili bir silahın olamaz.

Baskılı ve bloklar arası mesafeyi kısaltan bu futbol, Lazio'nun oyun kurmasını, topa hakim olmasını engelledi.

Baştan sona sahada daha etkili olan taraf Galatasaray'dı.

Marcao-Nelsson ikilisi Luyindama'lı tandeme göre daha sağlıklı gözüktü, bir kaç küçük pas hatası dışında kusursuz oynadılar desek abartmamış oluruz. Üstelik Marcao, öne çıkışlarıyla takımın öndeki baskısına da doğrudan katkı verdi.

Taylan, Cicaldau ve Berkan'dan oluşan göbek üçlüsü o kadar çok koşup, o kadar pas yaptılar ki, talyan ekibinin orta sahasını çaresiz bıraktılar. Özellikle Cicaldau oyun zekasıyla, akıl dolu paslarıyla, beklenmedik şutlarıyla parlıyor. Bence Fatih Hoca, önümüzdeki dönem takımın liderliğini Cicaldau'ya emanet edecek, bu haliyle fazlasıyla hakediyor.

Takımın diğer Rumen'i Morutan, sağ kanattan içeriye yaptığı driplinglerle hücum gücüne büyük katkı veriyor, dar alandaki çalım yeteneği ile de rakip defansı ciddi yıpratıyor.

Ve tabii ki Halil Dervişoğlu... Genç golcü, sürekli oyunun içinde. Boşa top yapmıyor, topu alırken de kullanırken de yeteneklerinin farkında. Burada Halil adına en büyük handikap, tek forvet oynaması. Aslında çift santraforlu bir oyunda çok daha etkili olacağı kesin. Eminim Hoca ligdeki bazı maçlarda doğrudan 4-4-2'ye dönerek Halil'in 'ikinci forvet' özelliklerinden yararlanacaktır.

Galatasaray dün takım halinde çok iyi bir mücadele ortaya koydu... Uzun süre takımına hasret kalan taraftarının da desteğiyle 'Avrupa Fatih'i' hüviyetine yeniden büründü.

Laziolu Marsilyalı zor bir gruba 3 puanla başlamak ve ilk haftadan liderlik koltuğuna oturmak önemli...

Ama en önemlisi uzun zamandan sonra böyle etkili ve geleceğe dair umutları artıran bir futbol ortaya koymak, bu genç takımın özgüveni için paha biçilemez.

Fatih Hoca dün gece bir taşla bir kaç kuş birden vurdu

YAZARIN DİĞER YAZILARI

13 Ekim 2021 Çarşamba

İki maçın gör dedikleri

4 Ekim 2021 Pazartesi

Diagne mucizesi

27 Eylül 2021 Pazartesi

Demek ki neymiş!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021