• 5 Ocak 2022 Çarşamba 07:00
  • |
  • 5 Ocak 2022 Çarşamba 07:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Bedeli ağır olur

Paylaş

"Nerede kalmıştık" tweetinin üzerinden 4, "Biz adı geçenlerle rakip bile değiliz" videosunun üzerinden de 2.5 yıl geçti!

Elde 2 Süper Lig şampiyonluğu, 1 TFF Süper Kupa, 1 Türkiye Kupası başarısı var...

Dün Fatih Terim, sosyal medyadan bir kez daha paylaşım yaptı... Özetle, "Bir proje için yola çıktım, yönetim de bu proje için bana söz verdi... Başarılı olacağıma inanıyorum, bana güvenin... Başarısız olursam da gereğini yaparım" diyor.

Üstteki iki paylaşımın verdiği duygu ile son paylaşımın içerdiği duygu arasında dağlar kadar fark var!

Peki Terim'e bugün bu tweeti attıran tablo ne?

Sadece bu sezon 25 milyon euro harcayarak 11 yeni futbolcu transfer etmiş, PSV'den yenilen 7 golle Şampiyonlar Ligi'ne kalamamış, iki büyük derbi dahil 6 maçı kaybetmiş, liderin 19 puan gerisinde, Türkiye Kupası'ndan alt ligin düşme hattındaki takımı tarafından elenmiş, neredeyse üst üste 3 maç aynı 11'le sahaya çıkamamış, ortada oyun tarzı olmayan, B planı bulunmayan, umut vermeyen bir takım var!

Elbette lige nasıl yansımadığı tartışma konusu olsa da UEFA Avrupa Ligi'ndeki başarıyı ayrı tutmak lazım... Zaten bugün Fatih Hoca'ya istifa mektubu yerine bu mesajı yazdıran güç de o!

Hoca'nın ortaya koyduğu vizyon önemli, ama yapabileceği konusunda kuşkular eskisinden çok daha fazla... 14 yıl şampiyonluk hasreti çekmiş bir camia için, "Devre arasına kadar zaman verin", "3 yıl sabredin" sözleri bu yüzden zül geliyor.

Sportif olarak kendini tekrar eden bir hoca, iş ilişkisi konusunda da, "tek adam" rolüne soyunmuş bir isim var artık karşımızda... Haziranda seçim vaadi olduğu yönetimle bugün bu noktaya gelmiş olmasının başka izahı yok.

En basitinden, "Hocam teknik ekibi güçlendirelim" teklifini bile "kendine müdahale" olarak algılaması anlaşılabilir mi? Sahadaki kadar saha kenarındaki zafiyeti görmemek için kör olmak gerek!

Yönetim açısından ise, Fatih Terim bugün 'feda edilebilir' bir isim gibi görülüyor sanırım. Henüz 6-7 aylık ömrü olan yönetim, mevcut hoşnutsuzluğun devam etmesi halinde mart sonunda olağanüstü bir seçimle sınanabilir. Ama olası bir değişimin camiada "kan değişimi" olarak algılanacağı ve bu sürenin uzayacağı fikrine ikna edilmiş de olabilirler!

Yoksa beklenen, Fatih Hoca'nın mesajında iki kez tekrarlama ihtiyacı duyduğu "Yönetimin desteğiyle" başlatılan bu vizyona sahip çıkmaları ve dedikodulara Hoca'dan önce cevap vermeleridir.

Geçen sezon Mustafa Cengiz yönetimiyle yaşadığı gerilim bir şampiyonluğa mal olmuştu, umarım bu gerilim eldeki tek hedef olan Avrupa macerasına mal olmaz...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

3 Aralık 2023 Pazar

‘En kötü' iken kazanmak

26 Kasım 2023 Pazar

10 numaran orijinal olunca

22 Kasım 2023 Çarşamba

Liderlik çok yakıştı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Derbi için moral oldu

5.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Milli Takım, EURO 2024'e renk katar

3.12.2023