• 03 Şubat 2021 Çarşamba 08:00
  • |
  • 03 Şubat 2021 Çarşamba 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Baş döndüren hız

Paylaş

Galatasaray, dün Fenerbahçe derbisi öncesi puan kaybına sıfır toleransın olduğu bir maça çıktı. Zaten Fatih Hoca da ilk 11’i belirlerken o toleransı dikkate almıştı. Rakibe orta saha üstünlüğünü vermemek için son haftalarda Galatasaray’ın aşil topuğu haline dönüşen Emre Akbaba ve Belhanda’yı kenara çekmiş, Taylan’ın yanına Etebo’yu alarak takımın defansif ayarlarını güçlendirmişti.

Elbette 3-4 sezondur sergiledikleri pozitif futbolla dikkat çeken, bunu şampiyonlukla taçlandıran Başakşehir’e karşı kağıt üzerinde kabul edilebilir bir hamleydi. Ancak nerede o pozitif futbol nerede şimdi ki Başakşehir. Üstelik oynamaktan çok ilk dakikadan itibaren oyunu soğutmaya çalışan bir futbolcu topluluğu vardı ortada. Aykut Hoca’nın da defansa dayalı oyun tarzını 2 günde takıma adapte etmiş olması şaşkınlık verecek bir başarıydı!

Eminim Fatih Hoca böyle olacağını bilseydi, klasik kadrosuna dokunmazdı. Zaten ikinci yarının başında 1-0’ın da verdiği avantajı göz önüne alıp, alışılmış Galatasaray oyununa döndü. Benzer dönüşümü Başakşehir de yaşadı. Ancak bu açık alanda etkili isimlere sahip Galatasaray için yeni fırsatlar yarattı. Sonuçta Sarı-Kırmızılılar Kadıköy’e hem puan farkını koruyarak hem de moralli gitmeyi başardı.

MAÇIN 3 ADAMI

Onyekuru: Adam durdurulamıyor. Galatasaray için doping etkisi yaptı, Muslera’dan sonra yeni bir ‘haksız rekabet’ unsuruna dönüştü. Sadece skora katkı kadar, hızıyla oyun kalitesine yaptığı katkı gerçekten paha biçilemez.

Donk: Küsmek yok, yorulmak yok… Full konsantrasyonla oynuyor. Defansın göbeğine koyuyorsun oynuyor, ortaya çekiyorsun oynuyor. Dün kanat oyuncularına ‘Orta öyle değil böyle yapılır’ dercesine yaptığı asisti de golü de enfesti.

Muslera: Resmen Galatasaray’ın devre arasındaki en büyük transferi oldu. Maçın başında kurtardığı pozisyon, penaltıdaki soğukkanlılığı ve defansa verdiği güvenle oyunun kaderini değiştiren 3 isimden biriydi... 

 Dipnot: Takımın yeni golcüsü Mostafa Mohamed kumaşının kaliteli olduğunu gösterdi. Duracağı yeri, koşacağı alanı biliyor. Kafa toplarında çok can yakacak gibi, zira az farkla dışarı çıkan kafası usta işiydi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

04 Mart 2021 Perşembe

Ankara'nın taşına bak!

28 Şubat 2021 Pazar

Galatasaray 2.0

24 Şubat 2021 Çarşamba

'Yabancı başkan' getirsek olur mu?

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ankara'nın taşına bak!

04.03.2021

Engin Verel

Evdeki yabancı!

05.03.2021

Alen Markaryan

Hızlı ve öfkeli

07.03.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Herkes payına düşeni almış

02.03.2021

Gürkan Ata

Lider cesur değilse!

01.03.2021