• 03 Ocak 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 03 Ocak 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

B planı şart

Paylaş

Galatasaray gibi topa hükmeden, çok pas yapan bir rakiple oynuyorsanız ve kadro kaliteniz de kısıtlıysa ortada iki seçeneğiniz var… Ya fizik gücünüze güvenip önde baskı kuracaksınız, ya da topu Galatasaray’a verip, defansa yaslanacaksınız.

Akdeniz ekibi dün akşam ikinci yolu tercih etti. Hatta o kadar yaslandılar ki, maç ilk yarı neredeyse Antalyaspor yarı sahasının 15-20 metresinde oynandı Bu da Galatasaray’ın üretken futbolunu olumsuz etkiledi.

Hoca, Taylan Antalyalı’nın cezalı olduğu haftada defansın göbeğini idealde olması gerektiği gibi Luyindama ve Marcao’ya emanet edip, önlerine Donk’u koymuştu. Yani defans sağlama alınmıştı, gerisi ofansif orta sahanın göstereceği performansa bağlıydı.

Geçen sezon dikine futboluyla öne çıkan Ömer Bayram da 11’deydi. Ama ne Ömer Bayram ne de Belhanda kendinden bekleneni verebildi. O kadar etkisizlerdi ki, Antalya’nın ‘gelin bir el atın’ diye bağıran defansif anlayışına rağmen geriye gelip topu dağıtma zahmetinde bile bulunmadılar.

Galatasaray koca bir 45 dakika, Luyindama’nın, Marcao’nun, Donk’un orta sahaya gelerek çıkardığı defans arkası toplara mahkum kaldı. Elbette Sarı Kırmızılılar maçın mutlak hakimiydi, Antalyasporlu futbolcuların ayağına top geldiğinde bunaltıcı pres yapılıyordu. Özellikle Arda Turan kendi adına belki de sezonun en etkili maçlarından birini oynadı. Her şey vardı, gol yoktu!

İkinci yarı Ömer Bayram’dan vazgeçen hoca Falcao’yu forvete, Oğulcan’ı sağa atarak ileride hareketliliği artırmayı denedi. Mantıklı da gözüküyordu ama Emre Kılınç’ın kariyerindeki ilk kırmızı kartı biraz da ağır bir yorumla görmesi hesapları bozdu. Üstüne bir de Falcao’nun sakatlığı nüksetti… Kilidi açacak tek adam olan Arda da sinirine yenik düşünce takım mantalite olarak oyundan düştü.

Galatasaray, eksik rakibe rağmen defans anlayışından ödün vermeyen Antalya karşısında Kayserispor maçında olduğu gibi yine dramatik bir puan kaybı yaşadı… Henüz yarış için büyük kan kaybı yok ancak bu tarz rakip anlayışa karşı farklı bir oyun geliştirmek şart. Yoksa topla oynama, isabetli pas istatistikleriyle yetinmeye devam edersin! 

GET WELL SOON!

Omar’ın geçirdiği talihsiz kazaya ve bu üzücü olay sonrası Galatasaraylı futbolcuların gösterdiği reflekse de bir parantez açmak gerekir. Profesyonellerden oluşan bir takım değil, bir aile gibi davrandılar. İşte bu ruh her şeye bedel! Umarım Omar da en kısa zamanda bu ruhun önemli bir parçası olarak yerini alacak.

Get weel soon Omar!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

10 Ocak 2021 Pazar

Sol kroşe!

06 Ocak 2021 Çarşamba

İki 'lüks' bu takıma lüks!

03 Ocak 2021 Pazar

B planı şart

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sol kroşe!

10.01.2021

Engin Verel

Futbolun jesti

08.01.2021

Alen Markaryan

Bir iç geçiş, bir serzeniş değildir bu...

12.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Tek kale tek puan!

17.01.2021