• 27 Aralık 2020 Pazar 08:01
  • |
  • 27 Aralık 2020 Pazar 08:01

YAZAR

Aydın Türkmen

Ava giderken avlandı!

Paylaş

Abdullah Hoca, Trabzonspor Dergisi’ne verdiği röportajda, “Aksiyon filmi gibi futbol oyunu kalmadı artık. Planların her hafta değiştiği maçlar oynayacağız” demişti. Hoca, Hatay maçı sonrası da “Bizim maçlarımızda isteyen % 90 topa sahip olabilir” diyordu... Maç Bordo Mavililer açısında bu mottoya uygun başladı.

Orta alanda baskı yapıyor gibi gözüküyorlardı ama yapmıyorlardı… Abdullah Avcı değil, Aykut Kocaman takımıymış gibi rakibi defansta karşılayıp, toplu hızlı süren oyuncularla gole ulaşmaya çalışıyorlardı. Zaten buldukları birkaç pozisyon da bu formatla geldi.

Rakibin bu anlayışı son haftalardaki sıkıntılarının kaynağı 2. bölgede yediği baskı ve Taylan’ın yalnız kalması olan Galatasaray için bulunmaz bir fırsat oldu. Orta sahanın rahat geçildiği bir maçta sonucu Arda Turan, Feghouli, Belhanda, Emre Kılınç ve Oğulcan’ın topa ne kadar hakim olacakları belirleyecek gibi gözüküyordu. İlk 10 dakikada topa sahip olma yüzde 79’a 21’di mesela… Ama Feghouli’nin erken sakatlığı, Belhanda’nın formsuzluğu ve elbette defansı rahatsız edecek klasik anlamda bir santrforun olmaması izleyenler için “dengeli bir maç” illüzyonu yarattı.

Galatasaray, devrenin sonunda topu rakibe bırakma anlayışının bir Rus ruleti olduğunu harika bir organizasyonun finalinde bulduğu golle gösterdi.

Devre arasına mağlup giren Trabzonspor, ikinci yarı biraz daha önce çıkan, defans önceliğini öteleyen bir görüntü sergiledi. Ama Sarı-Kırmızılılar’ın ‘yumuşak karnı’nı baskılayacak presle takviye edilmeyen bu oyun tarzı Galatasaray orta sahasına yeni fırsatlar yarattı.

Bu fırsatlardan birinde maçın iyilerinden Oğulcan araya atılan topu gole çevirerek yılın son derbisini o dakika itibarıyla kafalarda bitirdi.

Maçın adamı: Öyle öne çıkan biri yoktu aslında. Ama Arda Turan, oyundan alındığı dakikaya kadar çok çalıştı, goldeki fırsatçılığı da kendisine yakışır cinstendi.

Maçın hayal kırıklığı: Belhanda’nın performansıydı şüphesiz. Baskısız bir maçta bu kadar top kaybı yapması nasıl açıklanır bilemiyorum. Biraz ciddi olsa, maç bambaşka olabilirdi.

Maçın kaybı: Taylan’ın sarı kartı. Onsuz takımı düşünmek zordu ve dün gördüğü sarı kartla cezalı duruma düştü. Bakalım takım Antalyaspor maçında Taylan’sız neler yapacak!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

17 Ocak 2022 Pazartesi

4 artı, 3 eksi

9 Ocak 2022 Pazar

Nerede kalmıştık!

5 Ocak 2022 Çarşamba

Bedeli ağır olur

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Geçiş dönemi!

16.01.2022

Alen Markaryan

İhtiyaç anında sahibinden!

15.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

16.01.2022