• 19 Şubat 2024 Pazartesi 07:00
  • |
  • 19 Şubat 2024 Pazartesi 07:00

YAZAR

Aslanlar gibi

Paylaş

Tahminlerden zor geçen ve yüksek eforun harcandığı Prag maçı sonrası kadro revizyonu kaçınılmaz gözüküyordu. Bu anlaşılabilir hamle, beraberinde "Ya bir yol kazası olursa" endişesini getirmiyor değildi. Dolayısıyla ilk 11 açıklandığında, Torreira'sız orta sahanın ne kadar diri kalabileceği, sol bekte yeni transfer Köhn'ün beklenen performansı gösterip göstermeyeceği, uzun zamandır maçlara yedek başlayan Tete'nin sağda ne yapacağı gibi bir dizi soru akıllarda yer buldu. Ancak Sarı-Kırmızılılar, endişelerin ne kadar yersiz olduğunu daha ilk dakikalardaki coşkusuyla ispatlamayı bildi. Hem fiziksel hem de mental olarak o kadar oyunun içindeydiler ki bu zor deplasmanı daha 15'inci dakika bitmeden kolaya çevirmesini bildiler.

OH BE! SOL BEK VARMIŞ!

Peki neydi zoru kolay yapan?

1- Sağda Barış Alper solda Köhn'den oluşan kanat bekleri... kisi de müthiş fizik gücüne sahip, savunmada o kadar güven veriyorlar ki... Kerem, atağa kalkarken savunmayı düşünmek zorunda kalmadı, eforunu hücuma, oyun zekasını asist yapmaya kullandı. Köhn 40 yıllık Galatasaraylı gibi oynadı, yıllardır sol bek özlemi çeken taraftarın yüreğine su serpti. Hem Barış hem Köhn çıkışlarıyla takımının hücum hattında +1 katkısı yaptı.

2- Topu geri kapma hızı... Galatasaray, sezon başından beri ön alan baskısını en etkili yapan takım. Icardi, Mertens, Kerem Aktürkoğlu, Kerem Demirbay ve Tete'nin öndeki presi ile öne çıkan savunmanın ve beklerin daralttığı alan sayesinde topa çok hızlı sahip oldular. Pek çok örneği var ama ikinci gol bu efektif oyunun doğrudan ürünü! Yani stoper Davinson'un dönen topu alması, açılan topun sağ bek Barış tarafından ceza sahasına taşınması ve gol vuruşunun yine Davinson'dan gelmesi... Yani sağ bekin alıyor, stoperin atıyor... Var mı böyle bir lüks!

3- Psikolojik hazırlık... Takımdaki coşku sadece fizik ya da taktikle açıklanamayacak boyuttaydı. 'Kenetlen başka Galatasaray yok" sloganının içini sonuna kadar doldurmaya çalışan Galatasaray yönetiminin futbolculara gönderdiği mektup işe yaramış gözüküyordu. Tete'ye, 'Tete'liğini' hatırlatan ve sezonun en iyi maçını oynamasına neden olan şu cümleler olabilir, "Olağanüstü bir yeteneğin var ve top ayağındayken seni durdurmanın hiçbir yolu yok..."

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Nisan 2024 Salı

Okan'ın neşteri

3 Nisan 2024 Çarşamba

Kanatlar kırık olunca

27 Mart 2024 Çarşamba

Eksiklerin gecesi!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Okan'ın neşteri

16.04.2024

Engin Verel

Hani bırakıyordun!

8.04.2024

Alen Markaryan

Problemi yaratanlarla problemi çözemezsiniz

16.04.2024

Kenan Karcı

Mehmet Büyükekşi aday olacak

17.04.2024

Mustafa Sapmaz

Gurur duy

15.04.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Şapka çıkarıyorum

16.04.2024