• 26 Kasım 2021 Cuma 08:00
  • |
  • 26 Kasım 2021 Cuma 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

Paylaş

Muhteşem bir atmosfer, şiir gibi bir maç, harika sonuç!

Dün gecenin özeti buydu.

Galatasaray 'Avrupa Fatihi' unvanına yakışır şekilde, bir Avrupa maçında daha farklı oynadı.

Sahada derbide 'ağır yaralanmış' bir takım değil, ekstra motive olmuş bambaşka bir takım vardı.

Oyundan bağımsız bu mental değişim bile alkışlanacak cinstendi.

Oyuna gelirsek...

Fatih Hoca, Marsilya'ya özel bir 11'le çıkmıştı. Bu kez 'kule stoperler' arasında kaybolan Halil'i değil, Saliba, Caleta-Car gibi savunmacılarla göğüs göğüse mücadele edebilecek, topu tutacak, indirebilecek Diagne'yi sahaya sürmüştü.

Taylan ve Berkan ile defansif orta saha gücünü artırırken, Cicaldau'yu 10 numara pozisyonuna atarak teknik özelliklerinden yararlanmayı planlamıştı. 3'lü orta saha Marsilya'nın 4'lüsüne karşı, Feghouli ve Kerem'in içe katetmesiyle 5'liye dönüyor ve takımın ön alan baskısını daha etkili yapmasını sağlıyordu.

Payet ve Cengiz gibi iki etkili silahından yoksun Marsilya da ön alan baskısıyla maça başladı ancak geçiş oyunu konusunda ligin en iyilerinden biri olan Galatasaray için bu baskıyı kırmak zor olmadı.

Feghouli, Kerem Aktürkoğlu ve Cicaldau'nun ekstra performansları, Galatasaray'ın özellikle ilk yarım saat sahada fırtına gibi esmesini sağladı. Direkten dönen top, kaçan pozisyonlar ve birbirinden güzel iki organizasyon sonrası gelen goller bu güzel mücadelenin meyveleriydi.

Soyunma odasına 2-0'ın avantajıyla giren Galatasaray, rakibin skoru değiştirmek için öne çıkmasıyla daha fazla pozisyon bulmaya başladı. Özellikle Kerem hızı ve hırsıyla ikinci yarının da yıldızıydı. Üçüncü gol öncesi yaptığı pres, topu sürüşü ve al-at diyerek Feghouli'ye yaptığı asist ne kadar klas bir oyuncu olduğunu bir kez daha gösterdi.

Tribünleri tıklım tıklım dolduran Galatasaray taraftarı da dün üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Top her ayağına geldiğinde ıslıklanan Guendouzi'nin kaçan ayarı, Marsilya'nın adeta eksik oynamasına neden oldu.

Galatasaray, futbola dair fazlasıyla keyif veren bir 90 dakikanın sonunda, istediği 3 puanı 4 golle almasını bildi ve gruptan çıkmayı garantiledi. Şampiyonlar Ligi'nden gelenlerin de dahil olacağı üst tur için grubu lider bitirmek önemli, o iş de Lazio deplasmanına kaldı!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

17 Ocak 2022 Pazartesi

4 artı, 3 eksi

9 Ocak 2022 Pazar

Nerede kalmıştık!

5 Ocak 2022 Çarşamba

Bedeli ağır olur

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Geçiş dönemi!

16.01.2022

Alen Markaryan

Hakemiz diye neler yapıyorlar

18.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

16.01.2022