• 29 Kasım 2020 Pazar 08:00
  • |
  • 29 Kasım 2020 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Aşı bulundu

Paylaş

Kayserispor maçındaki puan kaybını ve oynanan iyi futbolu anlatırken ‘test pozitif!’ başlığını kullanmayı yeğlemiştim. Anlaşılan Fatih Hoca, çok önemli eksiklere rağmen Galatasaray’ın aradığı aşıyı bulmuş! Eksiklere rağmen diyorum zira Sarı Kırmızılılar’ın o sert eleştirildiği dönemlerdeki sorun sahadaki isimler değil, sistemiydi. Peki ne değişti?

Bu sorunun cevapları, maçın da yorumu aslında…

■ Öncelikle Kayserispor maçının ilk yarısında oynanan ve başarısı test edilen futbol neyse bu maç da oydu. Adeta copy-paste yapılmıştı!

■ Terim dokunuşuyla Luyindama gibi önemli bir ismin sakatlığını avantaja dönüştürdü. Marcao’ya partner olan Donk hem savunmayı hem de dikine çıkış görevini layıkıyla yerine getirince Taylan çok daha rahat futbol oynamaya başladı. Bu da 4-1-4-1’lik dizilişin, takımın atağa kalktığı anlarda 3-6-1’e hatta Emre Akbaba’nın Diagne’ye yanaşması sayesinde 3-5-2’ye dönüşmesini sağladı.

■ Teknik özellikleri yüksek orta sahanın kalabalık olması, rakibin pres silahını boşa çıkardığı gibi hızlı futbola ve topun daha çok rakip sahada kalmasına neden oldu.

■ Yüksek ve isabetli pas yüzdesine bu hafta şut arzusu da eklenmişti. Sanırım Fatih Hoca, ‘Bulduğunuz yerden vurun’ demiş olacak ki geçtiğimiz haftalarda görmediğimiz sayıda çok şut izleme fırsatı bulduk.

■ Emre Akbaba, Emre Kılınç ve Emre Taşdemir’in etkili futbolları, geçen hafta bekleneni veremeyen Oğulcan’ın yetenekleriyle ilgili örnekler sergilemesi, Feghouli’nin sorumluluk üstlenmeye devam etmesi ve Diagne’nin nispeten oyunun içinde kalması Galatasaray lehine fark yarattı.

■ Burada hem Emre Akbaba’ya hem de hat-trick yapan Diagne’ye ayrı bir parantez açmakta fayda var. Emre’nin yetenekleri konusunda herhalde kimsenin kuşkusu yok, bu oyun tarzı tam onluk… Yeter ki forma devamlılığını yakalasın.

■ Diagne’ye gelince şampiyonluk senesinde attıkları kadar Belhanda ile Feghouli’nin dominant futbolunda ve gollerinde önemli rol üstlenmişti. Küsmeyen, kendini futbola veren Diagne bu özellikleriyle takımını yarışta tutacak isimlerden biri olabilir.

■ Ve son söz elbette Taylan Antalyalı için… Neredeyse her maç yazımda Taylan’ı yazıyorum, takım kötü giderken ayakta kalan belki de tek isimdi. Sistemin oturduğu dönemin ise hiç şüphesiz yıldızı olacak!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

24 Ocak 2022 Pazartesi

Bir çuval incir berbat oldu

21 Ocak 2022 Cuma

Faz3 çalışması!

17 Ocak 2022 Pazartesi

4 artı, 3 eksi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022