• 29 Kasım 2020 Pazar 08:00
  • |
  • 29 Kasım 2020 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Aşı bulundu

Paylaş

Kayserispor maçındaki puan kaybını ve oynanan iyi futbolu anlatırken ‘test pozitif!’ başlığını kullanmayı yeğlemiştim. Anlaşılan Fatih Hoca, çok önemli eksiklere rağmen Galatasaray’ın aradığı aşıyı bulmuş! Eksiklere rağmen diyorum zira Sarı Kırmızılılar’ın o sert eleştirildiği dönemlerdeki sorun sahadaki isimler değil, sistemiydi. Peki ne değişti?

Bu sorunun cevapları, maçın da yorumu aslında…

■ Öncelikle Kayserispor maçının ilk yarısında oynanan ve başarısı test edilen futbol neyse bu maç da oydu. Adeta copy-paste yapılmıştı!

■ Terim dokunuşuyla Luyindama gibi önemli bir ismin sakatlığını avantaja dönüştürdü. Marcao’ya partner olan Donk hem savunmayı hem de dikine çıkış görevini layıkıyla yerine getirince Taylan çok daha rahat futbol oynamaya başladı. Bu da 4-1-4-1’lik dizilişin, takımın atağa kalktığı anlarda 3-6-1’e hatta Emre Akbaba’nın Diagne’ye yanaşması sayesinde 3-5-2’ye dönüşmesini sağladı.

■ Teknik özellikleri yüksek orta sahanın kalabalık olması, rakibin pres silahını boşa çıkardığı gibi hızlı futbola ve topun daha çok rakip sahada kalmasına neden oldu.

■ Yüksek ve isabetli pas yüzdesine bu hafta şut arzusu da eklenmişti. Sanırım Fatih Hoca, ‘Bulduğunuz yerden vurun’ demiş olacak ki geçtiğimiz haftalarda görmediğimiz sayıda çok şut izleme fırsatı bulduk.

■ Emre Akbaba, Emre Kılınç ve Emre Taşdemir’in etkili futbolları, geçen hafta bekleneni veremeyen Oğulcan’ın yetenekleriyle ilgili örnekler sergilemesi, Feghouli’nin sorumluluk üstlenmeye devam etmesi ve Diagne’nin nispeten oyunun içinde kalması Galatasaray lehine fark yarattı.

■ Burada hem Emre Akbaba’ya hem de hat-trick yapan Diagne’ye ayrı bir parantez açmakta fayda var. Emre’nin yetenekleri konusunda herhalde kimsenin kuşkusu yok, bu oyun tarzı tam onluk… Yeter ki forma devamlılığını yakalasın.

■ Diagne’ye gelince şampiyonluk senesinde attıkları kadar Belhanda ile Feghouli’nin dominant futbolunda ve gollerinde önemli rol üstlenmişti. Küsmeyen, kendini futbola veren Diagne bu özellikleriyle takımını yarışta tutacak isimlerden biri olabilir.

■ Ve son söz elbette Taylan Antalyalı için… Neredeyse her maç yazımda Taylan’ı yazıyorum, takım kötü giderken ayakta kalan belki de tek isimdi. Sistemin oturduğu dönemin ise hiç şüphesiz yıldızı olacak!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Ocak 2021 Pazartesi

Denge bozulunca!

10 Ocak 2021 Pazar

Sol kroşe!

06 Ocak 2021 Çarşamba

İki 'lüks' bu takıma lüks!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Denge bozulunca!

18.01.2021

Engin Verel

Yüzde 51 şampiyon

19.01.2021

Alen Markaryan

Babanızın paraları değil mi? Saçın bakalım...

19.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Tek kale tek puan!

17.01.2021