• 4 Mart 2021 Perşembe 08:00
  • |
  • 4 Mart 2021 Perşembe 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Ankara'nın taşına bak!

Paylaş

Denizi geçip çayda boğulma deyiminin yaşanmış bir örneği olarak kayıtlara geçti dünkü maç.... 25 maçtan sadece 5'ini kazanabilen Ankaragücü, 'kolay fikstür' rehavetine kapıldıkları her hallerinden belli olan Galatasaraylı futbolculara ağır bir fatura çıkardı.

Üstelik öyle ligin dibine demir atmış bir takım gibi değil, ne oynadığını bilerek, oyunundan maç boyunca taviz vermeden kesti bu faturayı.

Nispeten genç ve koşan bir kadroya sahip olmayı avantaja dönüştürmek isteyen Hikmet Hoca, pres ve önde baskı ile Galatasaray'ın oyununu bozmayı planlamıştı. Maç da bu plana uygun başladı.

Sarı Kırmızılı futbolcular "Kapanayım, 1 puana razı olayım"dan daha fazlasını isteyen bir rakibi beklememiş olacaklar ki, sezonun en şaşkın ilk 10-15 dakikasını oynadılar.

Sahada "Ankaragücü bu tempoyu kaldıramaz, hem arkada çok boşluk bırakıyor, Galatasaray cezayı keser" dedirten oldukça hızlı bir mücadele vardı. Bir türlü değerlendiremeseler de Sarı Kırmızılılar bu handikapları gole çevirecek birkaç fırsat buldu.

İlk yarının son dakikasında Ankaragücü'nün penaltıdan bulduğu gol Galatasaray için işlerin her geçen dakika zorlaşacağının habercisiydi.

Fatih Hoca, ikinci yarı o oluşan boşlukları değerlendirmek için Kerem Aktürkoğlu gibi hızlı isimi sahaya sürdü, Ankaragücü'nün olası kapanma riskine karşı Falcao'yu alarak forveti çiftledi, sarı kartlı Yedlin'in kızarmaması için Linnes'i oyuna soktu.

Kâğıt üzerinde cesur, ama kilidi çözecek hamleler değildi. Örneğin Gedson'un takım savunmasında yarattığı zaafı görmezden gelmişti.

Ankaragücü'nün 1-0'ın üzerine yatma gibi bir planının olmadığı ikinci yarının başlama düdüğüyle birlikte anlaşıldı. Ankara ekibi, yine bitmek bilmeyen bir enerjiyle önde basmaya devam etti, Galatasaray'ın top oyununu bozdu, çok hızlı ataklara çıkarak defansı dengesiz yakaladı. O ataklardan birinde de Lobjanidze akıl dolu bir vuruşla skoru 2-0'a taşıdı. Tam Galatasaray nasıl bir refleks gösterecek derken Mohamed'in kırmızısı geldi.

11'e 11'de Ankaragücü'nün baskı ve enerjisini kıramayan Sarı Kırmızılılar için oyunu döndürmek ancak mucizeyle olurdu... Gol 90+'da geldi ama o mucize olmadı!

Ankaragücü sonuna kadar hak ettiği bir galibiyet aldı, onları kümede tutmaya yeter mi bilemem ama Galatasaray'ı şampiyonluktan ederse şaşırmam!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

17 Ocak 2022 Pazartesi

4 artı, 3 eksi

9 Ocak 2022 Pazar

Nerede kalmıştık!

5 Ocak 2022 Çarşamba

Bedeli ağır olur

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Geçiş dönemi!

16.01.2022

Alen Markaryan

İhtiyaç anında sahibinden!

15.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

16.01.2022