• 17 Ocak 2022 Pazartesi 07:00
  • |
  • 17 Ocak 2022 Pazartesi 07:00

YAZAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

Paylaş

Bir sezonluk sorunu birkaç haftaya sığdıran Galatasaray için dünkü Hatay maçı 3 puan mücadelesinden daha fazla anlam ifade ediyordu.

Dikkatler alınacak puan ya da puanlardan çok takımın oyununa kilitlenmişti ve Terim sonrası potansiyel bir baskıyla görevi devralan Torrent'in dokunuşları merak ediliyordu.

Takım eksikler nedeniyle idealden uzak bir kadroyla sahadaydı ama mücadele oyun kurgusuna dair önemli ipuçları vermeye yetti.

ARTILAR:

1- PAS OYUNU: Guardiola-Torrent takımlarının klasik özelliği paslı oyun önümüzdeki dönemin belirleyici karakteri olacağa benziyor. Takım kaleciden başlayarak pasla oyunu kurmayı amaçlıyor, önceki dönemden farklı olarak da geri pas en son düşünülen opsiyon oluyor. Hızla dikine oynama derdinde takım.

2- KANATLARA İŞLERLİK: Dikine hızlı oynama tercihi otomatikman Kerem Aktürkoğlu ve Emre Kılınç'ın rolünü daha da büyütmüş durumda. Kerem zaten bu takımın vazgeçilmeziydi ama Sivas'ta alıştığı mevkide oynayan iyi bir Emre Kılınç için bu büyük fırsat olacak.

3- HÜCUMDA ETKİN BEKLER: Sakatlıktan geri dönen Boey ve Van Aanholt da karakter olarak ileri çıkmayı seven futbolcular. Torrent için de bulunmaz nimet gibi... Dünkü Galatasaray'da kanatların daha sık ileri çıktığı, onlar çıkarken de kanatların içeri katederek hücum varyasyonunu çoğalttığını gözlemledik. Van Aanholt dün gerçekten harika işler yaptı.

4- TOPLU SAVUNMA-HÜCUM: Takım önde basarken de toplu hareket edip alan daraltıyor, savunma yaparken de... Tabii bu içinde handikaplar da içeriyor.

EKSİLER:

1- ORTA SAHA DİRENCİ: Terim döneminde can alıcı olarak kendini hissettiren dirençli orta saha eksikliği hâlâ duruyor. Ne Berkan ne de Taylan bu direnci sağlayacak güçte ve potansiyelde. Üstelik hızlı geçiş oyunu, kanat ve beklerin çıktığı bir sistem eksikliğin daha net hissedilmesine neden oluyor. Dün olduğu gibi ideal defans kurgusundan yoksun çıkılan maçta çok pozisyon verilmesinin önünü açıyor. Büyük takım, bu kadar kolay pozisyon vermemeli.

2- GÜÇLÜ FORVET: Mostafa Mohamed'in yokluğu, Diagne'nin sakatlığında Halil Dervişoğlu sahadaydı. Kanatların içeri katettiği bir sistemde, duvar olabilen, topu indirebilen, hava toplarında etkin güçlü bir forvet olmazsa olmaz gibi gözüküyor. Halil özellik olarak bunlardan çok uzakta.

3- KONDİSYON: Yüksek tempolu oyun, sezon boyunca bu konuda iyi bir karnesi olmayan Galatasaray için bir başka handikap... Takım diri kaldığı dönemlerde oyunu kotarmak zorunda.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Kasım 2023 Pazar

10 numaran orijinal olunca

22 Kasım 2023 Çarşamba

Liderlik çok yakıştı

12 Kasım 2023 Pazar

B planı şart

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

10 numaran orijinal olunca

26.11.2023

Engin Verel

Hayal alemi!

1.12.2023

Alen Markaryan

‘Böyle kayrılmak istemiyoruz' demezseniz???!!

28.11.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Hücum obezliği

30.11.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Tuna Tunca

Jorge Jesus'un takıma en büyük etkisi

30.04.2023

Burak Çolo

Kopenhag'ı yen gruptan çık!

30.11.2023