YAZAR

Alen Markaryan

Taksici olsa İstanbul'un sokaklarını ezbere bilir!

Paylaş

Sergen Hoca aldığı maçlar ve söyledikleriyle bayağıdır gündemde... Hangisini istersin diye bana sorsalar ben eskisi gibi sahada konuşsun şıkkını seçerim Lakin masa başında dile getirdikleri de ilgi çekici... Mesela benim için en önemlisi İnsanların yanlış olsa dahi duymak istediklerini söylemiyor... Doğru neyse onu vurguluyor... Örneğin hemen hemen tüm Beşiktaşlılar Trabzon’un CAS’dan ceza almasını bekleyip Şampiyonlar Ligi’ne gitmeyi hedeflerken O, “İnşallah Trabzon gider. Onların hakkı” diyebiliyor... Taksici olsa İstanbul’un tüm sokaklarını ezbere bilir Öyle kestirme bir adam... Hiç dolanmıyor, sağa sola kaçmıyor, Laaaaappp! diye orta yere bırakıyor lafı... Ha keza kaleci konusu “Kaleye yerli düşünüyoruz” dedi. Benim gibi birçok insan kale mevkiine oturmuş, tecrübeli, takımı birçok maçta ipten alabilecek kalibrede bir adam beklerken Eldeki mevcut ekonomiye göre file hesabı yapıyor. Ve benim duymaktan hoşlanacağım kelimeleri söylemiyor. Yöneticilerin de hoşuna gitmeyenleri söyleyebilir yarın bir gün. Bu onun tarzı ve onun doğruları... Açıkçası hoşuma da gidiyor... Yöneticilerin önüne getirdiği topçuları reddediyor, Takımın teknik direktörüyse, ‘Başarısızlıkta bunun hesabını ben vereceksem’ diyor, “Takımı ben kurarım..”.. Doğrusu da bu zira... Lakin sıkıntı şu ki işler kötü giderse bu marjinal mantıkta yanında taraftardan başka kimse olmayacak.... Biz arkadaş abi-kardeş gibi büyümüş sayılırız Onlar sahada biz tribünde büyüdük.... Az çok biliyorum içindekileri... Senelerdir istenilen buydu İnsanların hocaların yöneticilerin yanına paratoner olsun diye adam yerleştirmesinden gına gelmişti Sergen’le bu mevzu da çözülmüş gözüküyor... Demiş ya şair; “Gün ola devran döne umut yetişe.... Sıkıysa yağmasın yağmur Bu yürek ne güne vurur!” 

KULÜPÇÜ DÜŞÜNCE TRİBÜNCÜ BAKIŞ 

Burak Yılmaz yaz bulutu gibiydi, Geldi geçti takımdan... Pulitzer ödüllü Margaret Mitchell’in, “Rüzgâr gibi geçti”si gibi değil ama Ajda Pekkan’ın “kimler geldi kimler geçti”si gibi oldu biraz... Takıma hayrı dokunsun diye benimseyen de oldu Geçmişte yaşananlardan dolayı burun kıvıranlar da... İkilemde kalanlar, Hiç istemeyenler, Kulüpçü düşünceyle, tribüncü bakış arasında ayrışanlar... Hepsine eyvallah.... Lakin aklıma düştüğünde cevap aradığım sorularda gizliydi sıkıntılar... Trabzon’dan geliş şekli Geliş nedeni Kontrat süresi Fildir fıldır santrafor ararken neden G.Saray değil de Beşiktaş? Bu sorular hep cevap arayacak kafamın içinde ama İpin koptuğu yer şu Onca garip paranın döndüğü bir borsa da Son maçına çıkmadan çekip gitmek... Bütün hikâyenin özeti burada saklı... Beni belki de bir çok para kapısını aralayacağım bir maçta yalnız bırakmak... ‘Ondan gelecek hayır hiç gelmesin’ diyenler olacaktır mutlaka ama “Sergen Hoca’nın arkasında durun” diye gider ayak nasihat etmesi yok mu, o bitirdi beni... İnsanlar bu toplumun hassas noktasını çözmüş ya! Vallahi bravo.... Sanki takımı şampiyon yapmış da Borçlarını silmiş de Para kazandırmış da Gönlü hür, beyni hür, vicdani hür buralardan gidiyor havasında... Değişik bir program bu! Her yerde izleyemezsiniz... Ve yine Ruiz yazısında belirttiğim gibi Bu kulüp elini kolunu sallayarak gidenlerin durağı olmamalıdır... Olamaz..... Buna birileri ‘Dur!’ desin artık......

CİDDİ OFSAYT!

Kanallardan birinde arkadaşın teki Göztepe’nin Sivas’ı yenmesi üzerine diyor ki, “Sezon bitmiş hiçbir iddian yok Göztepe niye genç oyunculara şans vermiyor ki” İşte iflas etmiş beyinlerin toplumlara yansıması... Yani diyor ki Göztepe’ye, ‘Niye yenilmedin? Sivas’a ayıp oldu! Sivas da Göztepe de böyle şeylere tenezzül etmez de Kraldan çok kralcılık irite ediyor insanı... Kırık ayna gibi... Ne baktığın bellidir ne de nerede olduğun Yüz şekle böler seni... Ne reji ne de sunucu Biri de çıkıp ‘Kardeşim nasıl söz o Ne yani millet göz göre göre maç mı versin’ deyip reklama gidip ‘Düzelt konuştuklarını’ diye ikaz etmiyor... Mantık nasıl işliyor, bilinç altı neyi destekliyor anlamak zor... Aferin Göztepe’ye çıktı oynadı... Olması gereken bu... Bir maç galibiyetinin ‘2 nokta 700 TL’ olduğu ortamda hangi antrenör maça genç oyuncularla çıkar ki zaten? Hangi kulüp başkanı buna müsaade eder ki? Nereden baksan tutarsızlık hakim konuya... Ama söyleme biçimi ve mevzuya eğiliş arkadaşı ciddi ofsayta düşürmüş!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

27 Temmuz 2021 Salı

Futbolun kuralları

21 Temmuz 2021 Çarşamba

Lütfen gereğini yapınız

13 Temmuz 2021 Salı

Biz yaprak sarma seviyoruz

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kim merak ediyor?

23.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021