• 5 Ekim 2014 Pazar 01:45
  • |
  • 5 Ekim 2014 Pazar 01:45

YAZAR

Alen Markaryan

O kart takımı ateşledi

Paylaş

İsmail Kartal’ı kutluyorum:

“Orta sahada iki yumuşak oyuncu Diego Ribas ile Alper yan yana oynamaz” görüşünü savunanları “ters köşeye” yatırarak oynatmasını, en azından “Ben inanıyorum” diyerek iki futbolcusuna da sahip çıkmasını...

Savaşan, mücadele eden sert orta saha oyuncuları yerine “ayak bileği kıvrak, teknik” oyuncuları tercih etmesini…
Bu takımda Meireles’in ne kadar önemli olduğunu savunanlara, “Sakatlıktan yeni çıktı. Maç eksiği var” diyerek “Kimse vazgeçilmez değil” mesajını vermek istemesini, “Ben sahada inandıklarımı yaparım” demesi adına kutluyorum.

Doğru, yanlış. En azından kendine özgü bir düşüncesi var. Caner, o penaltı hareketini yapmasa, Bekir’in  kırmızı kartı hak eden hareketi olmasa, Kartal’ın düşüncesi bal gibi tutacaktı. Erken golle öne geçtikten sonra takıma güven de gelmiş, daha da iyi oynamaya başlamıştı.

Sahada, düşünülen, beklenen, savaşan, ileride basan, “eski takım yoktu” ama  onun yerine sakin, sabırlı ne yapmak istediğini bilen bir takım vardı.

Kartal’ın vermek istediği mesajın ana fikri:

“Bu takım Diego Ribas ile oynamayı düşünecek.”

Buna inanıyor.

Kafasında B Planının da olması güzel.

Takım on kişi kalınca Diego Ribas’ı çıkarıp Topal’ı stopere, Selçuk’u ön liberoya alıp, bu kez Alper’i  kumanda merkezine çekerek “Hadi kendini göster” demesi de bir başka inanıştı.

F.Bahçe’yi bu maçta kırmızı kartla 10 kişi kalması ateşledi.

Sahada bir eksik olmalarına rağmen daha iyi top oynadılar. Caner’in ortaları, Gökhan’ın kanat bindirmeleri, Kuyt’ın topsuz alanlardaki koşuları ve Alper’in oyuna ağırlığını koyması, takımı farklı yapan özelliklerdir.

Haftalardır gol atamadıkları için stres içinde olan Sow ile Webo’nun kafa ile (kaleci hatasından da olsa) attığı goller en azından onlar için moral oldu.

Sonuç olarak Fenerbahçe inandı ve hakkı ile maçı kazandı.

Kafama maçta Volkan’ın her yan toptan sonra yere yatması ve belini tutmasına takıldı. Demek ki kilitlenen beli tam düzelmedi. Peki bu durumda nasıl Milli Takım’da oynayacak. Veya daha önce Milli Takım’a almayan Fatih Terim kampa girdikleri gece Volkan’a ne diyecek? Çok merak ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

27 Temmuz 2021 Salı

Futbolun kuralları

21 Temmuz 2021 Çarşamba

Lütfen gereğini yapınız

13 Temmuz 2021 Salı

Biz yaprak sarma seviyoruz

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021