• 24 Ekim 2018 Çarşamba 01:00
  • |
  • 23 Ekim 2018 Salı 22:09

YAZAR

Alen Markaryan

Bin kerata getirsen nafile

Paylaş

“Eskiden kulübün büyüklüğüne göre konum alınırken,  Şimdilerde futbolcuya göre biçim değiştiriliyor” diye kelam etmiş geçen hafta,  Arsenal’in efsanevi hocası Arsene Wenger.  Hep diyorum,  Bir Bosman Kuralı çıkarttılar,  Ezildi gitti futbol.  Yani diyor ki mister Wenger,  “Futbolcuyu fazla da ‘Şaapmayın!’ Önemli olan kulüplerin bekasıdır.” Şimdi bakıyorsun Beşiktaş’a,  Değerinden fazla değer bulanların diyarı olmuş.  Takımı Tosic gibi, Marcelo gibi  Hırslarıyla ve motivasyonuyla ayakta tutan topçulara yol verilirken,  Tenor gibi gözüküp,  Ama sesi bir türlü çıkmayan sanatçılarla  Pardon! Oyuncularla devam etme kararı alınmış! ‘Ama istikbal vadediyor.  Bu aralar sorunları var.  Takıma adapte olmadı daha.  Maç eksiği var’ gibi.  Sanırsın ki Fransız senatosunda gramerli bildiri okuyacak.  Zamanmış.  Peh!  3 maçta belli eder kendini futbolcu.  Kimse masal anlatmasın.  Topa girişinden,  Sorumluluk alışına kadar.  Topa dokunuşlarını saymıyorum bile.  Bir topçuya 3 maç,  Hadi sizin hatırınıza 5 maç zaman biçilmişken,  5 senedir nefes almasını beklediğimiz ölüler var takımda. Ayakkabı ufaksa ayağa,  O ayak girmez o ayakkabıya. Yani anlayacağınız,  Bin kerata getirsen nafi le. 

???

Ljajic diyorsun,  Sorumluluktan uzak.  Ağustos sıcağında ayağını denize değdirip, Su soğuk mu sıcak mı diye tereddüt eden yazlıkçılar gibi.  Babel’e bakıyorsun,  Maşallah!  Kumar masalarındaki poker face gibi.  Tepkisiz.  Saçındaki renklere taktığından,  Renksiz diyemeyeceğim ama  Ruhu gitmiş.  Bir de Pepe’ye bakın.  Hatta bütün topçular baksın.  Adamın kariyerine,  Ve ilerlemiş yaşına rağmen sahadaki enerjisine.  Kazanma arzusuna,  Her şeyden önemlisi hırsına.  Bakın da bir şeyler öğrenin. 

???

İçimdeki sancı gibi beklettiğim Oğuzhan var sırada.  Vakti zamanında Beşiktaş’ın efsane kadrosunun kaptanı,  Sevgili Rıza ile muhabbet ediyoruz.  Laf döndü, dolaştı futbolculuğa geldi.  “Bir futbolcu sahada çok konuşmaya başladıysa,  Ayakları iş yapmıyor demektir” diye lafı masanın ortasına bırakıverdi.  Sevgili Oğuzhan,  Seni her gördüğümde Rıza kaptanın söylediği o sözler geliyor aklıma.  Her pozisyonda hakeme bir şeyler anlatıyorsun. Bitmek bilmeyen cümleler.  Ama ayakların!?  Bak ‘Ayakların’ diyorum.  Kulağına kapattığın ellerini yazmıyorum bile.  ‘Benim bu camiaya borcum var’ deyip,  Ödemeyi sahada yapmadıkça,  İfl ah olmaz denizlerdeyiz kardeşim.  Bak!  Başucunda Atiba duruyor.  Ruhunu dinle adamın.  Profesyonelliğine,  Yalnızca işine odaklanmasına bak.  Haaa!  Atiba demişken,  Sahi bu adam niye 2 ay kenarda durdu da  UEFA’ya bile bildirilmedi.  Nasıl bir gafl ettir bu?  Kimdir bu işin sorumlusu? 

???

Cenk Tosun’dan boşalan yeri,  Doldurman beklentisiyle geldiğin için,  Belki dezavantajlı kısma yazabiliriz seni sevgili Vagner.  Biz nasıl topçu olduğunu iki maçta anladık da  İyi niyetle sana sabır gösterenlere inat,  Sen vasıfsız olmayı seçtin.  Oynadın, oynamadın oralara girmeyeceğim de  Yenildiğin ve bir şey oynamadığın bir maçtan sonra  Gelen tepkilere,  Başını eğip, yürümen makulken,  İçindeki şeytanı dürtüyorsun ya taraftara, Bravo!  Alacaklarını geç ödediler mi,  Şahin kesiliyorsun kulübe,  Eeee!  Kulüp de şimdi sana ejderha kesilse yeridir değil mi? 

???

Ricardo Andrade Quaresma Bernardo, Bu tribünlerin sana olan sevgisini anlatmaya gerek yok herhalde.  Bu tribün her mecrada karşılıksız bir sevgiyle açtı kollarını sana,  Hala da öyle.  Lakin yedek kaldığın maçlarda,  (Niye yedek kaldığın da ayrı bir mevzu ya)  Sonradan oyuna girmelerinde,  Değişik bir ruh haline bürünüyorsun.  Gelişine vuruyorsun ya topa,  Öyle…  Vurdumduymaz ve sorumsuzca.  Tamam!  Biz de sorguluyoruz içimizde,  Bu takımda niye yedek soyundurulduğunu, Ama böyle olmaz ki;  Neydi o Göztepe maçında yaptıkların!  Yapma, etme arkadaş!  Seni sevenleri üzüyorsun.  Ve bu profi linle Beşiktaş’a zarar veriyorsun.

???

Velhasılı kelam,  Futbolculara ayrılan sürenin sonuna geldik!!! Yol yakınken,  Ve kaybedilmiş bir şey yokken daha,  Bam teline basalım dedik.  Canımız acıyor, üzülüyoruz ya  Hani siz de bilin istedim.  Tabii sorunun sadece topçularda olmadığı aşikar,  Partner denilen,  Eküri diye anılan tabirler var hayatımızda. ‘Biri olmazsa tadım yok’ misali.  “Senin dilinden bu anlıyor”un Türkçesi’dir bu takımın içinde olduğu durum.  Anlayacağınız,  Birbirlerini iyi anlayanların bir şekilde,  Birbirinden ayrılmasının sıkıntılarıdır bu yaşadıklarımız.  Esas sorun ise  Böyle bir durumun içine düşüleceğini,  Bilememenin bilgeliğinde!!!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

10 Aralık 2023 Pazar

Hemen yarın sabah gönderin bunları

5 Aralık 2023 Salı

KONGRE

4 Aralık 2023 Pazartesi

İsterse alem-i cihan olsun...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Bileğinin hakkıyla

10.12.2023

Alen Markaryan

Hemen yarın sabah gönderin bunları

10.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Rıza Çalımbay takımı iyi hazırlayamamış

10.12.2023