<
  • 17 Kasım 2020 Salı 10:06
  • |
  • Son Güncelleme:

Nuri Şahin: Şampiyonlar Ligi'ni kazansaydım hiçbir eksiğim olmayacaktı

Nuri Şahin: Şampiyonlar Ligi'ni kazansaydım hiçbir eksiğim olmayacaktı

Paylaş

Fraport TAV Antalyaspor'un yıldız futbolcusu Nuri Şahin, takımının antrenmanında DHA'ya verdiği röportajda, kariyerinden milli takıma, Antalyaspor'dan eğitim hayatına kadar birçok konuya değindi ve kendisiyle ilgili bilinmeyenleri anlatırken, "Türkiye'deki çocuklar nasıl Galatasaraylı, Beşiktaşlı ve Fenerbahçeli oluyorsa ben de Borussia Dortmund taraftarıyım" dedi.

Milli takım arasını Antalya Belek'te bulunan Regnum Carya Oteli'nin sahasında değerlendiren Fraport TAV Antalyaspor'da yıldız futbolcu Nur Şahin, Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) sorularını yanıtladı.

Antalyaspor'un kendisine sunduğu projenin takıma katılmasında büyük rol oynadığını söyleyen 32 yaşındaki futbolcu, "Antalyaspor beni sunduğu projeyle ikna etti. Özellikle gençlere yaptıkları yatırımlar ve benim burada nasıl bir rol alacağıma dair yaptığımız konuşmada başkanımız beni çok etkiledi. Buraya gelmemdeki en büyük etken de bu oldu. 32 yaşındayım ve sadece bugünü ve kendi performansımı değil geleceği ve gençlere nasıl yardımcı olabileceğimi de düşünüyorum. Antalyaspor'un bana uygun gördüğü rol beni de heyecanlandırdığından buradayım. Hiç pişman olmadım. Burada saha içinde ve saha dışında elimden geldiğince tecrübelerimi yansıtmak istiyorum. Werder Bremen ile sözleşme bittiğinde birkaç alternatifim vardı. Dünyanın en büyük kulüplerinde, en iyi liglerinde oynadım. Bu aşamada dahil olacağım projenin beni heyecanlandıran, mutlu eden, ilerleyen zamanları düşünüp aldığım eğitimlere göre olması gerekiyordu. Benim için en güzel ve en doğru yer Antalyaspor'du ve burayı seçtim" ifadelerini kullandı.

"AİLECE ANTALYA'DA YAŞAMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ"

Antalya şehrinden de övgüyle bahseden Şahin, "Şehir bizi çok güzel karşıladı. Hem kulüpteki çalışanlar hem de Antalya şehri bizi çabuk kabullendi. Eşim ve çocuklarım da çok mutlu. Oğlum, 9 yaşına kadar Türkiye'de yaşamamış, arkadaşlık ortamı Almanya'da olan bir çocuk olduğundan çekinmiştim ancak çok iyi adapte oldu. Burayı çok sevdi. Onların mutluluğu benim mutluluğum. O yüzden ailem mutlu olduğu için de benim adaptasyonum daha da kolay oldu. Kızım da aynı şekilde. Eşim de çok sevdi. Antalya'ya tatile geldiğimiz için şehri biliyorduk. Antalya'nın sadece turistik değil başka güzellikleri de var. İklimi, havası güzel, insanları sıcakkanlı. Burada çok mutluyuz" diye konuştu.

"KARİYERİMDE BAŞARMAK İSTEDİKLERİMİN ÇOĞUNU BAŞARDIM"

Kariyerinde önemli işlere imza attığına vurgu yapan Şahin, şu ifadeleri kullandı: "Başarmak istediklerimin çoğunu başardım. Küçük bir çocukken çok büyük hayallerim vardı. Onları başardığımı düşünüyorum. Sadece Şampiyonlar Ligi kupasını kazanmayı çok istedim ama Bayern Münih'e karşı son dakikada yediğimiz golle kupayı kaçırmıştık. Şampiyonlar Ligi'ni kazanmış olsaydım herhalde hiçbir eksiğim olmayacaktı. Kim bilir belki günün birinde yönetici olarak kaldırırım o kupayı."

"KARİYERİM KONUSUNDA GURURLUYUM"

Elde ettiği başarılar sonucunda güzel bir kariyer yakaladığını söyleyen Şahin, "Kariyerim konusunda gururluyum. Sadece saha içinde değil, saha dışında da kendime güzel bir isim oluşturduğumu düşünüyorum. Geriden gelen gençlere ufacık bir örnek oluşturmuşsam bu beni çok mutlu eder. İnşallah Antalyaspor maceram da kariyerime ekleyeceğim başarılardan biri olur. Hem saha içinde güzel sonuçlar elde eder, hem de buradaki gençlerin hayallerine ve kariyerlerine katkı yapma imkanı buluruz" dedi.

"BORUSSIA DORTMUND TARAFTARIYIM"

Birçok anı biriktirdiğini söyleyen Şahin, "Bir futbolcunun yapacağı en güzel şey anılar biriktirmek. Borussia Dortmund'un yeri bende ayrı. Türkiye'deki çocuklar nasıl Galatasaraylı, Beşiktaşlı ve Fenerbahçeli oluyorsa ben de Borussia Dortmund taraftarıyım. Liverpool, Madrid'ten çok farklı bir kulüp. Real Madrid'in yapısı ve futbola bakış açısı Liverpool'dan çok farklı. İkisi de çok başarılı ve farklı yollardan gitmiş, çok büyük tarihe sahip iki kulüp. İyi ki oralarda forma giymişim. Bugünkü vizyona sahip olmamda bu iki kulüp bana çok katkı sağladı" açıklamasında bulundu.

"MİLLİ TAKIMDA ÇOK İYİ BİR JENERASYON YAKALADIK"

Türkiye A Milli Futbol Takımı'ndan da övgüyle bahseden Şahin, "Heyecan veren, enerjisi yüksek bir milli takımımız olduğunu düşünüyorum. Onları izlerken çok büyük keyif alıyorum. Sadece ben değil, izleyen herkes heyecanlanıyordur. Çok iyi bir jenerasyon yakaladık. Başarılı olabilecek bir jenerasyon. Şenol hoca gibi yeri geldiğinde bir ağabey, yeri geldiğinde bir baba olabilecek bir hocaya sahipler. Tecrübeli ve genç oyunculardan kurulu heyecan veren bir milli takımımız var. Onları bir ağabeyleri, bir taraftarları ve hayranları olarak destekliyorum" ifadelerini kullandı.

"ÇAĞLAR SÖYÜNCÜ VE CENGİZ ÜNDER, 'AĞABEY KEŞKE MİLLİ TAKIMI BIRAKMASAYDIN' DEDİ"

"Milli takımı bırakma konusunda erken mi karar verdin" sorusuna da Şahin, "Yok. Bu soru bana çok soruluyor. Çağlar Söyüncü ve Cengiz Ünder ile karşılaştığımda da onlar da bana, 'Ağabey keşke bırakmasaydın' dedi. Tam da zamanında bıraktığımı düşünüyorum. İnsan bırakmamak için onlarca sebep sayabilir kendine ama bırakmak için bir tek sebep yeterlidir; doğru zamanın gelmesi. Ben doğru zamanın geldiğini düşündüğüm için, alttan gelen gençlerin bayrağı devralması için bıraktım. Şimdi bakınca çok da doğru bir karar verdiğimi görüyorum. Bu bayrağı birileri devralmak zorundaydı. Çok düşündüğüm, artı ve eksilerini tartıya koyarak verdiğim bir karardı. Benim için ve ülkemiz için doğru bir karardı. Bu jenerasyon ülkemiz için çok yetenekli bir jenerasyon. Ne zaman dışarıdan bir desteğe ihtiyaçları olursa ben hep buradayım" şeklinde yanıt verdi.

"FUTBOLCULUK KARİYERİM SONRASINA KENDİMİ İYİ HAZIRLADIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM"

Aktif futbolculuk kariyeri sonrasında da futbolun içinde yer alma planlarıyla ilgili olarak Şahin, "3-4 senedir birlikte çalıştığım ekiple bir planlamaya gittik. Onlar bana çok güzel bir soru sordu; 'Futbolu bıraktıktan sonra ne yapmak istiyorsun, hedeflerin neler, dünyada nasıl bir iz bırakmak istiyorsun?' Ben de her şeyi masaya yatırarak futbolun içinde kalmak istediğimi ve belirli branşlarda tecrübe kazanmak istediğimi söyledim. Onlarla kafa kafaya vererek güzel işler yaptık. Kendimi iyi hazırladığımı düşünüyorum. Eğitimimi almaya devam ediyorum. Futbolun içinde kalmak istiyorum. Birlikte oynadığım takım arkadaşlarımdan, çalıştığım hocalarımdan çok tecrübe kazandım. Onları not alıyorum. Antrenmanlar olsun, kamp programları olsun, beslenme programları olsun; yani bir kulübün nasıl yapılanması gerektiğine dair notlar aldım. Evde tüm dokümanları tuttuğum, futbolun taktiğini ve yapılanmasını çalıştığım bir odam var. Kendime güveniyorum. Geleceğe de olumlu ve mutlu bakıyorum" dedi.

"FUTBOLCULAR HAKKINDA ZEKİ DEĞİL DİYE ELEŞTİRİLER YAPILIYOR, BU SEVİYEDE FUTBOL OYNAMAK ZEKA İŞİ"

Harvard Üniversitesi'nde eğitim almanın bir kariyer planlaması olduğunu söyleyen Şahin, "Futbolcular hakkında zeki değil diye ön eleştiriler yapılıyor. Bunu söyleyenlere şunu söylemek istiyorum: Bu seviyede futbol oynamak zeka işi. Bu kolay bir iş değil. Sadece saha içinde değil, saha dışında da öz veri isteyen bir iş. Futbolcuların zeki olduğuna eminim. Yoksa bu işi bu seviyelerde uzun yıllar yapmak imkansız. Harvard konusu da gündeme geldiğinde insanlar beni çok onore etti. Bu kendime yıllarca yaptığım yatırımın bir meyvesi. Harvard'a giderken kimse beni sadece futbolculuk geçmişimle kabul etmedi. Bana, 'Buraya eğitime dünyanın önemli şirketlerinin yöneticileri gelecek. Onların senden neler öğrenebileceğine inanıyorsun' diye sordular. Sadece senin öğrenmene dayalı değil, aynı zamanda senin de diğer katılımcılara bir şeyler öğretmen gerektiğine inanan bir yer Harvard. Bu bir ekip işi ve biz 6 ay boyunca çok çalıştık, makaleler okudum, orada eğitim almaya hazır olduğumu ispat ettim. Eğitimime farklı alanlarda devam ediyorum" diye konuştu.

"ETİYOPYA'DA YAKLAŞIK 30 BİN KİŞİYE TEMİZ SU SAĞLAMIŞ OLACAĞIZ"

Etiyopya'da ihtiyaç sahipleri için su kuyusu açan ve yaptığı yardımlar için Şahin, "Bu konuları konuşmayı çok seven birisi değilim. Ben bu olaya tek seferlik bakmıyorum. Etiyopya bir fitilin ateşlenmesiydi ama dünyada insanların temiz suya ulaşması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Etiyopya'daki su kuyularımız açılıyor. 3 tane açıldı, 2 tane de açılacak. Yaklaşık 30 bin kişiye temiz su sağlamış olacağız. İnsanların bu pandemi sürecinde temiz suya daha çok ihtiyacı oldu" açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE'NİN YETENEK OLARAK DİĞER ÜLKELERDEN EKSİK KALIR YANI YOK"

Birçok Türk futbolcunun yurt dışına transferini değerlendiren Şahin, şöyle konuştu: "Çok daha erken olmalıydı. 13-14 yaşında milli takıma geldiğimde de Türkiye'nin yetenek sorunu olmadığını söylüyordum. Türkiye'nin yetenek olarak diğer ülkelerden eksik kalır yanı yok. Çok yetenekli, futbolu çok seven bir milletiz. Çok yetenekli oyuncularımız vardı ama biz onları kullanamadık. Şimdi biraz gözümüz açıldı. Gençlerimiz daha erken yurt dışına gidiyor. Sadece Barcelona, Real Madrid değil, basamak atlıyorlar. Çağlar Söyüncü bunun çok güzel bir örneği. Almanya'da Freiburg'a transfer olduğunda 'Türkiye'de büyük takıma neden gitmedi' diye soranlar olmuştur. Belki küçümsemişlerdir bile. Şimdi baktığımızda, oynadığı maçlar, çizdiği yol, çok güzel gidiyor. Avrupa'nın sayılı defans oyuncularından. Yusuf Yazıcı da aynı. Yusuf gibi fiziksel, oyun içinde fantezi yaratan, yeteneğini gösterebilen oyunculara ihtiyacımız oluyor. Yusuf olsun, Cengiz olsun, Hakan olsun, Merih olsun, Ozan olsun hepsi çok yetenekli. Takımlarında ve milli takımda çok iyi işler yapıyorlar. Hepsinin yolu açık olsun."

"ERSUN YANAL BÜYÜK BİR İSİM"

Antalyaspor'da yaşanan teknik direktör değişimi sonrası göreve gelen Ersun Yanal hakkında ise Şahin, "Çok büyük bir isim. Türkiye'de başarılı işlere imza atmış bir hoca. Çok sevdim ve enerjisi çok hoşuma gitti. İşe bilimsel yaklaşması çok güzel. Enerji dolu, iletişimi kuvvetli bir insan. Çok iyi işler yapacağız. Ekibi de çok cana yakın ve çok profesyoneller. İnşallah bizim açımızdan güzel olur" dedi.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

CANLI: Hatayspor-Galatasaray
CANLI: Hatayspor-Galatasaray

CANLI: Hatayspor-Galatasaray

Transferde sona gelindi! ‘Çok istekliler‘ dedi ve açıkladı...
Transferde sona gelindi! ‘Çok istekliler‘ dedi ve açıkladı...

Transferde sona gelindi! ‘Çok istekliler‘ dedi ve açıkladı...

Göztepe'de 4 transfer birden! İkisi tamam ikisi yolda
Göztepe'de 4 transfer birden! İkisi tamam ikisi yolda

Göztepe'de 4 transfer birden! İkisi tamam ikisi yolda

SPOR GÜNDEMİ

Galatasaray'dan Domenec Torrent'e görülmemiş sözleşme
Galatasaray'dan Domenec Torrent'e görülmemiş sözleşme

Galatasaray'dan Domenec Torrent'e görülmemiş sözleşme

Fatih Terim'in yerine gelen ve yarım sezon için 1 milyon Euro'ya imza atan Domenec Torrent'in sözleşmesine lig ikinciliği, üçüncülüğü hatta dördüncülüğü için geçerli primler koyuldu.

Volkan Demirel, ‘Ligin en iyi golcüsü‘ demişti... Aleksandar Pesic golleriyle Fatih Karagümrük'ü sırtlıyor
Volkan Demirel, ‘Ligin en iyi golcüsü‘ demişti... Aleksandar Pesic golleriyle Fatih Karagümrük'ü sırtlıyor

Volkan Demirel, ‘Ligin en iyi golcüsü‘ demişti... Aleksandar Pesic golleriyle Fatih Karagümrük'ü sırtlıyor

Spor Toto Süper Lig'in 2021-2022 sezonunda gol krallığı zirvesinde yer alan Aleksandar Pesic, VavaCars Fatih Karagümrük'ün aldığı 30 puanın 19'una doğrudan katkı sağladı.

Paşa seriye taktı!
Paşa seriye taktı!

Paşa seriye taktı!

Spor Toto Süper Lig'in 21. haftasında GZT Giresunspor, Kasımpaşa'yı konuk etti. Karşılaşma Kasımpaşa'nın 2-0'lık üstünlüğüyle sona erdi. Bu sonuçla Kasımpaşa üst üste 3. galibiyetini aldı.

Beşiktaş'ta istenmeyen adam ilan edilmişlerdi! Milli yıldızlara talip çıktı
Beşiktaş'ta istenmeyen adam ilan edilmişlerdi! Milli yıldızlara talip çıktı

Beşiktaş'ta istenmeyen adam ilan edilmişlerdi! Milli yıldızlara talip çıktı

Beşiktaş'a sezon başında katılan Salih Uçan ve Kenan Karaman, ortaya koydukları performanslarla beklentilerin altında kaldı. Yönetimin yollarını ayırmak istemesine rağmen 2 oyuncu, takımda kalmak istiyor. Kenan'a Giresun, Salih'e de Alanya talip.

Alanyaspor'da Farioli galibiyetle tanıştı
Alanyaspor'da Farioli galibiyetle tanıştı

Alanyaspor'da Farioli galibiyetle tanıştı

Süper Lig'in 21. haftasında Alanyaspor deplasmanda Altay'ı 2-0 yendi. Akdeniz temsilcisi ligde 4 maç sonra kazandı.

Beşiktaş'ın eski hocası F.Bahçe'nin başına geçiyor
Beşiktaş'ın eski hocası F.Bahçe'nin başına geçiyor

Beşiktaş'ın eski hocası F.Bahçe'nin başına geçiyor

Fenerbahçe'de İsmail Kartal'ın göreve getirilmesinin ardından gözler sezon sonunda hangi teknik direktörle anlaşma sağlanacağına çevrildi. İsmail Kartal'ı 6 aylığına göreve getiren Sarı Lacivertlilerde Joachim Löw ismi ön plana çıkarken sürpriz bir açıklama geldi.