• 13 Nisan 2021 Salı 15:49
  • |
  • Son Güncelleme:

Mustafa Cengiz'den olay sözler: Suat Arslanboğa 'gel bak kariyerin biter' demiş

Mustafa Cengiz'den olay sözler: Suat Arslanboğa 'gel bak kariyerin biter' demiş

Paylaş

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, son dönemde aleyhlerine yapılan hakem hatalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Cengiz, Fatih Karagümrük maçının VAR hakemi Suat Arslanboğa'yla ilgili çok konuşulacak ifadeler kullanırken MHK Başkanı Serdar Tatlı'yı da istifaya davet etti.

Başkan Cengiz'in açıklamaları şöyle:

"Bizim maç cumaydı. Cumartesi ve pazar günleri izlediğim maçları yarıda bıraktım. Tiyatro bu. Kurgu bu. Tiyatro bir eserdir, emek verilir. Toplumsal bir hiciv, mesaj verilir. Maalesef bu tiyatro bile değil komedi. Aşmış onu artık. Önceden yazılmış ama sanki bir yere doğru yazılmış. Büyük takım, diğer takım karşısında gol atınca sonucu tahmin ediyorum ve sonucunda yanılmıyorum. Sıkıntıyı önce beynimde sonra görsel olarak yaşamak rahatsız ediyor. Rakiplerime saygısızlık etmem. Hepsi bir cemaattir, cemaat topluluk anlamında yanlış anlamayın."

Son dakika Galatasaray haberleri... Florya'da futbolcular kazan kaldırdı! Mustafa Cengiz...

KEREM AKTÜRKOĞLU'NUN POZİSYONU

Görüntü: Kerem Aktürkoğlu'nun Karagümrük maçında yerde kalması ve penaltı ile kırmızı kart kararlarının VAR ile iptal edilmesi

Mustafa Cengiz: Hakem Ali Palabıyık çok kararlı. Ben görüştüm yetkili insanlarla. Çok kararlı hakem. Hakem 'Ben net olarak penaltı ve kırmızı gördüm' diyor. Kurala aykırı olarak penaltı iptal edildi. Bir 100 gramlık ters bir rüzgar bile, havacılıkta buna ölüm rüzgarı derler, uçağı devirir, hafifçe dokunması bile sizi uçurur. Ayakla da temas var. Ali Palabıyık, 'Müdahaleyi net gördüm' dedi. Kerem hızlı, çok hızlı bir çocuk. O dokunma onu uçurur. Kendimizi Suat Arslanboğa'nın yerine koyalım. GÜzel kardeşim. Sen bunu nasıl böyle yorumlarsın. Zemin mi kötü. Bu zemin Türkiye'nin en güzel zeminlerinden bir tanesi. Kerem üçkağıtçı biri de değil, var böyle atanlar. Takımımızda olanları şiddetle reddederiz. Kendini toparlamaya çalışıyor tam tersi. Palabıyık'a kızamam. Çok net, çok yakın, görüyor, karar veriyor. Enteresan olan kendini asıl hakem Suat Arslanboğa arkadaşımız. 'Gel bak, kendisi düştü' diyor.

Son dakika Fenerbahçe haberleri... Ömer Faruk Beyaz, Stuttgart'la anlaşmaya vardı

"SUAT ARSLANBOĞA 'GEL BAK KARİYERİN BİTER' DEMİŞ"

Hiçbir Karagümrüklü oyuncu itiraz etmiyor. Bana kırmızı verme diyor o oyuncu. Ben burada Ali Palabıyık'a kızmam. Kurallara aykırı bir şekilde Suat Arslanboğa, militan bir hakem. 'Gel bak kariyerin biter' falan gibi sert sözler söylemiş. Babel'in koltuk altı dokunuşunu da sordum. Onu da anlatacağım. Suat Arslanboğa'yla ilgili açıklama yaparsalar, rica ediyorum tüm konuşmaları açıklasınlar. Küfür hakaret var diye yayınlayamayız diyorlarsa bilemem. Biz milyonlar harcıyoruz. Kişisel düşmanlığın da olabilir, bana ve takımıma. Bir takıma büyük sevgin de olabilir. Sen toplumsal gerginliğe neden olamazsın. Sen dürüst, şövalye, sipahi olacaksın.

Görüntü: Lens-Yedlin pozisyonu

Mustafa Cengiz: Lens'in hareketinin devamında Yedlin ayağını uzatıyor dediler. Profesyonel bir futbolcunun gözleri radar gibidir. Vuruyor ve Yedlin'in ayağını görüyor. Şut atıyor ama bakmıyor mu, belki ayağı çukura gidiyor. VAR ve hakem heyeti, duayen hakem heyetinin kararı doğal bir hareket, yer çekimi.

Görüntü: Galatasaray - Sivas maçı Onyekuru-Ziya Erdal pozisyonu

Mustafa Cengiz: Bu da hayatın doğal akışı evet. Ali Şansalan, geçerken vurdu diyor. Kusura bakmayın diyor. Pandomim yapıyor. VAR'da da Ali Palabıyık var. Bu nasıl kansızlık ya. (Hakemler için).

Görüntü: Fenerbahçe-Gaziantep FK maçı İrfan Can Kahveci'nin rakibinin ayağına basması

Mustafa Cengiz: Yan hakem güzel bakmış aslında. Allah tarafından bir perde iniyor. Olabilir. Bir şey demiyorum.

"VAR ODASINA TELEFON SOKAN, SMS ATAN VAR MI?"

"Özetin özeti olarak diyorum ki, bundan sonra orta hakemlere değil VAR'a bakın. Duyduklarımı söylerim, hoş olmaz. VAR odasına Telefon giriyor mu, telefon sokan, kısa mesaj atan var mı? Merak ediyorum. Neler oluyor."

Görüntü: Luyindama'nın Alanya maçında kafasına aldığı darbe/tekme, hakem Zorbay Küçük

Mustafa Cengiz: Diagne, Beşiktaş maçında ayağını çekiyor. Diagne sola vuruyor, Montero kafasının sağını tutuyor. Vurulan ile tutulan yer farklı. Luyindama'ya gelen farkı, ben bir Galatasaraylı olarak biliyorum. Çok ağır konuşurum. Güzel ağır laflar ederim. Etmek istemiyorum. Anlayana.

Görüntü: N'Sakala ve Gökhan Töre'nin Göztepe maçında ayağa basıp kırmızı kart görmemesi

Mustafa Cengiz: Beni anlayan hakem yorumcuları da olacaktır. Yeni bir organ oluşuyor. TFF, Tahkim, PFDK, MHK var. MHK'nın içinde bir VAR organı oluştu. Artık maçların neticesini orta hakemden ziyade VAR hakemleri belirlemeye başladı. Bu sona doğru daha da artacak. Ben bu tartışmalara girmek istemezdim. İş o da raddeye gidiyor ki, giderek gemi azıya alacaklar. VAR hakemliği, yardımcısı ve teknik heyeti dahil 3 kişi, bazen 2 teknikle 4 kişi. VAR'dakiler, çimdekilerden daha etkin hale geliyor. Başka ülkelerde yanlışı düzeltmek için kurulan bu düzen, TFF'yi suçlamıyorum, yönetimin çoğunu, başkanı tanıyorum. İyi niyetle çalışıyorlar. MHK çok ayrı bir kurum. MHK'nın ben sürekli Galatasaray'ı kollamasını istemem. Bir VAR organı oluşuyor. Tahkim gibi VAR kurulu oluşuyor, giderek kemikleşiyor. Hakem yorumcularının buna dikkat etmesini istirham ediyorum.

Suat Arslanboğa'yı bir de hakemlikten aldılar sanırım. Beşiktaş lehine bir hata yapmış. O pozisyon VAR'da izletilmemiş. İzletmesi lazım. Geri alındıysa...

Görüntü: Galatasaray-Hatayspor maçı, Diouf'un Gedson'un aşil tendonuna basması

Mustafa Cengiz: Görmüyor hakem. Gözüne perde iniyor.

"MHK'NİN İSTİFA ETMESİ GEREKİR"

"Şu anda bence MHK'nin içindeki hizipler, MHK'yi peşinden sürüklüyor. Onun için MHK'nın istifa etmesi gerekir. Şu anda kontrolü kaybetmiştir. MHK yönetimi kontrolü kaybetti. Nihat Özdemir'in kişisel suçu yok. Başkan oturup MHK toplantısına mı katılacak. Şunu ata, bunu ata mı diyecek. Diyorsa onun da derhal ayrılması gerek."

YAYIN GELİRLERİYLE İLGİLİ

"Erzurum maçının geç saate alınmasını istedim. Almadılar. Yayıncı kuruluş dediler. Yayıncı kuruluşun Körfez kökenli yöneticisi geldi, ligin saatini alamayız, 2-3 milyon dolarımız gider dedi. Güzel dedim. Bizim her maçımız 2-3 milyon dolar, aşağı yukarı. 2 milyon dolardan yapsanız, 40 maçta 80 milyon dolar. Ben 160 milyon TL alıyorum. Galatasaray başta, Fenerbahçe ikinci, Beşiktaş üçüncü, Trabzonspor dördüncü.

"BİZDEN ALIP ANADOLU TAKIMLARINA VERİYOR"

Özellikle Galatasaray ve Fenerbahçe bu havuzu dolduruyor. Anadolu takımları doldurmuyor. Ben niye isteyemiyorum daha fazla para. En fazla ben alıyorum. 170 milyon aldım, 18-20 milyon euro para. Benim yarattığım hasıla 80 milyon dolar. Böyle bir şey olur mu. Benden alıp Anadolu takımlarına veriyorsun.

"FENERBAHÇE'YE DİYORUM Kİ, AYRI BİR YAYIN SÖZLEŞMESİ YAPMALIYIZ"

Fenerbahçe ve Galatasaray olarak derim ki, ayrı bir yayın sözleşmesi yapmalıyız. Fenerbahçe'nin öyle bir cesareti var mı bilemem. Hakkım gidiyor. Ben daha büyük transfer isterim. Benim taraftarım daha fazla, daha büyük beklentiler içinde. Fenerbahçe'nin öyle beklentisi yoksa, bir şey demem. Bizim 100 milyonlarca dolar giderlerimiz var. Bizim hakkımız verilmeli. Bunu kim savunup anlatacak, ben anlatacağım."

"YEDLIN SAKATLANDIĞINDA, GOLÜMÜZ İPTAL EDİLDİĞİNDE 10 FUTBOLCUMUZ ORADA OLMALIYDI"

"Onlar istediği kadar bazılarını yarışta tutmaya devam etsinler. İp Galatasaray'ın elinde. Biz oynamalıyız, terimizin son damlasına kadar mücadele etmeliyiz. Yedlin sakatlığında 10 futbolcumuz orada olmalıydı. Golümüz iptal edince 10 futbolcu itiraz etmeli, sahanın altını üstüne getirmeli.

"FUTBOLCULAR HAYSİYET VE ŞEREFLERİNİ HATIRLASINLAR, ADAMIN İPİNDE DEĞİL"

Futbolcuların haysiyet ve şereflerini hatırlasınlar. Kendilerine oynamıyorlar. Türkiye'nin en büyük camiasındalar. Ölümüne oynamalılar. Bunu neden yapmıyor futbolcularımız. İpinde değil adamın, profesyonelce bakıyor. 2. maç oynamazsa prim alamıyor. Onu da hesaplayabilir. Türk futbolcular nerede o zaman? Ben çıldırıyorum izlerken."

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

G.Saray 'Fatih Terim' dedi
G.Saray 'Fatih Terim' dedi

G.Saray 'Fatih Terim' dedi

‘Biz bile 'yine mi maç var' diyoruz‘
‘Biz bile 'yine mi maç var' diyoruz‘

‘Biz bile 'yine mi maç var' diyoruz‘

Fener'in başına talih kuşu kondu! Sarı-Lacivertliler Samatta'dan kurtuluyor
Fener'in başına talih kuşu kondu! Sarı-Lacivertliler Samatta'dan kurtuluyor

Fener'in başına talih kuşu kondu! Sarı-Lacivertliler Samatta'dan kurtuluyor

SPOR GÜNDEMİ

Mesut Özil'le ilgili gündemi sarsacak haber! Meğer...
Mesut Özil'le ilgili gündemi sarsacak haber! Meğer...

Mesut Özil'le ilgili gündemi sarsacak haber! Meğer...

Fenerbahçe'nin devre arası transfer döneminde Arsenal'den kadrosuna kattığı dünyaca ünlü yıldız Mesut Özil'in yaşanan sportif başarısızlıktan mutsuz olduğu ve ABD'ye gitme seçeneğini gündeme getirdiği belirtildi. Hatta Özil'in bu nedenle sakatlığını bahane ederek Kayseri'ye gitmediği iddia edildi.

F.Bahçe gece yarısı ilk transfer hamlesini Süper Lig'den yaptı
F.Bahçe gece yarısı ilk transfer hamlesini Süper Lig'den yaptı

F.Bahçe gece yarısı ilk transfer hamlesini Süper Lig'den yaptı

Son dakika Fenerbahçe haberleri… Süper Lig'de 2020-21 sezonunu 3.sırada tamamlayan Fenerbahçe, yeni sezonun transfer çalışmalarına başladı. Kanarya, Fatih Karagümrük ile 1 yıl daha sözleşmesi bulunan Lucas Biglia için İstanbul ekibiyle görüşmelere başladı. 35 yaşındaki futbolcu bu sezonki performansıyla göz doldurmuştu.

Salih Uçan transferi tamam! İşte sözleşme detayları...
Salih Uçan transferi tamam! İşte sözleşme detayları...

Salih Uçan transferi tamam! İşte sözleşme detayları...

Süper Lig şampiyonu Beşiktaş, ilk transferini Salih Uçan'la yapacak.

İlk maçı Altay kazandı
İlk maçı Altay kazandı

İlk maçı Altay kazandı

TFF 1. Lig play-off yarı final ilk maçında Altay, İstanbulspor'u 3-2 mağlup etti.

Süper Lig devinden transferde büyük sürpriz! Yeni sezonda sağ bek ona emanet
Süper Lig devinden transferde büyük sürpriz! Yeni sezonda sağ bek ona emanet

Süper Lig devinden transferde büyük sürpriz! Yeni sezonda sağ bek ona emanet

Son dakika Beşiktaş haberleri… Süper Lig'de 2020-21 sezonunu şampiyon tamamlayan Beşiktaş, transfer çalışmalarına başladı. Fransız basını, ES Saheli'de forma giyen sağ bek Wajdi Kechrida'yı Siyah-Beyazlılara yazdı. Beşiktaş, Valentin Rosier'in takımdan ayrılması halinde Tunuslu sağ beki renklerine bağlayacak.

'Futbolda biri sizi yener tarih unutulur'
'Futbolda biri sizi yener tarih unutulur'

'Futbolda biri sizi yener tarih unutulur'

Ziraat Türkiye Kupası finalinde yarın Beşiktaş'la karşılaşacak Fraport TAV Antalyaspor'un teknik direktörü Ersun Yanal, "Bu finali kazanarak Antalyaspor'a bir ilki yaşatacağımıza inanıyorum." dedi.