• 25 Eylül 2014 Perşembe 01:45
  • |
  • Son Güncelleme:

İlla İngiliz faciası mı olsun

İlla İngiliz faciası mı olsun

Paylaş

GENÇLİK ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, spor medyası ile İstinye'deki Amatörler Evi'nde bir araya geldi. Kılıç, 4 saatlik sohbette gündemi değerlendirirken projelerini anlattı. Kılıç, özellikle Passolig Kat ve şiddet konusunda çok önemli mesajlar verdi.

İşte o açıklamalar:

E-BİLET BU İŞİ KESİNLİKLE ÇÖZER

"Futbolun değerini yükseltmek için hepimiz elimizi taşın altına sokmalıyız. Elektronik bilet çok tartışılıyor, ancak şiddeti durdurmak için tercih edilen yöntem bu. Elektronik bilet uygulaması ile yasa dışı stat girişlerine engel olacağız. İlla ki, İngilizler’in yaşadığı facia gibi bir facia mı yaşamamız gerekiyor birşeyler yapmamız için. Bakın o zaman Teacher ne yaptı? UEFA'nın verdiği 3 yıllık cezayı 5 yıla çıkardı. Niye? 

3 AY MAYTAPI TARTIŞMIŞLAR

Avrupa böyle çözüyor bu işi. Bakın çok yakın bir arkadaşım var Almanya'da. Önemli bir kulübün taraftarı. Kombinesi var. Her maçına gidiyor. Onunla sohbet ettim. Bir maçta sahaya bir maytap atılmış. 3 ay bunu tartışmışlar. Bir de biz de olanları düşünün.

ÖZEL'İN YERİNE EMNİYET GELİR

Tribünler boş deniyor? Hayır! Geçiş sürecindeyiz. Şu anki seyirci sayısı beklenenden fazla. 350 bini geçmiş Passolig Kat sayısı. Gelmeyen ve protesto eden kesim bilet parası vermek istemeyen kesim. Burada sözüm herkese, camia liderleri, öteki camialarla ilgili demeç vermekten vazgeçmeli. Özel güvenikçileri statlardan çekip, devletin kolluk güçlerini yeniden stat güvenliğinde kullanabiliriz.

KÜREKTE YAŞANANLAR ORTADA

Ama sorun bu değil. Geçenlerde dünya şampiyonasında kürekçilerimiz 3. oldu, tarihi bir başarı. Ancak F.Bahçe’nin yayın organları G.Saraylı, G.Saray’ın yayın organları da takım içindeki F.Bahçeli sporcuların adlarını sansürleyip, kendi sporcularının fotoğraflarını kullandılar. Nerede kaldı fair-play? Böyle mi örnek olacak bu yöneticiler, camialarına nasıl mesaj verecekler? O kürekçileri ben bir araya getirmek istiyorum. Elbette kavgalı camiaların başkanlarını buluşturmak da isterim ancak zaman ne getirir, ne götürür bilemeyiz."

MANİSA'DAN UTANDIM

BAKAN Kılıç, Manisa'da oynanan Süper Kupa finali ile ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: Arkadaşlar, biliyor musunuz bilmiyorum. Ama o maçta sahaya muşta atıldı. Bakın muşta! Bu olacak iş mi? Utandım... Ben maça gitmedim. Çünkü, maçtan 3 gün önce F.Bahçe ve G.Saray yöneticilerini dinledim. Duyar duymaz dedim ki, "Hayda! Gene başladılar. Gene tırmandıracaklar. Ben bakan olarak 10 ayda bir kez maça gittim. Düşünün artık."

DOPİNG NARKOTİK KAPSAMINDA

Kılıç: Dopinge savaş açtık, sporcu, antrenör ve ilaç getirenleri uyardık. WADA'nın yasaklı listesindeki tüm ilaçlar kanun değişikliği ile narkotik kapsamına girecek. 

SOHBET toplantısının en önemli konularından birisi de doping meselesiydi. Kılıç, Türkiye’nin doping ve her türlü yasaklı maddeye topyekün savaş açtığını ve kararlılıkla bu konunun üzerine gideceklerini açıkladı. Göreve geldiği günden bu yana bütçedeki "aslan payı"nı tesisleşmeye ayırdıklarını ancak asıl ve öncelikli hedeflerinin sporun kara lekesi doping olduğuna dikkat çeken Kılıç şöyle konuştu:

"Bu konudaki kararlılığımızı sporcu, antrenör ve idarecilerle konuştuk. Onlar da zaten çok bilinçli insanlar. Ancak şimdiden bu işe bu işlere kalkışacak antrenörlerle aracılara haber veriyorum; dikkatli olsunlar. Yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra doping ve dopinge adı karışanlar idari cezalarla kurtulamayacak.

İLAÇ TAŞIYANA YASAL TAKİP

Adalet, İçişleri ve Sağlık bakanlıkları ile temas  halindeyiz. Yeni yasama yılına yetişecek bu yasal değişikliklerle yasaklı madde sınıfına giren WADA'nın doping saydığı ve kamuoyunda doping diye bilinen maddelere kanunlar önünde narkotik gözü ile bakacağız. Çünkü doping, tüm insanlığın mücadele etmesi gereken bir suç. Evrensel anlamda karşı durmamız gerekiyor. Artık sınır kapılarında doping maddesi içeren ilaç taşıyanlara yasal takip yapılacak, yine posta yolu ile getirilen doping sınıfındaki ilaçları satın alan, pazarlayanlara da sert yaptırımlarımız olacak.

BAKAN'DAN MÜJDELER

4 BİN SPORCUYA MAAŞ

Kılıç'tan müjde: 4 bin yetenekli sporcuya asgari ücret mertebesinde maaş (891 TL) vereceğiz.

TÜRK sporundaki tarihi proje.. 2016 Rio ve 2020 Tokyo olimpiyatları öncesinde Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, müjdeyi verdi. Türk sporunu ayağa kaldıracak önemli hamlelere imza atan bakanlık, çalışmaları tamamlama aşamasına gelirken plana göre yıl sonuna dek hayata geçecek sistem gereği her sporcu asgari ücretli olacak.  

TARAMA ÇALIŞMASI YAPILDI

Bakan Kılıç, "Türkiye'yi tarıyoruz. Sporcu haritası çıkartıyoruz. Bu çalışmalarımız sonucunda yetenekli sporcuları tespit edeceğiz. 2016 Rio ve 2020 Tokyo olimpiyatları hazırlık çerçevesinde önemli bir çalışmamız var. Bu süreçte 4 bin yetenekli sporcuya, asgari ücret mertebesinde maaş bağlamayı planlıyoruz. Bununla ilgili çalışma yapıldı" diyerek projenin yakında hayata geçeceğini ifade etti. 2014 yılında 891 TL olan asgari ücret, bu projenin 2015'te başlaması halinde enflasyon oranında zam görecek.

POTAYA DA RİVA

"Riva gibi basketbola da kamp tesisi yapacağız. Federasyon bu konuda yer önerdi. Çalışmalarda sona doğru geldik. Yakında duyuracağız."

2 OLİMPİYAT MERKEZİ

"Çok önemli bir hedefimiz var. 2 tane olimpiyat hazırlık merkezi kuracağız. Sporcu ailesi bir arada olacak. Bunun denemeleri yapıldı. Ancak bu projeler çok büyük ve önemli." 

TASARIMIZ TAMAMLANDI

"Kulüpler yasası çalışmalarımız tamamlandı. Tasarımız hazır. Çok yakında kulüplerle müzakereler yapılacak." 

MİLLİ TAKIM STADI

"Olimpiyat Stadı'nın milli takım stadı olmması için TFF ile bir görüşmemiz oldu. Ancak orada kaldı. Konuyu incelememiz gerekiyor. Orayı yaşayan tesis haline getirmek istiyoruz. Çalışma yapıyoruz. Oranın rüzgarına göre hangi spor yapılacaksa o tesisleri yapacağız." 

VERGİLER ARAŞTIRILIYOR

"MASAK'ın kulüplerle ilgili araştırması önemli. Sayın Bakanımız Mehmet Şimşek'in de açıkladığı gibi bir şeyler var ki, bu inceleme başlatılıyor. Maliye Bakanlığı ile bizim de görüşmelerimiz olacak. Biz de bütçelerin doğru kullanılması için federasyonları takip ediyoruz."

BOŞ ARAZİYE SPOR PARKI

BAKAN Kılıç bir başka projenin de peşinde olduklarını dile getirdi. Belediyeler ile temasa geçtiklerini belirten Bakan, halkın spor yapması için parklar ve boş alanlarda spor alanları oluşturacaklarını dile getirdi: Sporu sokağa yaymak, halka spor yaptırmak istiyoruz. Arsaları istedik. Spor parkları kuracağız. Basketbol potaları koyacağız. Fitness alanları oluşturacağız. Tesisleşme sadece stat yapmakla olmaz. Belki de bu tesisler asıl spor merkezleri olacak.

'YATIRIM REKORTMENİYİZ'

"DÜNYADA spora bizim kadar yatırım yapan ülke yok. Başka bu kadar kaynak yapan ülke de yok. Tabii önemli olan bu kaynakların doğru kullanılması."

'OLİMPİYATI DÜŞÜNÜYORUZ'

"OLİMPİYAT adaylığımız konusunda bir karar almadık. 20204 ve 2028 için düşünüyoruz. Tabii bunun için bir hükümet garantisi gerekiyor. Bir karar vereceğiz."

HEYSEL FACİASI VE HİLLSBOROUGH NEDİR?

29 Mayıs 1985’teki Juventus-Liverpool Şampiyon Kulüpler Kupası final maçının başlamasından önce Liverpool taraftarları, İtalyanlara saldırdı. Çıkan panik sonucu bir duvar çöktü. Taraftarların tel örgülere sıkışması sebebiyle 38 İtalyan taraftar ve 1 Belçikalı öldü. 15 Nisan 1989'da Sheffield Wednesday'in sahası Hillsborough Stadyumu'nda turnikesi bulunmayan kapıların açılması, içeri giren taraftarların boş olan kısımlara yönlendirilmemesi ve polisin ihmalkârlığı sonucu tamamı Liverpool taraftarı olan 96 seyirci ezilerek öldü, 766 kişi yaralandı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Milli yıldızımız ocak ayında Süper Lig devine imzayı atıyor
Milli yıldızımız ocak ayında Süper Lig devine imzayı atıyor

Milli yıldızımız ocak ayında Süper Lig devine imzayı atıyor

Son dakika: Ozan Tufan müthiş rakama gidiyor
Son dakika: Ozan Tufan müthiş rakama gidiyor

Son dakika: Ozan Tufan müthiş rakama gidiyor

Cimbom'a bir 'arıza' golcü daha! D'Avila getiriyor
Cimbom'a bir 'arıza' golcü daha! D'Avila getiriyor

Cimbom'a bir 'arıza' golcü daha! D'Avila getiriyor

SPOR GÜNDEMİ

Derbi sonrası Erol Bulut'tan beklenmedik karar!
Derbi sonrası Erol Bulut'tan beklenmedik karar!

Derbi sonrası Erol Bulut'tan beklenmedik karar!

Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut, Beşiktaş derbisinde oynanan kötü oyun sonrası sistem değişikliği kararı aldı. Ozan Tufan ve Jose Sosa'nın birbirlerini olumsuz etkilediğine inanan teknik heyet, iki futbolcu arasında maçlara göre tercih yapacak.

Herkes Sevilla-Chelsea maçını konuşuyor! Giroud'nun gecesi
Herkes Sevilla-Chelsea maçını konuşuyor! Giroud'nun gecesi

Herkes Sevilla-Chelsea maçını konuşuyor! Giroud'nun gecesi

Avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki en önemli organizasyonu UEFA Şampiyonlar Ligi'nde beşinci hafta, E, F, G ve H gruplarında oynanan 8 maçla tamamlandı.

İşlem tamam! Falcao'nun yerine geliyor
İşlem tamam! Falcao'nun yerine geliyor

İşlem tamam! Falcao'nun yerine geliyor

Sarı-Kırmızılılar, devre arasında Kolombiyalı süper star ile vedalaşacak. Galatasaray, sakatlıklardan başını kaldıramayan Falcao'yu ocakta Inter Miami'ye gönderecek. El-Tigre'nin yerine ise Al Nasr'dan ayrılan Ahmed Musa'yı kadroya katacak.

Atiba'nın sözleri sonrası yönetim harekete geçti
Atiba'nın sözleri sonrası yönetim harekete geçti

Atiba'nın sözleri sonrası yönetim harekete geçti

2013 yazında Beşiktaş'a transfer olan 37 yaşındaki Atiba Hutchinson, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada ‘1-2 yıl daha oynarım' ifadelerini kullanmıştı. Başarılı futbolcunun bu sözlerinin ardından Siyah-Beyazlı yönetim harekete geçti.

Juventus-Dinamo Kiev maçında bir ilk yaşandı
Juventus-Dinamo Kiev maçında bir ilk yaşandı

Juventus-Dinamo Kiev maçında bir ilk yaşandı

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Juventus ile Dinamo Kiev arasındaki maçı kadın hakem Stephanie Frappart yönetti. Frappart böylece erkekler Şampiyonlar Ligi'nde görev alan ilk kadın hakem oldu.

Onyekuru tamam, sıra onda
Onyekuru tamam, sıra onda

Onyekuru tamam, sıra onda

Henry Onyekuru ile büyük oranda anlaşma sağlayan Galatasaray, bir başka eski futbolcusu Jean Michael Seri'yi de devre arasında kadrosuna katmanın planlarını yapıyor. Fildişi Sahilli futbolcu da Sarı-Kırmızılılara dönmeye sıcak bakıyor.