• $ 5,9264
  • € 6,5397
  • 281.597
  • 95257.6
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'Demirören'in gücü yetmez'

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu üyesi Yusuf Reha Alp alınan şike kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu üyesi Yusuf Reha Alp, alınan şike kararları sonrasında Kanaltürk ekranlarında yayınlanan Telegol programına açıklamalarda bulundu.

1 Mart'tan itibaren bu soruşturma ile ilgilendiklerini belirten Alp; "9 haftalık bir süreç bu ama son karar toplantısı 5 gün önce başladı. Bu dosyaların toparlamasını yaptık. İçime sindi sinmedi bunun önemi yok sinse de sinmese de karar bu."

Fenerbahçe ile ilgili kararın oybirliği ile alınmadığının altını çizen PFDK üyesi kişilerle kurumların yaptıklarının birbirinden ayrılamayacağını savundu. Alp; "Ben çoğunlukla aynı düşünmüyorum. Bir kulübün yöneticileri ceza alıyorsa kulüp de ceza almalıdır bence. Ben sahaya yansıyıp yansımadığına da bakmıyorum. Ama çoğunluk böyle düşünmüyor. Diğer üyelere sorarsanız daha net açıklamalar alabilirsiniz."

Kuruldaki bu yarışmanın basit bir yorum farkından kaynaklandığını belirten Alp, tüzel kişilerle gerçek kişilerin yaptıklarının ayrılması durumunun uzun yıllardır hukukta tartışılan bir durum olduğunu sözlerine ekledi.

"NAMUSSUZLUK OLUR"

Kurulun aldığı kararla aynı fikirde olmadığını belirten Yusuf Reha Alp, gerekçeli karar açıklandıktan sonra kendisinin de gerekçeleriyle birlikte muhalefet şerhini açıklayacağını belirtti.

Programın yorumcularından olan eski hakem Erman Toroğlu'nun karar alınırken üzerindeki formaları çıkartıp çıkartmadıklarını sorması üzerine Alp; "Ben Trabzonsporluyum. Bu kulübün içinde doğdum ama bir meslek icra ediyorum. Siz de Ankaragücü sempatizanı olduğunu söyleyen eski bir hakemsiniz. Nasıl siz Ankaragücü maçı yönettiğiniz zaman bunu gözardı ediyorsanız bizler de mesleğimizi yaparken bir hakem gibi düşünmeliyiz. Böyle yapmazsak bu namussuzluk olur. Çok net. Mesleki anlamda sıkıntılı bir durum olur." şeklinde konuştu.

Fenerbahçe ile ilgili karara iki üyenin itiraz elirttiğini belirten Alp, aklanma konusunda oyçokluğu sağlanması üzerine cezalar konusunda konuşmadıklarını belirtti. Alp, "Yöneticilerin yaptıkları Fenerbahçe'ye izafe edilemez kararı 5'e 2 çıktı. Benimle birlikte Sinan Gürsoy da Fenerbahçe'nin ceza alması gerektiğini söyledi. Benim Fenerbahçe ile ilgili kararım bir alt lige düşürmekti." dedi.

"DEMİRÖREN'İN GÜCÜ YETMEZ"

İbrahim Akın'ın aldığı 3 yıllık men cezasını da değerlendiren PFDK üyesi; "İncelediğimiz dosyalara göre, İbrahim Akın parayı menajer Yusuf Turanlı'dan almış, Yusuf Turanlı'da Sivasspor yöneticisi ve Fenebahçe Kongre Üyesi Ahmet Çelebi'den almış. İbrahim Akın maçta ne yaptığını bilemem, hepiniz izlemişsinizdir zaten. Şike de önemli olan maddi menfaatin temini, o saatten sonra isterse çıksın 8 gol atsın." dedi.

Programın sunucusu Serhat Ulueren'in toplantı öncesi kendisine Trabzonspor ve ya Demirören'den herhangi bir telkin gelip gelmediğini sorusu üzerine Alp; "PFDK toplantısı öncesi bana telkinde bulunmaya ne Trabzonspor kanadının ne de Yıldırım Demirören'in gücü yetmez." şeklinde konuştu.

"BİZİ UEFA PAKLAR"

Cezalar konusunda UEFA'nın ne tepki vereceğini bilmediğini söyleyen Alp, "Bir Türk olarak bunu söylemekten çok utanıyorum ama bizi UEFA paklar. 3 Temmuz'dan itibaren futbol kamuoyu ciddi anlamda futboldan soğudu. Burada karar ne olursa mutlaka memnun olmayan bir kitle olacaktı. Ama bu kararla belki de hiç kimse memnun olmadı." şeklinde konuştu.

Türk futbolunun geleceğini parlak görmediğini söyleyen Alp, "Türk futbolu uzun süredir irtifa kaybediyordu. Bu olaylarda bunun tuzu biberi oldu. Şimdi bir de UEFA'dan ceza gelirse, futbol maalesef biter. Bizler de namazını kılmaya gideriz." şeklinde bir yorumda bulundu.

"DOSYA YENİDEN AÇILABİLİR"

Yusuf Reha Alp, 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen şike davasında sanıkların şike yaptıkları yönünde bir karar çıkarsa dosyanın yeniden açılıp açılmayacağı konusunda sorulan bir soruya; "PFDK'nın tek başına hareket etme yetkisi yok fakat hukuk bölümü uygun görür ve böyle bir sevk yaparsa dosya yeniden açılabilir." dedi.

Disiplin Kurulu'nun bütün şüphelilerin savunmasının aldığını, isteyenlere ek savunma süresi ve sözlü savunma hakkı tanıdıklarını belirten Alp, Galatasaray Kulübü dahil 16 kulübün de kendilerine savunmalarını yolladıklarını söyledi. Kayserispor'un savunma yapmama kararının hatırlatılması üzerine Alp, "Savunma yapamayacağız demek de bir savunmadır." şeklinde yorumda bulundu.

Fenerbahçe dışındaki 15 kulübün hakkındaki kararların oy birliğiyle alındığını söyleyen Alp, kurulun sadece Fenerbahçe konusunda ayrışmaya düştüğünü ve oy çokluğuyla karar aldığını söyledi. Alp ayrıca alınan kararlar sonrasında kendisinin vicdanen tamamen rahat olduğunu belirtti.

"TERİM HAKARET ETMİŞ"

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in aldığı 3 maçlık hak mahrumiyeti cezasına da değinen Yusuf Reha Alp; "Sayın Terim savunmasında hakeme hakaret ettiğini kabul etti ve 105. maddeden yararlanarak erteleme yapılmasını istedi. Ben erteleme istediğini kabul ettim fakat kuruldan 6'ya 1 oy çokluğuyla cezanın hemen uygulanması yönünde karar çıktı. Terim'in savunmasını avukatı aracalığıyla aldık." şeklinde konuştu.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Bangkok Post´un haberine göre, kurtarma ekipleri, Krabi bölgesindeki bir kanalizasyondan 4 metre

4 Metrelik Kral Kobra Yılanı Kanalizasyondan Çıkarıldı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Emekliler intibak ile ne kadar zam alacak? Maaşlar 355 TL artabilir

Çalışan anne kreş yardımı şartları neler?