• 23 Mart 2018 Cuma 09:25
  • |
  • Son Güncelleme:

Ali Fatinoğlu: Görevim Galatasaray'ı kurtarmaktır

Ali Fatinoğlu: Görevim Galatasaray'ı kurtarmaktır

Paylaş

Galatasaray için deplasmanda kavga edecek kadar Sarı-Kırmızı renkleri sevdiğini dile getiren Fatinoğlu, “Galatasaray’ın tüm mal varlığını satsanız şuan borcu kapatmıyor. Biz kulübü kurtarmak için yola çıktık” dedi.

GALATASARAY’DA mayısta yapılacak olan seçimde adaylığını açıklayan Ali Fatinoğlu, Sarı-Kırmızılı kulübü mali dar boğazdan kurtarmak için bu işe soyunduğunu söyledi. Arkadaşımız Selahattin Ekrekli’ye açıklamalarda bulunan Fatinoğlu, kurtuluş reçetesini de çizdi. Aday olma sebeplerini anlatarak sözlerine başlayan 55 yaşındaki işadamı, “İlgili ilk teklif yaklaşık 3 yıl evvel bir dostum kanalıyla Profesör Ahmet Özdoğan’dan geldi. Bana yönetime girmemi teklif etti. Tabi işlerim yoğunluğu nedeniyle teklifi kabul etmemiştim” dedi.

HESAPLARI GÖRÜNCE KABUL ETTİM

GALATASARAYLILIĞINI anlatan ve her mağlubiyet sonrası her Galatasaraylı gibi negatif bir ruh hali olduğunu vurgulayan Fatinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk teklifi reddettikten yıllar sonra bir Trabzonspor maçı vardı. Bu maçta da Galatasaray Trabzonspor’a yenildi. Ve yine ben o sinirle arabaya bindim, Büyükçekmece’den çıkıp Bakırköy’e gelmiştim. O moral bozukluğuyla o dostumuz beni tekrar aradı ve ‘Neredesin?’ dedi. ‘Bakırköy sahilinde’ dedim. ‘Gelir misin ben Trabzon öğrenci yurdundayım’ dedi. Atladım gittim. O arkadaş yurdun başkanıydı. Ahmet Özdoğan’la beraber gecenin o saatinde çok yakın olduğumuz için yanına gittik. Bana hesapları gösterdi ve dedi ki, ‘Bu hesaplara bir bakar mısın ne anlıyorsun?”

TAKIMIN KURTARILMAYA İHTİYACI VAR

“HESAPLARA bakınca ‘Bu hesaplar normal bir şirket hesabına benzemiyor. Gider kalemleri matematiğe aykırı’ dedim. İlk defa Galatasaray’ın hesaplarını, mizanını, bilançosunu, genel faaliyet gelir ve giderlerini hepsini çok hızlı bir şekilde okudum. Geçmişte bankada kredi yatırım uzmanlığı yapmıştım. İşletmede de mastır yaptım. Branşım bu. Enflasyon muhasebesi benim master tezim. O yüzden bilanço analizi, finansal tablo analizi benim uzmanlık alanım. 1 saat içinde bu raporları bitirince dedim ki; ‘Galatasaray’ın toparlanmaya, kurtarılmaya ihtiyacı var…’ Biz de Galatasaray’ı kurtarmak için yönetici olmaya kararını aldık ve aday olduk.”

İFLAS KELİMESİ AZ KALIR

G.SARAY’IN ekonomisini dibe vurduğunu anlatan işadamı, “G.Saray mali açıdan iflas kelimesi bile az kalır dibe vurdu. Bunu rakamlarla söylemek istiyorum. Galatasaray’ın şu anda tüm mal varlığını satsanız borçlarını kapatmıyor. Üstüne hala borç kalıyor. G.Saray’ın ‘konsolide’ dediğimiz yani tüm varlıklarını topladığımızda 1 milyar 985 milyon 518 bin 307 TL bir mal varlığı var (Tamamını paraya çevirebilirse). Bu 31.12.2017 tarihli sermaye piyasası kuruluna tabi, bağımsız denetçinin verdiği rapordaki bilançodaki rakamlar. Bu bilançodaki rakamlar yani 31 Mart’taki mali genel kurulda kulüp üyelerinin karşısına çıkacak olan rakamda G.Saray’ın varlıkları bugün 1 milyar 985 milyondur. Peki, G.Saray’ın borçları ne kadar? Kısa ve uzun vadeli borçların toplamı 2 milyar 468 milyon. Varlığını da 2 milyar dersek G.Saray’ın borç ve alacak bütün varlıkları borcuna ödeseniz daha 484 milyon borcu kalıyor. Yani teknik hesap itibarıyla G.Saray tüm varlıklarını bitirmiş durumda” diye konuştu. 

RİVA'NIN PARALARI BİTTİ

“FLORYA ve Riva’nın satıştan sonraki 3/1 gelen para ise 2017 yılının harcamaları için harcanmış ve bitmiştir” diye devam eden Ali Fatinoğlu, “Florya ve Riva’nın bu mal varlığına ilaveten gelebilecek 2. ve 3. taksiti var. Bir de 2016 yılında Galatasaray’ın Sportif AŞ’nin sermaye artırımı yapılmıştır. Bu yapılan sermaye artırımı sonunda Galatasaray’ın Sportif AŞ’ye koyduğu para Florya ve Riva’nın satışından gelen paranın 3'te 1'i Sportif AŞ'ye gidiyor. Fakat bu şirketin mal varlığı kimindir dediğimizde % 66’sı Galatasaray’ın %34 ü ise halkın. Florya ve Riva’dan gelen para bu şirkete sermaye olarak gidiyor. Sermaye olarak gittiği için % 34 kısmı halkta bir o kadar para katması gerekiyor. Bu 2017 yılında yapılan olay, bugün 2018’in 4. ayına geldiğimizde halk tarafı % 34’lük kısmın 2 milyonluk kısmı satılmadı. Sonra onu sermaye artırımına katılmadı 2 milyonluk kısmı ama o da halka açılarak şu anda 140 milyon seviyesinde bir para sermaye artışı üzerinden kasamıza geliyor. Galatasaray’ın mal varlığının 3/1’nin bittiği yerden sonra gelecek para sadece burası kaldı” dedi. 

PARALAR UÇUP GİTTİ

“FAİZLİ borçları ödeyeceğiz dediler. Ödediler zannediyorduk. Fakat 31-12 bilançoları çıkınca bizim rakamlarımız önümüze geldiğinde borçların nereye geldiğini gördük. Yıllar boyu sürekli zarar eden kulübümüzün 2016 dahil toplam zararı 511 milyon TL iken, 2017 tek bir yılda zarar ile 426 milyon ile adeta her şeyimizi kaybettik. Florya ve Riva’dan gelen para bile uçup gitti. Toplam borçlarımız 2016 da dahil 1 milyar 513 milyon TL iken 2017 sonunda 2 milyon 468 milyon TL ye gelmiştir. Faizle ödediğimiz banka borçlarımız ise her şeyin bittiği noktadayız. 780 milyon borcumuzu Florya ve Riva’yı sıfırlayacağız dediler bırakın sıfırlamayı üzerine maalesef 3’te 1 daha da borcu arttırdılar. Borcumuz 780 milyondan 1 milyar 22 milyon TL’ye çıkmıştır. Bu faizli borçtur. Futbolcuların parası bile ödenemez duruma gelmiştir. Gelecek sezon yayıncı kuruluş beIN Sport’tan alacağı para muhasebe oyunlarıyla kırdırılmış ve gelecek sene Galatasaray beIN Sport’tan para alamayacaktır. Faize gidecektir. Bu acıklı tablo karşısında maalesef ne Dursun Özbek konuşuyor ne de Mustafa Cengiz… Haberi yok sanırım. Borsadan gelen 140 milyonun heyecanıyla gidiyorlar. Önümüzdeki yıl alınması gereken 200 milyon TL beIN Sport’tan gelecekti. Ancak bu parada alınıp kullanılmıştır. 2017 yılı giderleri içerinde bu da var.” 

ÇOK KÖTÜ BİR TABLO İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

“G.SARAY’IN 2018 deki mali tablosu 1 milyar 100 milyon. Galatasaray’ın geliri ise 550-600 milyon TL’dir. Ama eline geçeceği para bütün gelirleri önceden tahsil ettikleri için 300-350 milyon liradır. Bu tabloyu gördüğüm için ben bu yola çıktım. Bu tabloyu nasıl atlatırız, giderleri nasıl aşağı indirebiliriz düşüncesindeyim. Bunların daha çok detaylısını genel kurulda anlatacağım ama ana çerçeve Galatasaray bu yönetimle bu kadar kötü bir tablo ile karşı karşıyadır tek bir şey söylüyorum: Allah yardımcımız olsun.”

GÖREVİM GALATASARAY’I KURTARMAKTIR

“BİR G.Saray Liseli torun olarak görevim G.Saray’ı kurtarmaktır, korumaktır.  Benim şirketim dünya markası 78 ülkede var. Benim şirketim uluslararası bütün fonlar tarafından bilinen bir firma. Londra Borsası'nın Türkiye’de inceleme yapmış 2016 yılı sonu itibarıyla Türkiye’nin en parlak 57. firmasıyım. Büyük holdinglerinden birisi 5 yıl vadeli euro bazında %4.7 oranında borç para bulduğu için piyasada ‘Biz çok büyük bir iş bitirdik’ diyor. Ben Ali Fatinoğlu adıyla G.Saray’a bu oranın daha aşağısına para getirebilecek güçlü bir ismim var. Benim ismimle G.Saray’ın bu yıl ödeyeceği faiz minimum 270 milyon TL. Ben bu Uluslararası alanda uzun vadeli para yapabilmem sayesinde ciddi bir faizi aşağı indireceğim.”

ARTIK G.SARAYLILAR KANDIRILAMAYACAK

SARI-KIRMIZILILAR’IN 2017 yılındaki giderinin tarihe geçtiğini aktaran Fatinoğlu, şu şekilde devam etti: “Galatasaray’da böyle bir giderin olması mantığı ve matematiksel olarak izahı çok zordur. Ama maalesef, sermaye piyasası kurulunun bağımsız denetçisinin verdiği raporda da net olarak da açıklanmıştır ki; Galatasaray 506 milyon 550 bin 189 TL gelir, 933 milyon ise gider yapmıştır. Bu tarihi bir giderdir. 933 milyon giderden 506 milyon geliri düştüğümüz zaman, Galatasaray 426 milyon 833 bin 968 TL zarar etmiştir. Galatasaray’ın bu zararının anlatılabilir, açıklanabilir, izahı yoktur ve ‘Eyvah’ denmemesi mümkün değildir. Galatasaray’ın yıllar boyu zararını toplasanız 530 milyon TL iken, sadece 2017 de tek başına bu kadar zararı Dursun Özbek yönetimi 426 milyon zarar etmiştir. Ben bu hesapların bilgilerin aldığım gün Galatasarayımın uçurumun eşiğine olduğunu anladım ve bundan dolayı ben Galatasarayımın başkan adaylığını açıklayarak önce Galatasaray Genel Kurul Üyelerini Galatasaray taraftarlarını ve Galatasaray’ı canı gibi sevenlere Galatasaray’la ilgili artık palavraların atılarak kandırılmaması için gerçeklerin konuşulabilmesi için yola çıktım. Önce gerçeklerin konuşulması için de başkan adayı olduğum için kamuoyunu bilgilendirme ve dikkatini çekme ihtiyacı hissettim.” (Güneş)

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Toroğlu'ndan olay sözler: Sergen ısırır; Terim kayıkta!..
Toroğlu'ndan olay sözler: Sergen ısırır; Terim kayıkta!..

Toroğlu'ndan olay sözler: Sergen ısırır; Terim kayıkta!..

Kara Kartal, emin adımlarla ilerliyor! 2-1
Kara Kartal, emin adımlarla ilerliyor! 2-1

Kara Kartal, emin adımlarla ilerliyor! 2-1

Caner Erkin'den flaş hamle! Erol Bulut...
Caner Erkin'den flaş hamle! Erol Bulut...

Caner Erkin'den flaş hamle! Erol Bulut...

SPOR GÜNDEMİ

Denizli'de ortalık karıştı! 'Buranın ekmeğini yedin, yaptığın ayıp!'
Denizli'de ortalık karıştı! 'Buranın ekmeğini yedin, yaptığın ayıp!'

Denizli'de ortalık karıştı! 'Buranın ekmeğini yedin, yaptığın ayıp!'

Spor Toto Süper Lig'in 29. haftasında Yukatel Denizlispor ile Yeni Malatyaspor Denizli'de karşı karşıya geldi. Ev sahibi ekibin 3-2 üstünlüğüyle sonuçlanan karşılaşmaya maçın son dakikalarında yaşanan bir olay damga vurdu.

Sergen Yalçın'dan hakem ve VAR isyanı!
Sergen Yalçın'dan hakem ve VAR isyanı!

Sergen Yalçın'dan hakem ve VAR isyanı!

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, 2-1 kazandıkları Gaziantep maçı sonrası açıklamalarda bulundu.

Alkışlar Merih Demiral'a
Alkışlar Merih Demiral'a

Alkışlar Merih Demiral'a

İtalya Serie A'nın 26. haftasında Juventus, sahasında ağırladığı Lazio'yu 3-1 yendi. Milli futbolcumuz Merih Demiral, 90 dakika sahada kaldı, oyunuyla alkış topladı.

'VAR'a bile gidilmedi'
'VAR'a bile gidilmedi'

'VAR'a bile gidilmedi'

Spor Toto Süper Lig'in 29. haftasında Beşiktaş'a 2-1 mağlup olan Gaziantep'te teknik direktör Ricardo Sa Pinto, kendi hataları neticesinde mağlup olduklarını söyledi.

Beşiktaş'a Başakşehir maçı öncesi kötü haber
Beşiktaş'a Başakşehir maçı öncesi kötü haber

Beşiktaş'a Başakşehir maçı öncesi kötü haber

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, 4. sarı kartını gördüğü için Medipol Başakşehir maçında kulübede yer alamayacak

Denizlispor'dan altın değerinde 3 puan
Denizlispor'dan altın değerinde 3 puan

Denizlispor'dan altın değerinde 3 puan

Yukatel Denizlispor, Spor Toto Süper Lig'in 29. hafta karşılaşmasında sahasında ağırladığı Yeni Malatyaspor'u geriye düştüğü maçta 3-2 mağlup etti. Yeşil-siyahlı ekibe galibiyeti getiren golleri Rodallega, Recep ve Sacko kaydetti. Konuk ekibin gollerini ise Mallan ve Tetteh attı.