• 30 Eylül 2019 Pazartesi 08:00
  • |
  • 30 Eylül 2019 Pazartesi 09:18

YAZAR

Gürkan Ata

Yarım saat sonrası

Paylaş

Kaleye çekilen şut yoktu o ana kadar iki takımda da. 4 büyükten ikisinin, biri 16 yeni transfer yapan, diğeri flaş teknik adam değişikliğine umut bağlayan Trabzonspor ve Beşiktaş’ın ilk yarım saat boyunca ortaya koyduğu futbol, Türk futbolu adına da endişe vericiydi. Zira bir gün önce Galatasaray-Fenerbahçe maçı da hayal kırıklığıydı.

Sosa’nın frikiğinde Dorukhan’ın kafasıyla tamamladığı! top maçta kaleyi bulan ilk şuttu ve gol oldu. Çok önemliydi o gol çünkü, haftalardır bocalayan ev sahibi ekibe inanılmaz güven getirdi. 30 dakika boyunca Sörloth tek başına mücadele veriyor ve eriyordu. Gol sonrası Kamil Ahmet dahi yanındaydı Norveçli oyuncunun! Baskı ikinci golü getirdi, ilki gibi; Sosa vurdu, bu kez Necip’in kafasından seken top Karius’u çaresiz bıraktı.

O iki gol arasında bir de Nwakaeme’nin direkten dönen şutu vardı, alışılmış Abdullah Avcı sisteminin yerle bir olduğunun resmiydi: İki kişilik Trabzonspor atağında Beşiktaş savunmasındaki 5 futbolcu da bordomavililere çok uzaktı.

Ljajic’siz yaratıcı gücün kalmadığı, Burak’ın Boyd’u pas atmadığı için fırçaladığı, yani ayarların iyice bozulduğu siyah-beyazlılara karşı Trabzonspor, ikinci yarıda olması gerekeni yaptı: İlk yarıda iyi mücadele eden ama üretmeyen Obi Mikel-A.Parmak ikilisine daha çok yaklaştı Sosa. Farkı azaltmak için yüklenen Beşiktaş’a karşı defans güvenliği sağlandı böylece. Bu taktikte hücumda etkisiz kalabilirdi bordo-mavililer ama Sosa gününde olunca işler çok farklı oldu. Arjantinli, geçen yıl başarılı olduğu o bölgede aynı etkiyi gösterdi yine; top kaptı, tek ve uzun paslarla takımı muhteşem yönetti. Sosa orjinli atakta Nwakaeme haftalar sonra asist yaptı, ardından bir de kaleci Uğurcan’ın pasıyla muhteşem gol attı.

İlk yarım saatte soru işaretleri ile dolu maçın kalan bölümünde Trabzonspor’un futbol oynama isteği, coşkusu, terse atılan muhteşem paslar ve güzel futbol çabası, kaçırılan goller, oyuna getirdiği heyecan ve farklı skor, bu sezon Avrupa ve ligde oynanan 10 maçtaki tabloyu terse çevirecek, geleceğe umut taşıyacak önemdeydi, Ünal Karaman ve öğrencilerini yeniden lige ortak etti. Ancak Avcı ve ekibinin ise sistem arayışı daha çok başlarını ağartacak gibi, onlar adına tek olumlu olay, skorun 3 farkta kalmasıydı!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

27 Eylül 2020 Pazar

Sadece 20 dakika!

14 Eylül 2020 Pazartesi

Maç 29'da bitti!

06 Ağustos 2020 Perşembe

Mazeret kabul olmaz!

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

İsabetsizlik!

28.09.2020

Alen Markaryan

Bilim Kurulu!

28.09.2020

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

As oyuncularla turladı

25.09.2020

Gürkan Ata

Sadece 20 dakika!

27.09.2020