Çamaşır suyu kullanırken yapılan 10 hata

Şu an dünyada ve Türkiye'de en çok kullanılan temizlik malzemesi çamaşır suyu. Peki, çamaşır suyunun nasıl ve ne miktarda kullanılması gerektiğini biliyor muyuz? İşte çamaşır suyu kullanırken yapılan basit hatalar…

Eklenme Tarihi: 16.04.2020 12:04 - Güncelleme Tarihi: 16.04.2020 12:04
MOR PAPATYA

1 / 10

Çamaşır suyunu başka bir madde ile karıştırmak: Çamaşır suyu ile tuz ruhu kullanıldığı zaman, ortaya çıkan gaz alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Kronik akciğer rahatsızlıkları varsa bunları tetikleyecektir. 

2/ 10

Çamaşır suyunu başka bir kaba boşaltarak kullanmak: Evlerde çok sık yapılan hatalardan biri de budur. Çocukların alması veya kullanan kişinin onun çamaşır suyu olduğunu unutması zararlı sonuçlara yol açabilir.

3/ 10

Temizlik yaparken çamaşır suyu kullanılan yeri hemen yıkamak: Uygulanan yüzeyde çamaşır suyunun en az 10 dakika etki etmesini beklemek gerekmektedir.

4/ 10

Çamaşır suyu tüketirken evi havalandırmamak: Virüslerin ölmesi için çamaşır suyu 10 dakika bekletilmelidir. O sırada ortam havalandırılıp temizlik yapan kişinin oradan uzaklaşması gerekir.

5/ 10

Çamaşır suyunu sıcak suda kullanmak: Çamaşır suyunun sıcak sularda kullanılması dezenfeksiyon etkisini zorlaştırıyor. 

6/ 10

Eldiven olmadan çamaşır suyu ile bir yüzeyi temizlemek: Çamaşır suyunun çıplak deriye temas etmesi, göze, buruna temas etmesi sağlık için zararlıdır. O yüzden çamaşır suyunun değdiği bölge bol suyla yıkanmalıdır.

7/ 10

Ön temizlik yapmadan çamaşır suyu kullanmak: Yüzeydeki kirler, organik maddeler, dezenfeksiyonun etkinliğini azaltacak uygulamalardır. Dezenfekte edilecek yüzeyin önce kaba kirini temizlemek gerekmektedir.

8/ 10

Çamaşır suyu ile bulaşık yıkamak: Uzmanlar çamaşır suyunun kullanılacağı yerlerin zemin, sert yüzeyler, ellerimize sık sık temas eden kapı kolları, elektrik düğmeleri, merdiven tırabzanları, asansör gibi sert yüzeylerde uygulanan bir dezenfektan olduğunu belirtiyor.

9/ 10

Haddinden fazla kullanmak: Bir kova suya, bir veya bir buçuk çay bardağı çamaşır suyu temizlik için yeterlidir. 

10/ 10

Kullanım süresine dikkat etmemek: Çamaşır suyunun ideal şekilde kullanımı, üretildikten 3 ay içerisinde kullanılmasıdır. 

Önerilen Videolar