Şükriye Tutkun'un aryalardan türkülere geçiş öyküsü
Şükriye Tutkun'un aryalardan türkülere geçiş öyküsü

Şükriye Tutkun'un aryalardan türkülere geçiş öyküsü

Görmelisin
Görmelisin

Görmelisin

Güneş lekeleri nasıl geçer?
Güneş lekeleri nasıl geçer?

Güneş lekeleri nasıl geçer?

İstanbul'dan kalanlar…
İstanbul'dan kalanlar…

İstanbul'dan kalanlar…

EDHO ile ilgili tüm gelişmeler DİZİKOTEK'te
EDHO ile ilgili tüm gelişmeler DİZİKOTEK'te

EDHO ile ilgili tüm gelişmeler DİZİKOTEK'te

Şeyma Subaşı Youtube'a neden geri döndü?
Şeyma Subaşı Youtube'a neden geri döndü?

Şeyma Subaşı Youtube'a neden geri döndü?

iPhone nasıl ortaya çıktı?
iPhone nasıl ortaya çıktı?

iPhone nasıl ortaya çıktı?

‘Dünyanın sonu mu geldi?'
‘Dünyanın sonu mu geldi?'

‘Dünyanın sonu mu geldi?'

Sağlıklı yaşam için ‘Doğru Bilgi'
Sağlıklı yaşam için ‘Doğru Bilgi'

Sağlıklı yaşam için ‘Doğru Bilgi'

Görmelisin
Görmelisin

Görmelisin

Dünya nereye sürükleniyor?
Dünya nereye sürükleniyor?

Dünya nereye sürükleniyor?

Türk takımları Avrupa sahnesinde...
Türk takımları Avrupa sahnesinde...

Türk takımları Avrupa sahnesinde...

Orman yangınlarıyla mücadele

Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, yangınlarla mücadeledeki son durum hakkında bilgi paylaştı.

AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Orman Genel Müdürlüğünün Manavgat Ulualan Yangın Yönetim Merkezi'nde yaptığı açıklamada, helikopterle incelemelerde bulunarak, yangın bölgesinin nereye doğru gittiğine uzmanlarla baktıklarını söyledi.

Bölgede çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Çavuşoğlu, yangının devam ettiğini, poyrazın çok şiddetli olduğunu ve Kızıldağ bölgesinde alevlerin rüzgarla hızlandığını dile getirdi.

Bir gazetecinin, yurt dışından Türkiye'ye yardım için gelecek uçakları, Türkiye'nin kabul etmediği yönünde sosyal medyada paylaşımlar olduğunu hatırlatması üzerine Çavuşoğlu, o kadar işin içinde akşam veya sabah haberlere baktığında ciddi bir dezenformasyon gördüğünü belirtti.

Afet olduğunda yangın, sel, deprem olsun Türkiye olarak başka ülkelere yardım ettikleri anımsatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

Başka ülkelerin de Türkiye'ye yardım etmesini elbette kabul ederiz. Ufak tefek küçük şeylerde, kendimizin üstesinden gelebileceği durumlarda, kendilerine teşekkür edip, 'ihtiyacımız olduğunda arayacağız' diyoruz. Ama bu büyük bir yangın. Yangının başlamasıyla beraber birçok ülke, komşu ülkeler, dost ve kardeş ülkeler ve Avrupa'dan ülkeler de bizi aradılar. Biz kendilerine 'Ne verebilirsiniz, nasıl yardımcı olabilirsiniz' diye sorduk. Bizim ihtiyacımız uçak ve tonajlı, kovalarla su taşıyabilecek helikopter, yani havadan müdahale dedik.

"FRANSA TEKLİFİNİ GERİ ÇEKTİ"

AFAD üzerinden ilgili yerlere başvuru yapıldığını aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

AB, AFAD'ın bu duyurusunu tüm ülkelere iletti. 4 ülkeden, Hırvatistan, Romanya, Fransa ve İspanya'dan dönüş oldu. Onların ne verebileceğine baktık. Özellikle buraya uygun şekilde kullanabileceğimiz uçak gönderebilecek ülkeler ise Hırvatistan, Fransa ve İspanya'ydı. Romanya'nın da bir uçağı vardı, Arkadaşlarımız inceledi, bizim yangınla mücadeleye çok uygun değil. Gönülden bu teklifte bulundular, teşekkür ediyoruz. Başka ülkelerden de teklif geldi, şimdi tek tek saymayacağım, uygun olanlarla temasa geçtik. Daha sonra Fransa, özellikle İspanya bölgesinde de yangın olabileceğini belirterek, Macron'un danışmanı, Büyükelçimizi arayarak Türkiye'ye bir uçak gönderemeyeceğini söylediler. Yani tekliflerini geri çekmiş oldular.

Zorlu şartlarda tüm personelin mücadele ettiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Kolay değil. Bugüne kadar görmediğimiz bir afetle karşı karşıyayız. Bu mücadeleyi de hep birlikte verip, hep birlikte bunun üstesinden geleceğiz. Gayretlerimizi sürdüreceğiz." ifadesini kullandı.

"YANGININ DAHA FAZLA DAĞILMAMASI, KONTROL ALTINA ALINMASI İÇİN HERKES ÇABA HARCIYOR"

Antalya'da yangınların devam ettiğine değinen Çavuşoğlu, poyrazın çok şiddetli olduğunu, Manavgat'ın Kızıldağ bölgesindeki yangınların rüzgarın etkisiyle hızlandığını belirtti.

Gündoğmuş ilçesinin merkezinde çok ciddi bir tehdit bulunmadığını ancak etrafındaki bazı noktalarda yangınların olduğunu ve müdahalelerin sürdüğünü anlatan Çavuşoğlu, Güzelbağ'dan Alanya, Antalya'ya inen bir bölgede yangının devam ettiğini ve gerekli müdahalelerin yapıldığını dile getirdi.

Yangınlarla mücadelenin tüm kurumlarla iş birliği içinde devam ettiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de Isparta'daki yangında incelemelerde bulunduğunu, o yangının da kontrol altına alınması için çalışmaların devam ettiği bildirdi.

Bugün ve yarının rüzgar nedeniyle kritik günler olduğunu aktaran Çavuşoğlu, "Yangının daha fazla dağılmaması, kontrol altına alınması için herkes çaba harcıyor. Biz de elimizden geldiği kadar arkadaşlarımıza her türlü desteği veriyoruz. Diğer bakanlarımızla koordine ediyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un sahadaki çalışmaları yürüttüklerini bildirdi.

"TEKLİF EDEN VE YARDIM GÖNDEREN ÜLKELERE TEŞEKKÜR EDERİZ"

Bir gazetecinin, Türkiye'de başka ülkelerden kaç tane uçak geldiği yönündeki sorusuna Çavuşoğlu, bu konuda da sosyal medyada çeşitli tartışmaların ortaya atıldığını, ciddi bir dezenformasyon oluşturulduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Azerbaycan'ın eleman, araç gereç ve 1 helikopter gönderdiğini belirterek, şöyle devam etti:

Ülkelerden bize teklif geldiğinde, 'Ne gönderebileceksiniz?' diyoruz. Eğer ellerinde uçak ve helikopter varsa o bilgileri alıyoruz, Tarım ve Orman Bakanlığına iletiyoruz, arkadaşlarımız incelemesini yapıyor. Helikopterin kullandığı kovalarla ilave başka ihtiyaç olur diye onlara da bakıyoruz. Bazı ülkelerden, mesela Azerbaycan'dan geldi iki tane, Rusya'dan bulduk. Onları satın alıyoruz. Bunlar kırılır, dökülür, çünkü mücadele devam ediyor. Bu süreçte Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da beni aradı. Kendisine çok teşekkür ettim, kendisine döneceğimizi ilettim. Arkasından Josep Borrell beni aradı, Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi. Kendisi de aynı şekilde sordu. Daha sonra kendilerinin bu konuyla ilgili birimi var, AB Sivil Koruma Mekanizması diye. Sivil Koruma ve Afetlerden Sorumlu Komisyonda da bir komiser var. Yani Avrupa Birliğinin bakanı gibi. O arkadaşlarımız da bizimle temasa geçtiler. Josep'in yardımcısıyla benim yardımcım Faruk Kaymakçı, Avrupa Birliğinden sorumlu bakan yardımcımız, temasta kaldılar. Kendilerine sorduk, 'Hangi ülkeden ne gelebilir?' diye. Bazı ülkelerden ön bilgi gelmişti, Hırvatistan uçak verebileceğini söyledi, aynı şekilde İspanya verecek.

Daha önce "Bir isteğiniz var mı, ne verebiliriz?" diye soran Yunanistan'a da destekleri için teşekkür eden Çavuşoğlu, "Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri, bizim Atina Büyükelçiliğimizi arayarak 'Biz size böyle bir öneride bulunduk ama bizde de yangınlar olduğu için maalesef size herhangi bir uçak gönderemeyeceğiz.' dediler. Kendilerine de teşekkür ediyoruz, hem teklif ettikleri için hem de neden gönderemeyeceklerini ilettikleri için." diye konuştu.

Yardımlarla ilgili yapılan tartışmalara değinen Çavuşoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Yardım konularına nasıl yardım elimizi uzatırken böbürlenmiyorsak, severek yapıyorsak bir dayanışma anlayışıyla yapıyorsak başka ülkelerin ya da kurumların bu konuda yardım etmesinden de incinmeyiz. Bu gurur meselesi yapılacak bir konu değildir, bu bir afettir. Afet durumlarında ve zor şartlarda dayanışma önemlidir. Halkımız bu sosyal medyada veya bazı siyasilerin manipülasyonuyla ortaya çıkan iddialara inanmasınlar."

"ALMANYA DA HELİKOPTER GÖNDEREMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ"

Çavuşoğlu, "Bu arada Almanya'dan da bir önbilgi geldi. İki tane helikopter kaç ton olduğunu hatırlamıyorum taşıyacağı suyu, ortalamanın üstünde su taşıyabilecek miktarda iki helikopteri gönderebileceklerine dair bir bilgi geldi. Daha sonra biz Almanya'ya başvuruyu yaptık, 'Bu helikopterleri gönderin' diye. Bizim başvuru yaparak talep etmemizi istediler. Sonra bugün gelen bilgiye göre, Almanya da kendi helikopterlerini özellikle sel afetlerinin olduğu yerlerde kullanacağından Türkiye'ye helikopter gönderemeyeceğini söyledi."

Bunların hepsini anbean takip ettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili kurumların girişimleri olduğunu ifade etti.

Azerbaycan'dan ekip, ekipman ve helikopterin geldiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

İran'dan aynı şekilde bir uçak, iki helikopter, İspanya'dan iki uçağın geldiğini söylemiştik. Muğla Dalaman'a indiler ve o bölgede çalışıyor. Katar'dan ekip ve teknik ekipman da uçakla ülkemize ulaştılar. Rusya'dan da 5 yangın söndürme uçağıyla 3 helikopter, Ukrayna'dan da 3 amfibik uçak geldi. Bu uçaklardan bazıları tanker uçak, yani denizden su alamayıp, havaalanında doldurulması gerekiyor. Diğer amfibik uçaklar zaten barajlardan, göletlerden denizden suyu alıp dökebiliyor.

SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINA DESTEK VEREN ÜLKELER

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakan Yardımcısı Etibar Mirzayev ile 358 kişilik ekip ve teknik ekipman ile 53 araç, bir helikopter, 11 kişilik destek ekibi ve 2 su tankı Dalaman'a geldi.

Hırvatistan bölgeye bir yangın söndürme uçağı, İran bir yangın söndürme uçağı ve 2 helikopter gönderdi.

İspanya 21 kişilik ekip, 2 yangın söndürme uçağı, Katar 66 kişilik ekip, teknik ekipman, Rusya 5 yangın söndürme uçağı, 3 helikopter, Ukrayna 3 yangın söndürme uçağı ile çalışmalara destek verdi.

  • Kategori:
    Haber
  • Eklenme Tarihi:
    3.08.2021 19:15
  • Güncellenme Tarihi:
    3.08.2021 19:15
  • Kategori Videoları
Diğer İçerikler
title
Acil servis doktoruna yumruklu saldırı

Acil servis doktoruna yumruklu saldırı

title
Manavgat'ta büyük hainlik! Suçüstü yakalandı

Manavgat'ta büyük hainlik! Suçüstü yakalandı

title
Millet İttifakı'nda kriz patlak verdi! İşte Karamollaoğlu'nun adayı

Millet İttifakı'nda kriz patlak verdi! İşte Karamollaoğlu'nun adayı

title
Alın teri döktüğü okulda öğrenci

Alın teri döktüğü okulda öğrenci

title
Komandoların Ayancık'a vedası

Komandoların Ayancık'a vedası

title
“Kızımı elimden zorla aldılar”

“Kızımı elimden zorla aldılar”

title
Dünyanın en etkili 100 ismi

Dünyanın en etkili 100 ismi

title
CHP'nin yarı çıplak semazeni

CHP'nin yarı çıplak semazeni

title
Peki bu otobüsler nasıl alındı?

Peki bu otobüsler nasıl alındı?

title
Bakü Fatihi Nuri Paşa anıldı

Bakü Fatihi Nuri Paşa anıldı

title
Ücretini alamadı kamyonları kepçeyle ezdi

Ücretini alamadı kamyonları kepçeyle ezdi

title
CHP'de Tanju Özcan hakkında süreç başladı

CHP'de Tanju Özcan hakkında süreç başladı

title
Bakanlık duyurdu! Etkisiz hale getirildiler

Bakanlık duyurdu! Etkisiz hale getirildiler

title
CHP'li belediyeden skandal tören: Balıkesir Valiliği olayla ilgili inceleme başlattı

CHP'li belediyeden skandal tören: Balıkesir Valiliği olayla ilgili inceleme başlattı

title
Mardin Artuklu'da sokağa çıkma yasağı

Mardin Artuklu'da sokağa çıkma yasağı

title
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e Samsun'da sert Netanyahu tepkisi!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e Samsun'da sert Netanyahu tepkisi!

title
Selin denize sürüklediği tomruklar Samsun sahillerine kadar ulaştı

Selin denize sürüklediği tomruklar Samsun sahillerine kadar ulaştı

title
Çocuklarda koronavirüs vakaları artıyor... Uzmanlardan ebeveynlere aşı çağrısı

Çocuklarda koronavirüs vakaları artıyor... Uzmanlardan ebeveynlere aşı çağrısı

title
Soyer ailesinin kaçak yapıları... CHP'li Seferihisar Belediyesi yıkmadı

Soyer ailesinin kaçak yapıları... CHP'li Seferihisar Belediyesi yıkmadı

title
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: Bakanlık olarak yaptığımız metroların ismini 'U' yapıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: Bakanlık olarak yaptığımız metroların ismini "U" yapıyoruz

title
Suriye'nin kuzeyinde saldırı hazırlığındaki teröristlere operasyon

Suriye'nin kuzeyinde saldırı hazırlığındaki teröristlere operasyon

title
Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor

title
İzmir Kemalpaşa'daki orman yangını kontrol altına alındı

İzmir Kemalpaşa'daki orman yangını kontrol altına alındı

title
Resmi Gazete'de yayımlandı... İzmir'de Batı Anadolu Serbest Bölgesi kurulacak

Resmi Gazete'de yayımlandı... İzmir'de Batı Anadolu Serbest Bölgesi kurulacak

KEŞFET
EN YENİLER