Görmelisin
Görmelisin

Görmelisin

Güneş lekeleri nasıl geçer?
Güneş lekeleri nasıl geçer?

Güneş lekeleri nasıl geçer?

İstanbul'dan kalanlar…
İstanbul'dan kalanlar…

İstanbul'dan kalanlar…

EDHO ile ilgili tüm gelişmeler DİZİKOTEK'te
EDHO ile ilgili tüm gelişmeler DİZİKOTEK'te

EDHO ile ilgili tüm gelişmeler DİZİKOTEK'te

Şeyma Subaşı Youtube'a neden geri döndü?
Şeyma Subaşı Youtube'a neden geri döndü?

Şeyma Subaşı Youtube'a neden geri döndü?

iPhone nasıl ortaya çıktı?
iPhone nasıl ortaya çıktı?

iPhone nasıl ortaya çıktı?

‘Dünyanın sonu mu geldi?'
‘Dünyanın sonu mu geldi?'

‘Dünyanın sonu mu geldi?'

Sağlıklı yaşam için ‘Doğru Bilgi'
Sağlıklı yaşam için ‘Doğru Bilgi'

Sağlıklı yaşam için ‘Doğru Bilgi'

Görmelisin
Görmelisin

Görmelisin

Dünya nereye sürükleniyor?
Dünya nereye sürükleniyor?

Dünya nereye sürükleniyor?

Türk takımları Avrupa sahnesinde...
Türk takımları Avrupa sahnesinde...

Türk takımları Avrupa sahnesinde...

Eski Afganistan yöneticileri yeni kabinede yer alabilecek mi?
Eski Afganistan yöneticileri yeni kabinede yer alabilecek mi?

Eski Afganistan yöneticileri yeni kabinede yer alabilecek mi?

240 yangından 5'i kaldı

Türkiye büyük orman yangınlarına karşı seferber oldu. Nihayet sona yaklaşıldı. Bölgedeki çalışmaları sevk ve idare eden 4 Bakan, son durumu paylaştı.

AA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Marmaris Öğretmenevinde açıklamalarda bulundu.

Bakan Pakdemirli, yaptığı açıklamada, Isparta Sütçüler yangınını kontrol altına aldıklarını, Antalya'nın Kaş ilçesi, Hatay'ın İskenderun ile İzmir'in Urla ve Torbalı ilçeleri ve Manisa Gördes yangınları ile Dalaman Havalimanı'nı tehdit eden ve Datça'da çıkan yangınların gün içinde kontrol altına alındığını söyledi.

Toplamda 163 kırsal yangına müdahale ettiklerini belirten Pakdemirli, "Devam eden yangınlarda 15 uçak, 9 İHA, 1 insansız hava helikopteri, 64 helikopter, 850 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinesi ve 5 bin 250 personelle yangınları kontrol etmeye devam ediyoruz. Bugün itibarıyla 89 hava aracının günlük koordinasyonunu yapmak durumunda kalıyoruz. Zor bir operasyon." diye konuştu.

"10 JANDARMA HELİKOPTERİ DE SÖNDÜRME ÇALIŞMASINA KATILIYOR"

Havadan ve karadan müdahalenin sürdüğüne değinen Pakdemirli, "Genel itibarıyla Muğla'daki tüm yangınlarla ilgili durum iyiye doğru gidiyor. Muğla'da 29 Temmuz'dan bu yana yangınlarla mücadele ediyoruz. Şu ana kadar 10 bin 400'e yakın sorti yapıldı, 180 bin ton su atıldı. Şu anda yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangın yok." ifadesini kullandı.

Söndürme çalışmalarında havadan müdahalenin önemine işaret eden Pakdemirli, "10 jandarma helikopteri çok kısa bir süre içinde bambi takarak su atmaya bizlere katıldı. Söndürme çalışmalarını sürdürüyoruz." dedi.

Pakdemirli, Muğla'da 16 orman yangını çıktığını belirterek "6 uçak, 39 helikopter, 630 arazöz, 128 iş makinesi ve 3 bin 600 personel görev yaptı." ifadesini kullandı.

Yanan alanların tekrar ağaçlandırılacağını anlatan Pakdemirli, "Yanan yerlerin başka maksatla kullanılması söz konusu değil, buralar yeniden ağaçlandırılacak." dedi.

"BUGÜN İTİBARIYLA ANTALYA'YA 9 MİLYON LİRA DAHA PARA GÖNDERDİK"

Ekiplerin tüm söndürme çalışmalarında cansiperane çalıştığını vurgulayan Pakdemirli, "2 işçi soğutma çalışmaları sırasında uçurumdan yuvarlandı. Helikopterle hastaneye kaldırıldılar. Hayati tehlikeleri yok." diye konuştu.

Yangının kontrol altına alındığı yerlerde hasar tespit çalışması yapıldığını aktaran Pakdemirli, hasar tespit çalışması tamamlanan yerlerde çalışmalara başlandığını belirtti.

Bakan Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bakan Pakdemirli, burada yaptığı açıklamada, her sabah gün doğumuyla beraber 4 ayrı dilde brifing vererek güne başladıklarını söyledi.

Çok disiplinli bir şekilde çalışıldığını aktaran Pakdemirli, ekiplerin, Dalaman Havalimanı'nda konuşlandığını bildirdi.

Kendileri için ağacın önemli olduğunu ancak canın bir o kadar hatta daha önemli olduğunu ve bu nedenle emniyetin birinci derecede olması gerektiğini vurgulayan Pakdemirli, Yunanistan'da düşen uçağın bu konuya daha fazla hassasiyet göstermeleri gerektiğini ortaya koyduğunu dile getirdi.

Pakdemirli, Muğla'da 29 Temmuz'dan bu yana 16 orman yangını meydana geldiğini ve yangınlardan etkilenen vatandaşların zararlarını karşılamak için devletin tüm imkanlarını seferber ettiklerini kaydetti.

Yatağan Hacıveliler Mahallesi'nde 6 Ağustos'ta başlayan orman yangınının, rüzgarın sert esmesiyle birlikte Çine'ye sıçradığını anımsatan Pakdemirli, yangına Isparta'dan 21 araçlık ek takviye geldiğini, kontrol altına alma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Yangının tükenmeye yakın olduğunu ancak düşük nem ve yüksek sıcaklık nedeniyle "kontrol altına alındı" diyemediklerine dikkati çeken Pakdemirli, şu ifadeleri kullandı:

"İNŞALLAH YANGINLARIN DA SONUNA DOĞRU GELİYORUZ"

Pakdemirli, Yunanistan'ın da yangınlarla mücadele ettiğine değinerek, "Yunanistan'ın uçak talebi var. Bunu değerlendirmeye çalışıyoruz. Bizdeki yangınların hafiflemesiyle beraber eğer sağlayabileceksek bunu da Yunanistan'a sağlıyor olacağız." dedi.

Küresel bir şekilde sıcaklık dalgasının tüm dünyayı sardığını anlatan Pakdemirli, şunları kaydetti:

Türkiye'de 19 yılda orman yangınlarıyla ilgili çok ciddi işler yapıldığını vurgulayan Pakdemirli, "Antalya'da 35 haber merkezimiz var, otomatik gözetleme sistemlerimiz var. Antalya'da 56, Muğla'da 50 kulemiz var. Antalya'da 500'ün üzerinde, Muğla'da 400'e yakın helikopterin su almak için havuz ve göletleri var. Türkiye'de 3 tane yangın yönetim merkezi var. 616 haber merkezi, 714 kule, 36 otomatik gözetleme sistemi ve 4 binin üzerinde havuz var." dedi.

Adana, Antalya ve Mersin'de hayvansal üretim kapsamındaki hasar tespit çalışmalarını tamamladıklarına işaret eden Pakdemirli, bunlarla ilgili tam bir şekilde ödemeleri yapacaklarını, diğer illerdeki hayvanların geçici barınma alanlarındaki çalışmaları tamamlandığında teslimatının yapılacağını bildirdi.

Yangından zarar gören vatandaşların tüm projelerini, Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projeleri kapsamında kabul edeceklerini belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

ORMAN GÖNÜLLÜLERİNİN SAYISI ARTIYOR

Pakdemirli, orman gönüllülerinin önemine işaret ederek, orman yangınlarıyla ilgili gönüllülerin 2019'da mevzuatlaştırıldığını söyledi.

Şu ana kadar 13 bin 339 kişiye eğitim ve kimliğinin verildiğini aktaran Pakdemirli, şöyle konuştu:

Pakdemirli, 12 gündür yoğun emek verildiğini, açlık, susuzluk, uykusuzlukla mücadele eden kahramanlar olduğunu vurgulayarak, bugün Selim Korkmaz ve Hakan Tutuş'un, Yılanlı Kule ile yapılan bir bağlantı neticesinde soğutma çalışmaları sırasında uçurumdan yuvarlandığını dile getirdi.

Hastanede tedavisi süren işçilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu anlatan Pakdemirli, orman kahramanlarına geçmiş olsun dileklerini iletti.

"ZOR OLAN ÇARE ÜRETMEK, KOLAY OLAN KONUŞMAKTIR"

Yaralı ayağını sarıp, mücadeleye devam eden personelin olduğunu vurgulayan Pakdemirli, şöyle konuştu:

"YAPTIĞIMIZ İNCELEMELERE GÖRE YÜKSEK RİSK ARZ EDEN TEHLİKELİ BİR SEVİYE OLMADIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Antalya'da 11 gün süren orman yangınlarının kontrol altına alındığını, dün itibarıyla başlayan yağışla soğutma işlemlerinin de hızlı bir şekilde yürütüldüğünü belirtti.

Bütün kurumların, STK'lerin, belediyelerin, vatandaşların yaralarını sarmak için sahada çalıştığını, Antalya'da vatandaşlarla birlik, beraberlik ruhu içerisinde süreci tamamladıklarını ifade eden Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerinin Muğla'da da hasar tespit çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

Antalya'daki görevi tamamlayıp destek olmak için Muğla'ya geldiklerini dile getiren Kurum, yangından Bodrum, Marmaris, Milas, Köyceğiz, Kavaklıdere, Menteşe ve Seydikemer ilçelerindeki 303 mahalleden 37'sinin etkilendiğini bildirdi.

Yangından etkilenen 33 mahallenin tamamında hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını belirten Kurum şunları kaydetti:

Köylerdeki ahırların yapımına da öncelik vereceklerini, 3 ay içerisinde vatandaşların ihtiyaç duyduğu ahırların inşasını gerçekleştireceklerini belirten Kurum, AFAD koordinasyonunda hayvanların barınma ihtiyacını giderecek geçici yerlerin kurulumunun da yapıldığını ifade etti.

"YANAN ALANLARDAKİ BİTKİ TÜRÜNÜN VE YABAN HAYATININ KORUNMASI İÇİN BİLİM KURULU OLUŞTURULDU"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yangının bir kısmının özel çevre koruma bölgesi ve doğal sit alanlarında çıktığını anımsattı.

Özel çevre koruma bölgesi ile doğal sit alanlarının da imara açılmayacağını belirten Kurum, bu alanlarda yapılaşmaya müsaade edilmeyeceğini dile getirdi.

Vatandaşların evlerinin eski yerlerine yapılacağını, yaraların hızlı bir şekilde sarılacağını vurgulayan Bakan Kurum, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü bünyesinde bilim kurulu oluşturduklarını, kurulun yangın sonrası yapılacaklara ilişkin çalışma yürüteceğini aktardı.

Yanan alanlardaki biyolojik çeşitlilik kaybının, yaban hayvan türünün araştırılacağını söyleyen Kurum, bitki ve yaban hayvanı türlerinin yaşatılması adına gerekli adımların atılacağını belirtti.

Yangınların kontrol altında alınmasına müteakip, eş zamanlı olarak yapılaşmayla birlikte özel çevre koruma bölgeleri ile doğal sit alanlarının iyileştirmesini, ihyasını da gerçekleştireceklerini dile getiren Kurum şöyle konuştu:

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU'NUN AÇIKLAMALARINDAN SATIRBAŞLARI

Toplantı öncesinde açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, iki gün önce Antalya'daki yangınların bitirildiğini söyledi.

Söndürme çalışmalarında topyekun bir mücadelenin verildiğini anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

Karaismailoğlu, devletin, bütün kurumlarıyla yangın afetinin üstesinden gelmek için canla başla çalıştığını, en kısa sürede bu işin de üstesinden geleceklerini ve sonrasında afetin izlerini ortadan kaldırmak için mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

  • Kategori:
    Haber
  • Eklenme Tarihi:
    9.08.2021 10:58
  • Güncellenme Tarihi:
    9.08.2021 10:58
  • Kategori Videoları
Diğer İçerikler
title
Manavgat'ta büyük hainlik! Suçüstü yakalandı

Manavgat'ta büyük hainlik! Suçüstü yakalandı

title
Millet İttifakı'nda kriz patlak verdi! İşte Karamollaoğlu'nun adayı

Millet İttifakı'nda kriz patlak verdi! İşte Karamollaoğlu'nun adayı

title
Alın teri döktüğü okulda öğrenci

Alın teri döktüğü okulda öğrenci

title
Komandoların Ayancık'a vedası

Komandoların Ayancık'a vedası

title
“Kızımı elimden zorla aldılar”

“Kızımı elimden zorla aldılar”

title
Dünyanın en etkili 100 ismi

Dünyanın en etkili 100 ismi

title
CHP'nin yarı çıplak semazeni

CHP'nin yarı çıplak semazeni

title
Peki bu otobüsler nasıl alındı?

Peki bu otobüsler nasıl alındı?

title
Bakü Fatihi Nuri Paşa anıldı

Bakü Fatihi Nuri Paşa anıldı

title
Ücretini alamadı kamyonları kepçeyle ezdi

Ücretini alamadı kamyonları kepçeyle ezdi

title
CHP'de Tanju Özcan hakkında süreç başladı

CHP'de Tanju Özcan hakkında süreç başladı

title
Bakanlık duyurdu! Etkisiz hale getirildiler

Bakanlık duyurdu! Etkisiz hale getirildiler

title
CHP'li belediyeden skandal tören: Balıkesir Valiliği olayla ilgili inceleme başlattı

CHP'li belediyeden skandal tören: Balıkesir Valiliği olayla ilgili inceleme başlattı

title
Mardin Artuklu'da sokağa çıkma yasağı

Mardin Artuklu'da sokağa çıkma yasağı

title
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e Samsun'da sert Netanyahu tepkisi!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e Samsun'da sert Netanyahu tepkisi!

title
Selin denize sürüklediği tomruklar Samsun sahillerine kadar ulaştı

Selin denize sürüklediği tomruklar Samsun sahillerine kadar ulaştı

title
Çocuklarda koronavirüs vakaları artıyor... Uzmanlardan ebeveynlere aşı çağrısı

Çocuklarda koronavirüs vakaları artıyor... Uzmanlardan ebeveynlere aşı çağrısı

title
Soyer ailesinin kaçak yapıları... CHP'li Seferihisar Belediyesi yıkmadı

Soyer ailesinin kaçak yapıları... CHP'li Seferihisar Belediyesi yıkmadı

title
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: Bakanlık olarak yaptığımız metroların ismini 'U' yapıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: Bakanlık olarak yaptığımız metroların ismini "U" yapıyoruz

title
Suriye'nin kuzeyinde saldırı hazırlığındaki teröristlere operasyon

Suriye'nin kuzeyinde saldırı hazırlığındaki teröristlere operasyon

title
Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor

title
İzmir Kemalpaşa'daki orman yangını kontrol altına alındı

İzmir Kemalpaşa'daki orman yangını kontrol altına alındı

title
Resmi Gazete'de yayımlandı... İzmir'de Batı Anadolu Serbest Bölgesi kurulacak

Resmi Gazete'de yayımlandı... İzmir'de Batı Anadolu Serbest Bölgesi kurulacak

title
Facianın eşiğinden dönüldü: İki hızlı tren kafa kafaya geldi

Facianın eşiğinden dönüldü: İki hızlı tren kafa kafaya geldi

KEŞFET
EN YENİLER