Usta Oyuncu Yıldız Kenter Kimdir?

Türk tiyatro ve sinema sanatçısı, usta isim Yıldız Kenter önceki gün yoğun bakıma kaldırılmıştı. Duayen isimle ilgili hastaneden acı haber geldi. Akciğer rahatsızlığı ile ilgili yoğun bakıma alınan Yıldız Kenter hayatını kaybetti. Peki, usta oyuncu Yıldız Kenter kimdir?

Eklenme Tarihi: 18.11.2019 11:47 - Güncelleme Tarihi: 18.11.2019 12:06
YAŞAM

Yıldız Kenter, 1928 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.

Tiyatroya ilk adımını Ankara Çocuk Tiyatrosu’nda attı.

Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümü’nü sınıf atlayarak bitirdi.

11 yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı.

Kazandığı bursla ABD’de American Theatre Wing, Neighbourhood Play House ve Actor’s Studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı.

Yurda döndü, Ankara Devlet Konservatuvarı’na hoca olarak atandı.

1959’da Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı. Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştı. Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları Topluluğu’nu kurdu.

1962’de tiyatro hizmetlerinden ötürü “Yılın Kadını” seçildi.

Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

100’ün üstünde oyun oynadı. 100’e yakın oyun sergiledi.

Dünya çapında da prestijli ödüllere layık görülen usta sanatçı, oyunculuk kadar önemsediği oyuncu yetiştirme görevini de uzun yıllar gerçekleştirdi.

Tiyatromuzun anıtsal ismi Yıldız Kenter, 91 yaşında, iki gündür akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü yoğun bakımda hayatını kaybetti.

Ustaya saygıyla…

Önerilen Videolar