Katar, ABD'den Patriot Alacak

Eklenme Tarihi: 10.07.2019 15:15 - Güncelleme Tarihi: 10.07.2019 15:16
TEKNOLOJİ

ABD Başkanı Donald Trump Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Sani’yi Beyaz Saray’da ağırlarken, görüşmede önemli imzalarda atıldı.

Kokpit aero'nun haberine göre Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, liderler Katar’ın ABD’den Boeing satın almasını öngören anlaşmanın imza törenine katıldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada iki ülke arasında savunma alanındaki işbirliği övüldü, iki liderin Katar’ın ABD’den Patriot sistemlerini satın alma taahhüdünü de görüştüğü belirtildi.

ABD Başkanı Trump Katar Emiri’ni ağırladığı dakikalarda Oval Ofis’te basına kısa açıklamalarda bulundu. Trump “Katar Emiri ile uzun süredir tanışıyoruz. Uzun süredir dostuz. Ülkemize sağlam yatırım yapıyorlar. Çok sayıda iş imkanı yaratıyorlar. Uçaklar dahil yüklü miktarlarda askeri ekipman satın alıyorlar” dedi.

İki ülke arasında imzalanan Boeing anlaşması için de “Çok sayıda iş imkanı anlamına gelen büyük bir iş” ifadesini kullandı.

Trump Katar’daki askeri üs için de “Dünya üzerindeki en büyük askeri üslerden birini inşa ettiler. Pistlerle daha de genişletildi. Üs inanılmaz. Orta Doğu’nun ortasında. Çok önemli bir yerde” şeklinde konuştu.

Bu bağlamda iki liderin Katar Havayolları’nın 5 adet Boeing 777 uçağı alımı, yine Katar Havayolları’nın Gulfstream’den bir uçak alma taahhüdü, ABD petrol şirketi Chevron ve Katar petrol şirketi arasında Katar’da bir petrokimya kompleksi projesi, Katar Savunma Bakanlığı’nın ABD savunma sanayi şirketi Raytheon’dan NASAM ve Patriot sistemlerini satın alma taahhüdü ve son olarak Katar Havayolları’nın 787 ve 777 uçakları için General Electric jet motoru satın alma kararı konularını görüştükleri belirtildi.

Açıklamada bu işbirliği kalemlerinin ABD ve Katar arasındaki güçlü ticari, siyasi ve güvenlik ilişkilerinin en son örnekleri olduğu vurgulandı.

KATEGORİNİN DİĞER VİDEOLARI
Önerilen Videolar