Yerden 240 Metre Yükseklikte, Halı Saha Futbolundan Daha Güvenli!

Malatya’nın Akçadağ ilçesindeki Levent Vadisi’nde gerçekleştirilen Doğa Sporları Festivalinde Slackline ekibi gösterileri bu yıl da yine nefesleri kesti. Türkiye Slackline Derneği Başkanı Nuri Kayserilioplu, yaptıkları sporun dışarıdan çok tehlikeli gözüktüğünü ifade ederek, “Uzaktan göründüğü zaman çok tehlikeli, ama halı sahada futbol oynamaktan 10 kat daha güvenli” dedi.

Eklenme Tarihi: 07.10.2019 12:39 - Güncelleme Tarihi: 07.10.2019 14:30
YAŞAM

ABD'deki Büyük Kanyon'a benzetilen ve 65 milyon yıl öncesine dayanan kaya oluşumlarının yer aldığı Akçadağ ilçesindeki Levent Vadisi'nde, Akçadağ Belediyesi tarafından 3’üncüsü düzenlenen Uluslararası Doğa Sporları Festivali bu yılda renkli görüntülere sahne oldu. Adrenalinin hiç eksilmediği festivalde, Slackline Türkiye Ekibinin yüzlerce metre yükseklikte gerçekleştirdiği ip üzerinde yürüyüş bu yıl da adeta nefesleri kesti.

Yerden 240 metre yükseklikte gerçekleştirilen gösterilere büyük ilgi görürken, vatandaşlar heyecanla Slackline’yi pür dikkat izledi.

Slackline Derneği Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Slakckline Spor Kulübü Sporcusu olan Nuri Kayserilioğlu, bu yıl da Akçadağ Belediyesi tarafından gerçekleştirilen festivalde olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Festivalin ilk yılında bin 210 metre ile dünya rekorunun da kırıldığını anımsatan Kayserilioğlu, her yıl festivale katılarak gösteri ve antrenman yaptıklarını ifade etti.

Vatandaşların Slackline spor dalına ilgi gösterdiğini de belirten Kayserilioğlu, “İnsanlar için dışarıdan bakıldığında akıl almaz bir şey gibi görünüyor. Evet, tehlikeli gözüküyor dışarıdan bakıldığında. Bizi izlerken hem heyecanlanıyorlar hem de bizim için dualar ediyorlar. Bir yandan bazıları da 'Düşecek' diyerek bizim cesaretimizi kırmaya çalışıyor. Tabii herkes kendi mizacına göre ya destekliyor ya da farklı şeyler söylüyor” dedi.

Türkiye’de şu an az sayıda kişinin bu spor dalını yaptığını dile getiren Kayserilioğlu, “Yurt dışına gittiğimizde orada inanılmaz güzel sahneler görüyoruz. 7’den 70’e kadar çok büyük yaş skalasında bu spor yapılabiliyor” ifadelerini kullandı. Slackline’nin aslında çok güvenli bir spor dalı olduğunu vurgulayan Kayserilioğlu, “Uzaktan göründüğü zaman çok tehlikeli ama halı sahada futbol oynamaktan 10 kat kadar güvenli. Çünkü birçok sakatlıklar görüyoruz, duyuyoruz. İnsanlar diğer sporları çok daha güvenli gibi görüyor ya da trafikte seyahat etmeyi çok güvenliymiş gibi görüyor. Aslında Slackline en güvenli spor dallarından bir tanesi. Biz adrenalin bağımlısı değiliz ya da biz sürekli böyle ölüme karşı meydan okumak istemiyoruz. Sadece bütün güvenlik önlemlerimizi alarak, kendi sınırlarımızı güvenli sınırlar içerisinde zorlamaya çalışıyoruz” dedi.

Risk oranını minimize edecek her türlü önlemi aldıklarını kaydeden Kayserilioğlu, kullandıkları bağlantı noktalarının en az 2,5 ton çekerli olduğunu ifade etti. Yine üzerinde yürüdükleri iplerin de 3 tona kadar dayanıklı olduğunu ve olası bir kopmaya karşılık ise yedek ipinde olduğunu söyledi.

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Malatya’dan da geçlerin Slackline için taleplerinin olduğunu ifade eden Kayserilioğlu, “Ancak Türkiye’nin genelinde şöyle bir sıkıntı var. İnsanlar antrenman imkânı bulamıyor, malzeme bulamıyor, birlikte antrenman yapabileceği eğitmen ya da arkadaş bulamıyor. Bizim de bu derneği kurma amacımız bu. Türkiye’de Slackline’ı yaygınlaştırmak istiyoruz. Bulacağımız destekler ve sponsorlar ile malzemeleri alarak ihtiyacı olanlara göndermek ve eğitmen yetiştirmek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

KATEGORİNİN DİĞER VİDEOLARI
Önerilen Videolar