Kangallar Teröristlere Geçit Vermeyecek

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından toplumsal olayların önlenmesinde kullanılan kangal ırkı koruma köpekleri, şimdi de Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılarak terörle mücadelede etkin rol üstlenecek.

Eklenme Tarihi: 16.09.2019 16:35 - Güncelleme Tarihi: 16.09.2019 17:43
YAŞAM

Dünya’nın en iyi koruma köpekleri olarak kabul edilen kangallar, güçlü fiziki yapıları, 2 km görme menzili, 4 km’de koku alma özelliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından toplumsal olayların önlenmesinde kullanılmaya başlanan kangalların şimdi de terörle mücadelede etkin rol alması için çalışma başlatıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, özellikle sınır karakollarında görevlendirilmek üzere Sivas’tan kangal yavruları alındı. Önümüzdeki süreçte eğitilecek bu yavrular, teröristlerin karakollara yönelik sızma girişimlerinde ve sınırlarda alarm görevi üstlenecek. Yaklaşan herhangi bir tehlikeyi 4 kilo metre uzaktan kokusunu alarak hissetme ve 2 kilo metre keskin görüş kabiliyeti sayesinde gelişmiş teknolojilere oranla çok daha etkin olacağı tahmin edilen Kangallar ile olası sızma girişimlerinin çok daha erkenden tespiti amaçlanıyor.

Kangalların alındığı çiftliğin sahibi Uzman Kangal Yetiştiricisi Ümit Taşdelen, yetiştirdikleri Kangalların terörle mücadelede görev alacak olmasından dolayı gururlu olduklarını belirtip, “Adını dünyaya duyuran kangal köpeklerimiz şimdi de Doğu bölgemizdeki karakollarımızda, üst bölgelerimizde, Mehmetçiğimizin yanında erken tespit görevini yürütecek. Köpeklerimiz dünyanın en zeki koruma köpekleri arasında yer almaktadır. Alan korumada çok iyidirler. 2 kilo metre uzaklıktan gelebilecek her türlü tehdidi görebilirler. Rüzgârlı alanlarda 4 kilo metreye kadar koku alabilirler. Özellikle gece insanların gözle göremeyeceği şeyleri görebilirler. Keskin işitme kabiliyeti ile uzaktan gelebilecek tehlikeleri sezer ve haber verirler. Bu nedenle kangal köpeklerimizin bu amaçla görev yapmaları gerçekten gurur verici bir gelişme.” şeklinde konuştu.

Önerilen Videolar