Sinan Burhan'dan Yavaş'a istifa resti

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Sinan Burhan, su faturalarındaki yanlışlığın binde 5 olduğunu iddia eden Yavaş'a istifa resti çekti. Burhan su faturalarının yanılma payının yüzde 80 olduğunu, eğer binde 5'lik bir hata kanıtlanırsa görevinden istifa edeceğini belirterek Yavaş'a “binde 5'lik hata kanıtlanmazsa siz de istifa edecek misiniz?” diye sordu.

Eklenme Tarihi: 12.07.2020 15:16 - Güncelleme Tarihi: 12.07.2020 15:16
SİYASET

Ankara Büyükşehir Belediye Meclis’inin Temmuz ayı olağan toplantısı yapıldı. Meclis kürsüsünde konuşma yapan AK Parti Büyükşehir belediye meclis üyesi Sinan Burhan seçim öncesinde belediye başkanı Mansur Yavaş'ın açıklamalarını hatırlatarak vatandaşın su faturaları konusunda verdiği tepkileri dile getirdi.

-Bugün hem borçlanma ile ilgili hem de ASKİ ile ilgili su faturaları ile ilgili bizlere gelen telefon mail ve benzeri iletişim araçları ile sorunları sizinle paylaşmak istiyorum. Sayın Başkan; ekmek, su, ulaşım en temel insan haklarıdır. Bu konularla ilgili olarak sizin seçimden önce bir konuşmanız vardı. Habertürk Televizyonunda dediniz ki : “ Ben su da indirim yapılacağını söylemiştim olamaz demişlerdi sonra indirim yapıldı. ASKİ’nin fiyat tespit yönetmeliği var, dünyada su insan hakları olarak görülüyor belediyenin birinci görevi temiz hava musluktan içilebilir su ve ulaşımdır. Allah’ın suyunun çok pahalı satılması hoş bir şey değil. İnsanlar su kullanmayı azaltırsa çocuklar hasta olur mikrop kapar. Siz suyu hem musluktan içilebilir şeklinde vereceksiniz hem de ucuza vereceksiniz” sayın başkan bu konuşmayı seçim öncesinde bir televizyon kanalında yaptınız. Bu konuşmanın altına imza atmayacak bir tek Ankaralı yoktur.

-Yine seçim öncesinde sayın başkan dediniz ki; 30 haneli,20 haneli köylerde biz ücretsiz su vereceğiz niçin, köye göçü teşvik etmek, köylünün şehre inmesini engellemek, tarımı geliştirmek gibi nedenlerden dolayı. Peki bu dediğiniz şeyi yaptınız mı sayın başkan? Hayır yapmadınız…

KÖYLÜYE SU ABONELİĞİ ZULMÜ

Burhan, su abonelik fiyatlarındaki fahiş fiyatların da altını çizdi. Burhan “Bakın Sayın Başkan; şuanda şehirde su aboneliği 350 TL. Köylerden mahalleye dönüşmüş yerleşim alanlarında 3 Bin 500 TL en az, 7 BİN TL’ye kadar çıkıyor. Sayın Başkanım seçim öncesinde dediniz ki köylere dönüşü teşvik edeceğiz, peki sayın başkanım bu abonelik ücreti ile nasıl abone olacak köylüler birinci sorum bu” dedi.

Önerilen Videolar