'Matematik Şampiyonu' Elanur Bilim İnsanı Olmak İstiyor

Kanada merkezli düzenlenen ve 7 bin 328 kişinin katıldığı 'Uluslararası Caribou Matematik Yarışması'nda birinci olan İzmirli 10 yaşındaki Elanur Akıncı, gelecekte bilim insanı olarak da Türkiye'ye gurur yaşatmak istiyor.

Eklenme Tarihi: 15.02.2020 12:16 - Güncelleme Tarihi: 15.02.2020 12:19
KÜLTÜR-SANAT

Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu ve Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi öğrencisi Elanur Akıncı, matematik yarışmalarında gösterdiği başarılarla adından söz ettiriyor.

Birçok yarışmada derece elde eden ve son olarak Kanada merkezli düzenlenip farklı ülkelerden 7 bin 328 öğrencinin katıldığı 'Uluslararası Caribou Matematik Yarışması'nda dünya birincisi olmayı başaran Elanur’un bu başarısı sosyal medyada günün en çok konuşulan konularından biri oldu.

Uluslararası başarısıyla insanların takdirini toplayan 'matematik şampiyonu', gün boyunca Twitter'da 'ElanurAkıncı' etiketiyle kısa sürede 'Türkiye trend topic' listesinde yer aldı.

Okulunda basın mensuplarına açıklama yapan Elanur Akıncı, haberlerin ardından birçok tanıdığının kendisini arayıp tebrik ettiğini belirterek Türkiye'yi temsil ettiği için mutlu olduğunu söyledi.

Matematik dersini özellikle çok sevdiğini ve bu alanda ilerlemeyi hedeflediğini anlatan Akıncı, 'Daha önce de yarışmalarda başarı elde ettim. Ama Uluslararası Caribou Matematik Yarışması çok farklı. Sorular çok kolay geldi, başarılı olmayı bekliyordum. Bundan sonra da aynı şekilde çalışıp büyüdüğümde bilim insanı olmak istiyorum. Umarım ülkemi her zaman başarıyla temsil ederim.'

Günlüğünü de kendi tasarladığı özel simgelerle oluşturduğunu dile getiren Akıncı, desteklerinden ötürü özellikle öğretmeni Gülsüm Ceylan ve ailesine teşekkür etti.

Anne Kezban Akıncı da kızıyla gurur duyduğunu ifade ederek, söz konusu başarının kendisini de çok mutlu ettiğini dile getirdi.

- 'Uluslararası Caribou Matematik Yarışması'
Öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan Kanada merkezli organizasyon, dünya çapında internet ortamında düzenleniyor.

Yılda 6 kez 12 kategoride düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca ve Farsça yapılıyor. Türkiye'den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçebiliyor.

KATEGORİNİN DİĞER VİDEOLARI
Önerilen Videolar