Görmelisin
Görmelisin

Görmelisin

Güneş lekeleri nasıl geçer?
Güneş lekeleri nasıl geçer?

Güneş lekeleri nasıl geçer?

İstanbul'dan kalanlar…
İstanbul'dan kalanlar…

İstanbul'dan kalanlar…

EDHO ile ilgili tüm gelişmeler DİZİKOTEK'te
EDHO ile ilgili tüm gelişmeler DİZİKOTEK'te

EDHO ile ilgili tüm gelişmeler DİZİKOTEK'te

Şeyma Subaşı Youtube'a neden geri döndü?
Şeyma Subaşı Youtube'a neden geri döndü?

Şeyma Subaşı Youtube'a neden geri döndü?

iPhone nasıl ortaya çıktı?
iPhone nasıl ortaya çıktı?

iPhone nasıl ortaya çıktı?

‘Dünyanın sonu mu geldi?'
‘Dünyanın sonu mu geldi?'

‘Dünyanın sonu mu geldi?'

Sağlıklı yaşam için ‘Doğru Bilgi'
Sağlıklı yaşam için ‘Doğru Bilgi'

Sağlıklı yaşam için ‘Doğru Bilgi'

Görmelisin
Görmelisin

Görmelisin

Dünya nereye sürükleniyor?
Dünya nereye sürükleniyor?

Dünya nereye sürükleniyor?

Türk takımları Avrupa sahnesinde...
Türk takımları Avrupa sahnesinde...

Türk takımları Avrupa sahnesinde...

Eski Afganistan yöneticileri yeni kabinede yer alabilecek mi?
Eski Afganistan yöneticileri yeni kabinede yer alabilecek mi?

Eski Afganistan yöneticileri yeni kabinede yer alabilecek mi?

Diaspora Kısa Film Festivali

Sinema ve sanatın toplumlar üstündeki birleştirici gücünü, diaspora toplumlarının hikâyeleri vasıtasıyla seyirciyle buluşturacak Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, 27 – 29 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Diaspora topluluklarını, sinemanın sanatsal üretim gücüyle birlikte yansıtma hedefiyle düzenlenen Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, 27-29 Ağustos'ta İstanbul Atlas Sineması'nda sinemaseverlerle buluşacak.

Festival, Anadolu Ajansının Global İletişim Ortaklığında, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonuyla bu yıl ilk kez düzenleniyor.

Beyoğlu Soho House'da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, sinema aracılığıyla anlatılmak istenen birçok şeyin sadece birkaç dakikada ya da bir sahnede etkileyici ve estetik biçimde gösterilebildiğini söyledi.

Eren, bu sebeple diaspora topluluklarının sorunlarını sinema aracılığıyla anlatanları desteklemek ve motive etmek adına festivali hayata geçirdiklerini anlattı.

Yoğunluğu Avrupa olmak üzere dünyanın tamamında 6,5 milyon Türk diasporasının olduğundan bahseden Eren, şöyle devam etti:

"Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, sadece Türk diasporalarına değil, diğer tüm diaspora toplumlarına açık ve onları da kapsayan bir festival olarak kurgulandı. Diaspora olmayı, en iyi diaspora olanların bileceğini bildiğimiz gibi hemen hemen hepsinin ortak sorunları olduğunun da farkındayız. Bu sebeple tüm diaspora toplumlarının genç ve yetenekli sinemacılarının ortak bir paylaşım alanı ihtiyacını da festivalimizle karşılamak istiyoruz. Önemli misyon ve hedeflerle yola çıktık. Tahminimizin üzerinde de ilgiyle karşılaştık. Festivalin iki farklı kategorisi olan Türkçe konuşan filmler ve yabancı dilde filmler kategorilerine Hindistan'tan Brezilya'ya, Çin'den Senegal'e toplam 120 farklı ülkeden 3 bin 123 başvuru aldık. Diasporaları yakından ilgilendiren aidiyet, çok kültürlülük, ırkçılık, mülteci olma halleri, ayrımcılık, birlikte yaşamak ve İslam düşmanlığı gibi konuların ele alındığı filmlerden oluşan 24 kısa film ise festivale katılmaya hak kazandı."

"DİASPORA KONUSUNUN FARKINDALIĞININ OLUŞTURULMASI BİZLER İÇİN ÖNEMLİ"

Abdullah Eren, festivalin aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleriyle, TRT'nin kurumsal partnerliğinde gerçekleştirildiğini aktararak, "Dünyanın ve Avrupa'nın farklı yerlerinde yaşayan Türk vatandaşlarının filmlere, kitaplara konu olacak birçok hikayesinin olduğunu biliyoruz. Hem başarı hem hüzün hem mutluluk ve sevinçleri, üzüntüleri, sılaya olan özlemleri, diğer taraftan başarmış oldukları ve bizlerin farkında olmadığı belki birtakım başarı hikayeleri bunların çok daha fazla duyulması ve farkındalığın artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Hele dünyanın içinden geçtiğimiz böyle bir zaman diliminde, diasporalar nihayetinde göç hareketleri sonucunda oluşuyor. Bugün de 21. yüzyılın ikinci çeyreğine girerken, dünya üzerinde bu hareketliliğin, hele ki yakın coğrafyamızda son derece arttığı bir dönemde bu konunun farkındalığının oluşturulması bizler için de önemli." değerlendirmesini yaptı.

Bu sene Türk diasporasının Avrupa'ya göç edişinin 60. yılı olduğuna işaret eden Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:

Almanya'yla imzalanan iş gücü anlaşması çerçevesinde Sirkeci'den trenlerle 1961'de büyüklerimizin Almanya'ya ve diğer Avrupa ülkelerine yolculuğunun başladığı tarih. 60 yıllık bu serüven içerisinde sıkıntılar da yaşadık. Kurumsal ırkçılığın, ayrımcılığın, İslam düşmanlığının, ötekine tahammülsüzlüğün maalesef son yıllarda arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Sadece diasporaların kendi içerisinde yaşadıkları sorunların gündeme gelmesi ve köpürtülmemesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu ülkelerde yaşayan insanların sahici sorunlarının da gündeme getirilmesi lazım.

Eren, festivalin sloganına da değinerek, şunları söyledi:

Biz Avrupa'da yaşayan ve eli kalem tutan çift dilli gençlerimizi bulup, bir araya gelelim ve onlarla bir mecra oluşturalım diye birkaç defa yazarlık akademisi programı düzenledik ve akademilerin neticesinde Türkçe hikaye, şiir, öykü yazabilen, farklı konularda kabiliyetleri olan gençleri bir araya getirdik. Sonucunda da Telve adlı bir dergi çıkardık. İlk sayıda da 'Her şeyden biraz kalır.' diye kendilerini anlattılar. Hala edebiyat dergisi olarak çıkıyor. Başka bir sayıda da 'Sen nerenin yerlisisin?' diye sormuşlardı kendilerine. Bunlardan hareketle biz de sadece bir yere ait olmamak, birkaç farklı yerde insanın kendisini ait hissetmesi gibi durumlardan yola çıkarak, festivalin sloganını 'Her şeyden biraz kalır.' olarak belirledik.

"ELİMİZDEN GELDİĞİ KADAR NEŞELİ, KEYİFLİ BİR FESTİVAL OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Direktörü Emrah Kılıç ise konuşmasında sanatçı Ege Öztayfun tarafından tasarlanan afişe dair bilgiler vererek, festivalde herkesin izlemesi gereken filmlerin yer aldığına dikkati çekti.

Filmlerin çok çeşitli konuları içerdiğini belirten Kılıç, "Değerlendirme sürecinde izleyerek öğrendiğimiz birçok şey oldu. Bu diaspora konularına aslında ne kadar uzak kaldığımızı hissettik. Festivalimiz 27'sinde başlayacak ve 28, 29 Ağustos'ta gösterimlerimiz olacak. 29'unda kazanan filmlerin ödüllerini dağıtacağız. Elimizden geldiği kadar neşeli, keyifli bir festival oluşturmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Kılıç, festival yarışmasında finale kalan 24 filmin ekibini İstanbul'da ağırlayacaklarını belirterek, "Ekipler film gösterimlerinden sonra söyleşi yapacaklar. Onlarla burada bir köprü kurmaya çalışacağız. Bütün diaspora topluluklarının sinemacılarının bir araya gelip, belki de ileride ortak yapımlar yapabilecekleri bir hat oluşturmaya çalışıyoruz. Umarım diaspora topluluklarının sürekli gelip gittiği, birisinin film çektiğinde önce buraya yollamayı düşündüğü bir festival haline geleceğiz." ifadelerini kullandı.

FESTİVAL HAKKINDA

Festivalin "Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi"nin jürisi yönetmen Andaç Haznedaroğlu, Bakü Uluslararası Kısa Film Festivali Direktörü Fehruz Shamiyev, yönetmen Haluk Piyes, yönetmen Maryna Gorbach Er ve yönetmen Murat Şeker'den oluşuyor.

En İyi Film Ödülü'nü kazanan film, 5 bin avronun sahibi olurken, TRT Özel Ödülü'ne 2 bin 500 avro, En İyi İkinci Film'e 1500 avro ve En İyi Üçüncü Film'e 1000 avro takdim edilecek.

Yabancı Dilde Filmler Yarışma Kategorisi'nin jürisinde ise yapımcı Anthony Nti, Asya Dünya Film Festivali Direktörü Asel Sherniyazova, Saraybosna Film Merkezi Direktörü Ines Tanovic, yönetmen Nariman Aliev ile yazar ve yapımcı Samed Karagöz yer alıyor.

Bu kategoride En İyi Film Ödülü'nü kazanan film 5 bin avro, Jüri Özel Ödülü'nü kazanan yapım 2 bin 500 avro, En İyi İkinci Film Ödülü'nü kazanan film 1500 avro ve En İyi Üçüncü Film Ödülü ise 1000 avro para ödülünün sahibi olacak.

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali'nde yer alan filmler kategori ödüllerinin yanı sıra bir ödül için daha yarışacak. Programda yer alan tüm filmler salondaki gösterimlerin yanı sıra Festival Scope adresinden de çevrim içi erişime açılacak.

Filmleri bu adresten veya salonda takip eden sinemaseverler daha sonrasında festivalin web sitesi "diasporafilmfestival.com" verdikleri oylarla 500 avro değerindeki Seyirci Ödülü'nün sahibini belirleyecek.

Dünyanın farklı ülkelerinden 24 filmi sinemaseverlerle buluşturacak festivalde, tüm gösterimler ücretsiz olacak. Seyircilerin sağlığı ve salonlarda dezenfeksiyona zaman ayırmak amacıyla günde üç seansın gerçekleştirileceği festivalde, gösterim saatleri 14.00, 17.00 ve 20.00 olarak belirlendi.

Festivalin "Yabancı Dilde Filmler Yarışma Kategorisi" finale kalan film ve yönetmenleri şöyle:

"3 Logical Exits "- Mahdi Fleifel, "A Year in Exile" - Malaz Usta, "Bj's Mobile Gift Shop" - Jason Park, "Flowing Home" - Sandra Desmazieres, "Henet Ward" - Morad Mostafa, "I Don't Feel At Home Anywhere Anymore" - Viv Li, "Leftovers" - Shahi Derky, "Malabar" - Maximilian Badier-Rosenthal, "Nha Mila" - Denise Fernandes, "Number 10" - Florence Bamba, "Tha Affected" - Rikke Gregersen, " The Virgin, The Old Lady, The Journey" - Natalia Luque.

"Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi" finalistleri de şöyle:

"28" - Nazim Şerbetov, "Brigitte Bardot" - Çağıl Bocut, "Cennet" - Gülden Gevher Öz ve Olcay Seda Özaltan, "Düğün Fotoğrafı" - Cemalettin Baş, "Hakem" - Roman Hodel, "İklim Değişimi" - Yasemin Demirci, "Susam" - Sami Morhayim, "Temmuz" - Sezer Salihi, "Teslimat" - Doğuş Özokutan, "Toz Olmak" - Hüseyin Aydın Gürsoy, "Yüksek İrtifa ya da Şeylerin Tuhaflığı" - Emir Külal Haznevi, "Zamanın Rengi" - Hatip Karabudak.

  • Kategori:
    KÜLTÜR-SANAT
  • Eklenme Tarihi:
    13.08.2021 11:24
  • Güncellenme Tarihi:
    13.08.2021 11:24
  • Kategori Videoları
Diğer İçerikler
title
“Sultanların ressamı” İstanbul'da

“Sultanların ressamı” İstanbul'da

title
Sanatın dünyaya açılan kapısı

Sanatın dünyaya açılan kapısı

title
15 Temmuz destanı beyaz perdede

15 Temmuz destanı beyaz perdede

title
‘Robinson Nine'nin hayatı belgesel oluyor

‘Robinson Nine'nin hayatı belgesel oluyor

title
Sümela Manastırı tamamen açılıyor

Sümela Manastırı tamamen açılıyor

title
Bakan Varank açıkladı: Zeytinlik Mahallesi UNESCO'ya aday

Bakan Varank açıkladı: Zeytinlik Mahallesi UNESCO'ya aday

title
MSB'den Preveze Deniz Zaferi belgeseli: Oruç Reis vurgusu dikkat çekti

MSB'den Preveze Deniz Zaferi belgeseli: Oruç Reis vurgusu dikkat çekti

title
Antarktika belgeselinin galası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı

Antarktika belgeselinin galası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı

title
Taksim Camii'nde sona doğru: Yıl sonunda ibadete açılacak

Taksim Camii'nde sona doğru: Yıl sonunda ibadete açılacak

title
İstanbul'un gizli sarayı Bizans'ın kalıntılarını üzerinde taşıyor

İstanbul'un gizli sarayı Bizans'ın kalıntılarını üzerinde taşıyor

title
Türkiye'nin yakın tarihi ‘Suveyda' ile beyazperdeye yansıyacak

Türkiye'nin yakın tarihi ‘Suveyda' ile beyazperdeye yansıyacak

title
Bedir Acar Öneriyor

Bedir Acar Öneriyor

title
'Yaşamak' filminin ilk fragmanı geldi

'Yaşamak' filminin ilk fragmanı geldi

title
Nasreddin Hoca Şenliği

Nasreddin Hoca Şenliği

title
Devlet tiyatroları açık havada perde açtı

Devlet tiyatroları açık havada perde açtı

title
Dünyanın en büyük batık uçağı

Dünyanın en büyük batık uçağı

title
Saç Müzesi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

Saç Müzesi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

title
Galata Kulesi'nde restorasyon çalışmaları

Galata Kulesi'nde restorasyon çalışmaları

title
'Medeniyetler Beşiği' göz kamaştırıyor

'Medeniyetler Beşiği' göz kamaştırıyor

title
Ders için çektiği kısa filmle İtalya'dan ödül aldı

Ders için çektiği kısa filmle İtalya'dan ödül aldı

title
'Aşkların şehri' Sagalassos, kapılarını ziyaretçilere açıyor

"Aşkların şehri" Sagalassos, kapılarını ziyaretçilere açıyor

title
Doğu Akdeniz'in antik kentleri ziyaretçilerini bekliyor

Doğu Akdeniz'in antik kentleri ziyaretçilerini bekliyor

title
Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerini yetenek sınavıyla belirleyecek

Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerini yetenek sınavıyla belirleyecek

title
Sağlık çalışanlarına ücretsiz olacak!

Sağlık çalışanlarına ücretsiz olacak!

KEŞFET
EN YENİLER