Türkiye ekonomisi 2020'yi nasıl kapatacak? İTO Başkanı açıkladı

Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs pandemisi, küresel ekonomiyi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Peki, sektörler 2020'yi nasıl kapatacak? Turizm sektörü için olası ihtimaller neler? İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç tüm merak edilenleri Akşam TV'ye değerlendirdi.

Eklenme Tarihi: 20.05.2020 17:16 - Güncelleme Tarihi: 20.05.2020 17:16
HABER

İTO Başkanı Avdagiç, Türkiye’nin salgın sürecini dünyada en iyi yöneten ülkelerin başında geldiğini dile getirerek, “Hükümetimiz tedbir planlarını hızlı şekilde hayata geçirdi. Şu anda makul denge içerisinde ilerliyoruz, devletin mali dengeleri sarsılmadan, piyasanın beklentilerini karşılanacak seviyede. Türkiye krizi hem sağlık hem de ekonomi anlamında en az hasarla atlatan ülke olma yolunda ilerliyor.” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL HAVALİMANI TÜRKİYE’NİN DAĞITIM MERKEZİ OLACAK”

Normalleşmeden sonra dünyada üretim ve yatırım süreçlerinin değişiklik göstereceğini belirten Şekib Avdagiç, “Bütün dünyada 2020 yılı büyüme anlamında eksi olarak yazılacak. İkinci bir dalga yaşamazsak ve süreç kontrollü şekilde yürütülürse, olası kayıptan en az hasarla çıkabiliriz. Batı Avrupa’nın Çin yerine Türkiye’ye dönüş yaptığını gözlemliyoruz. İstanbul Havalimanı global dağıtıcının İstanbul’u ham olarak seçmesine katkı sağlayacak. Yeni havalimanı Türkiye’nin dağıtım üssü olacak. Dolayısıyla böylesine büyük mega yatırımın, ülkeye katkısı uzun vadede çok büyük olacak.” dedi.

“TÜRKİYE DİNAMİZMİNİ EKONOMİYE YANSITACAK”

Türk iş camiasının güçlü bir yapıda olduğunu söyleyen Avdagiç, “Türkiye’de pandemiden önce 4 milyon maske üretiliyordu. Türk iş camiası 3 hafta içerisinde günlük maske üretimini 50 milyona çıkardı. Dünyada maske üretimini 3 haftada 12 katına çıkaran başka bir ülke yok. Türkiye bu dinamizmini ekonomiye de yansıtacaktır.” şeklinde konuştu.

“DÜNYADA TATİL İÇİN ÖNCELİKLİ OLARAK TAVSİYE EDİLECEK”

Türkiye’nin dünyada tatil için tavsiye edilen ülkelerin başında geleceğini sözlerine ekleyen Avdagiç, “Turizm sektöründe sert bir kayıp yaşadık, bu üçüncü çeyrekte de devam edecek. Dünyada en çok hasar gören kesimlerin başında turizm geliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu konu üzerine çalışıyor. Türkiye sağlık alanında ortaya koyduğu etkin projelerle dünyada kendini çok iyi konumlandırdı. Bunu yaygınlaştırırsak, Türkiye tatil için öncelikli tavsiye edilen ülkelerin başında gelecek.”

KATEGORİNİN DİĞER VİDEOLARI
Önerilen Videolar