Silahlı korsanlar bastı, 10 Türk kaçırıldı! Gemi sahibinden ilk açıklama

Nijerya’da içerisinde 18 kişinin bulunduğu gemiye saldıran korsanlar, 10 Türk gemiciyi kaçırdı. Geminin sahibi Sefa Paksoy, 24 TV’ye açıklamalarda bulundu. Konunun Dışişleri ve Ulaştırma bakanlıklarına bildirildiğini aktaran Paksoy, 'Kaçırma olaylarında genellikle fidye isteniliyor. Kaçırılan personel için şu ana kadar herhangi bir talepte bulunulmadı. Ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız.' şeklinde konuştu.

Eklenme Tarihi: 16.07.2019 16:07 - Güncelleme Tarihi: 16.07.2019 17:34
HABER

Nijerya açıklarında silahlı kişiler, 18 Türk’ün bulunduğu bir gemiye saldırarak 10 gemiciyi kaçırdı. Kaçırılan Türk mürettebatın içinde bulunduğu geminin firma sahibi Sefa Paksoy, bölgedeki sıcak gelişmeleri 24 TV muhabiri Adem Hançer’e anlattı. Paksoy, “Şu anda bize ulaşan bilgi yok, bunu Nijerya’daki gruplardan bir tanesinin yaptığını biliyoruz.” dedi.

Nijerya açıklarında kaçırılan 10 Türk için Nijerya Büyükelçiliğiyle temasa geçildiğini söyleyen Sefa Paksoy, “Konu Dışişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığına bildirildi. Yetkililer bölgede girişimlerini başlattı.” diye konuştu.

Gemide toplam 18 mürettebat olduğunu belirten Paksoy, “Bunların arasındaki 10 Türk gemici, Nijerya açıklarında korsanlar tarafından kaçırıldı. 8 personelimiz ise gemiyi kendi olanaklarıyla Gana’ya götürmüş. Kaçırılan 10 Türk personelimizin de bu bölgede olduğunu düşünüyoruz.” sözlerini kullandı.

“KAÇIRILAN PERSONEL İÇİN HERHANGİ TALEPTE BULUNMADI”

Ailelerin endişe içinde beklediğini belirten Paksoy, “Aileleri sakinleştirmeye çalışıyoruz, şu anda hepimiz bekliyoruz. Şirket olarak daha önce böyle bir olayla karşılaşmadık. Kaçırma olaylarında genellikle fidye isteniliyor. Kaçırılan personel için şu ana kadar herhangi bir talepte bulunulmadı. Ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız.” dedi.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Nijerya’da kaçırılan Türk gemicilere ilişkin “Takip ediyoruz. Dışişleri Bakanlığı ve istihbarat birimleri çalışıyor. Yürütülen operasyonların selameti açısından ayrıntılı bilgi veremeyeceğim. Ayrıntılı bir şekilde olayın üzerinde yoğunlaştık” dedi. Çelik, 'Odaklandığımız şey o gemideki kardeşlerimizin hayatlarını kurtarmaktır, bununla ilgili ayrıntı vermeyeyim. Odak noktamız onları sağ salim oradan kurtarmaktır' diye konuştu.

FİRMADAN AÇIKLAMA

Firma Kadıoğlu Denizcilik SAN. TİC: A.Ş'den konuya ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamada,'Kamerun’un Douala limanından / Fildişi sahili Abidjan limanına boş olarak gitmekte olan 8900 Dwt Türk bayraklı Paksoy-1 isimli yük gemimize yaklaşık olarak 02:58N - 004:40E mevkinde Nijerya Brass kıyısının 124 mil (230 kilometre) güneybatısında silahlı korsanlarca saldırıya uğramış, gemideki iletişim ve seyir cihazlarına zarar verilmiş ve tamamı Türk vatandaşı 10 denizci arkadaşımız korsanlar tarafından rehin alınmıştır.

İlk duyumlara göre yaralanma ve can kaybı yaşanmamıştır. Tüm personelimizin salimen serbest bırakılmaları için çalışmalarımız devam etmektedir. Konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaştıkça sizlere ileteceğiz' ifadeleri kullanıldı.

 

Önerilen Videolar