Cuma Namazı Kaç Rekat? Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Mübarek Cuma gününün gelmesi sebebiyle vatandaşlar büyük bir mutluluk yaşıyor, bu mutluluğu da sevdikleri ile paylaşıyorlar. Her hafta Cuma günü yaşanan bu coşku vatandaşların ibadetlerini yerine getirebilmeleri vesilesi ile olurken bugün de aynı hislerle dualar edilecek, eller semaya açılacak. Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekattır ve hangi dualar okunur? Cuma namazının adım adım kılınışı..

Eklenme Tarihi: 26.07.2019 16:03 - Güncelleme Tarihi: 23.08.2019 09:39
HABER

Cuma namazı, Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

KATEGORİNİN DİĞER VİDEOLARI
Önerilen Videolar