Ambulansın önünü kesip taşla saldırdı!

İstanbul'da korona virüs vakasına giden 112 ekibi dehşeti yaşadı

Eklenme Tarihi: 29.03.2020 20:49 - Güncelleme Tarihi: 29.03.2020 20:49
HABER

İstanbul’da yeni tip korona virüs (Kovid-19) şüphelisi hastayı almayan giden ambulans, kimliği belirsiz bir şahsın saldırısına uğradı. 112 ekiplerine şüpheli hastanın kimliğini soran gözü dönmüş şahıs, cevap alamayınca ambulansı yumruklayıp, aracı ile ambulansın önünü keserek camlarını kırıp dehşeti yaşattı.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul’da gece geç saatlerde yeni tip korona virüs (Kovid-19) ihbarı üzerine belirtilen adrese giden ve şüpheli şahsı alarak hastaneye doğru hareket eden ambulansın önü bir kişi tarafından kesildi. Arabasından inerek 112 çalışanlarına, “Hasta kim? Korona mı? Ne olmuş? Anlatsanıza” diye ardı arkasına sorular soran şahsa 112 çalışanları hasta mahremiyeti açısından hastanın bilgilerini vermedi. Bunun üzerine hızını alamayan şahıs önce ambulansı yumruklamaya başladı. Yaşanılanlar üzerine hastayı alarak olay yerinden hızla uzaklaşan 112 ekibinin önü bir süre sonra aynı şahıs tarafından araç ile tekrar kesildi. Bu kez şahıs eline aldığı kaldırım taşıyla ambulansın camlarını kırdı. Hızla olay yerinden kaçan 112 ekibi, en yakın polis merkezine giderek şahıstan şikayetçi oldu. Hasta ise polis karakolunda bir başka ambulansa alınarak hastaneye sevk edildi. 

Yaşadıklarını anlatan ambulans şoförü Halit Korucu, saat 00.10 sıralarında koronavirüs şüphesiyle vaka verildiğini, koruyucu kıyafet giyerek olay yerine gittiklerini söyledi.

Korucu, hastayı ambulansa aldıktan sonra sol taraftan beyaz bir araç yanaştığını kaydederek, şunları aktardı:

'Camdan hastanın bilgisini almak istediler. Ben de hasta mahremiyetine aykırı olduğu bilgi veremeyeceğimi söyledim. O arada hasta koronavirüs şüphelisi olduğu için komutaya hastaneye sorarak çıkış yapmak istediğimizi anons geçiyordum. Araç içerisindeki kişilere bakmayınca sinirlendiler herhalde ki araçtan inerek ambulansı yumruklamaya başladılar. Olay yerinden ancak saldırgan şahısların aracına çarparak çıkabildim fakat o sırada ambulansın arka kapısını açtılar. Personelimiz de az kalsın düşecekti. Ambulans hareket halindeydi. Mecburen yavaşladım, saldırganlar araçlarını ambulansın önüne kırarak yolumuzu kestiler. Camı kırdılar. Biz uzaklaşmak isterken, araçlarıyla bizi takip ve taciz ettiler.'

Pendik’te bir polis merkezine sığınmak zorunda kaldıklarını dile getiren Korucu, 'Karakola sığındıktan sonra hastamızı bir başka ambulansla hastaneye sevk etmek zorunda kaldık.' dedi.

- Sağlık Bakanı Koca’dan geçmiş olsun telefonu

Halit Korucu, olaydan haberdar olduktan sonra Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın kendilerini aradığını söyledi.

Korucu, 'Bakanımız her zaman yanımızda olduğunu söyledi. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Gece saatlerinde biz uyanığız ama Sağlık Bakanımızın uyanık olacağını, bizi arayacağını hiç tahmin etmiyorduk. Yanımızda olduğunu bir kez daha anladık. Çok teşekkür ediyoruz kendilerine. Biz 7/24 görevimizin başındayız.' ifadelerini kullandı.

KATEGORİNİN DİĞER VİDEOLARI
Önerilen Videolar