ABD'de Dorian Kasırgası Felaketi: 1 Çocuk Öldü

Dorian Kasırgası saatte yaklaşık 280 kilometre hızla Bahamalar’ı vurdu. Kasırga, şiddetini artırarak Atlas Okyanusu'nda ilerlemeye devam ediyor. ABD’nin Florida eyaletine doğru ilerleyen ve hızı yaklaşık 260 kilometre olan kasırganın, eyaleti doğu kıyısından vurması bekleniyor.

Eklenme Tarihi: 02.09.2019 17:27 - Güncelleme Tarihi: 02.09.2019 17:27
DÜNYA

Hızı saatte 280 km'ye yaklaşan kasırganın şiddeti, ‘Kategori 5’ seviyesine yükseldi. Bahamalar’ı adeta alt üst eden kasırga, evlerin çatılarını uçurdu, elektrik hatlarını yerle bir etti, ahşap yapıları ise yıkıp geçti.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, 'çok tehlikeli' uyarısında bulunduğu Dorian Kasırgası'nın bölgede yakın tarihte görülen en güçlü kasırga olduğunu duyurdu.

Bahamalar’da yaşayanlar ise yaklaşan kasırga öncesi belirlenmiş olan güvenli noktalara tahliye edilmişti. Kasırga’nın Dorian’ın şiddetli yağmur, kuvvetli dalgalar ve yıkıcı rüzgârla Bahamaları etkisi altına aldıktan sonra yönünü ABD’ye çevirmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Trump Twitter’dan, “Bahama halkı için dua ediyoruz. Daha önce hiç olmadığı hızda vuruyor” mesajını yayınladı.

FLORİDA'YA DOĞRU İLERLİYOR

Bahamalar’ı vuran Dorian Kasırgası, ABD’nin Florida eyaletine doğru ilerliyor. Hızı yaklaşık 260 kilometre olan kasırganın, eyaleti doğu kıyısından vurması bekleniyor.  

BİR ÇOCUK ÖLDÜ

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, dün kasırganın kategorisini en yüksek kategori olan 5’inci seviyeye yükseltmişti. Kasırganın, bu geceden itibaren etkili olacağı ve etkisinin Çarşamba gününe kadar süreceği bildirildi. Pazar ve Pazartesi günleri Bahamalar’da etkili olan kasırga, 1 kişinin ölümüne sebep oldu. 8 yaşında bir çocuğun yükselen sular yüzünden boğularak can verdiği bildirildi. Ayrıca, Bahamalar’da toplam 13 bin ev kasırga yüzünden yerle bir oldu.

EVLERİNİZDE ERZAK VE SU DEPOLAYIN

Akşam saatlerinde Florida’ya ulaşması beklenen kasırga için eyalette hazırlıklar yapılmaya başlandı. Florida Valisi Ron de Santis, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, kasırganın Florida’ya yaklaştıkça güçlendiğini ve özellikle eyaletin doğu kıyısında oturanların evlerinde su ve erzak depolaması gerektiğini yazdı.  

40 MİLYAR DOLAR ZARAR VEREBİLİR

İsviçreli araştırma şirketi UBS Group’un açıklamasına göre, Dorian Kasırgasının ABD’ye maliyetinin en az 25 milyar dolar olacağı, verdiği zarara göre maliyetin 40 milyar dolara çıkabileceği bildirildi.

Önerilen Videolar