Barış Manço Kimdir?

Tüm albümleriyle müzik dünyasında yeni bir çığır açan ve şarkı sözleriyle kültür hayatına önemli katkılarda bulunan Barış Manço, türkülerimizi Rock’n Roll ve Twist tarzlarında seslendirdi. Birçok şarkısının son kıtasında halk şiiri geleneğinde olduğu gibi kendi ismine yer verdi. ‘Modern çağ ozanı’, şarkılarında atasözlerini ve deyimleri de sık sık kullandı. Toplumsal konulara ve ailenin önemine dikkati çekti. Eserlerini, gelenekseli çağdaş ile harmanlayarak üretti.

Eklenme Tarihi: 15.06.2019 10:08 - Güncelleme Tarihi: 30.07.2019 12:15
BİR EFSANE OLMAK

1988 yılında başlayan 7’den 77’ye programı, çocuklara öğütler verdiği ‘Adam Olacak Çocuk’, yaşlılara saygıya dikkati çeken ‘İkinci Kahvaltı’, dünyayı dolaştığı ‘Dönence’, Türkiye’yi dolaştığı ‘Dere Tepe Türkiye’ projelerini kapsıyordu. Program çekimlerini yapan ekip 150 farklı ülkeye gitti, 500 bin km’den fazla yol katetti. Modern Seyyah Barış Manço, dünyanın çevresini 12 kez dolaştı. Türkiye’yi yurt dışında tanıttı.

Tüm bunların yanı sıra Türk Japon dostluğu etkinlikleri kapsamında gittiği Uzak Doğu’da büyük bir coşkuyla karşılandı. Ayrıca Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov Türk dünyasıyla çok iyi ilişkiler geliştiren Manço’ya ‘Türkmen vatandaşlığı’, Belçika ise 1987 yılında ‘Türk Kültür Elçisi’ unvanını verdi.

1 Şubat 1999’da vefat etti. Ölümüyle tüm Türkiye yasa boğuldu. Barış Manço Türkiye’yi ve Türk kültürünü en güzel şekilde temsil etti ve dünyanın her yanında değerlerimizin tanınmasını sağladı. ‘İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil, tatlı dildir’ dedi ve bulunduğu her ülkede sevildi, sayıldı. Bütün hayatı boyunca barış elçisi gibi yaşayan Manço, ardında 200’ün üzerinde şarkı, 40 yıllık sanat hayatı boyunca 300’den fazla ödül ve 7’den 77’ye onu seven milyonlarca yürek bıraktı.

Önerilen Videolar