'Ateş çemberi' güneş tutulması kısmende olsa Türkiye'den de izlendi

Türkiye'den kısmen izlenebilen 'Ateş çemberi' güneş tutulması, Adana ve İstanbul semalarından da izlendi. Sabah 06.45'te başlayan tutulma güzel görüntüler oluşturdu.

Eklenme Tarihi: 21.06.2020 11:07 - Güncelleme Tarihi: 21.06.2020 11:07
GÖKYÜZÜNDEN

21 Haziran'da gerçekleşen 'Ateş Çemberi' Güneş tutulması sırasında Ay Güneş'in yaklaşık yüzde 99'unu kapladı.

GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır.

Tutulmanın olması için Ay'ın yeni ay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için güneş tutulması çok ender bir olaydır.

Önerilen Videolar