Çin İşkenceleri | #GalatıMeşhur

Bu sefer rahatsız edici bir içerikle karşınızdayız efendim, ortaçağda insanlara çeşitli işkenceler yapıldığı ve acı çektirerek öldürüldükleri biliniyor. İnsanoğlu belki şeytanın dahi aklına gelmeyecek işkence yöntemleri bulmuş ve kurbanlarını bu yollarla öldürmüş. Modern çağdaki işkence yöntemlerini de anlatmak gerekir belki ama biz şimdi Çin işkencesi diye de anılan birbirinden korkunç yöntemleri ele alalım sevgili Galat-ı Meşhur ailesi.

Eklenme Tarihi: 20.08.2019 11:29 - Güncelleme Tarihi: 20.08.2019 13:39
GALAT-I MEŞHUR

İlki pirinç boğa yöntemi, antik yunan icadı olduğu söylenen bu yöntem de tamamen pirinçten yapılan ve içi boş bir tarafındaysa kapı bulunan boğanın içine bir kurban kapatılırdı. Kurban dediğim cezalı kişi ardından boğanın altına yerleştirilen ateşle metalin rengi kırmızıya dönünceye kadar ısıtılırdı. Böylece pirinç boğanın içindeki kurban kızararak ölürdü.

Bir diğer işkence yöntemi kafir çatalı, bir kayışla tutturulmuş iki ucu sivri olan metal bir işkence aleti olan bu çatalın bir ucu kurbanın çenesine dayanırken diğer ucuysa kurbanın göğüs kemiğine dayanırdı. Bu alet kayış yardımıyla tavana asılmış olan kurbanın boynuna sabitlenirdi kurbanın ölmemesi için asla uyumaması gerekiyordu. Eğer uyursa başı öne düşer çatal hem çeneden hem de göğüsten delip geçerdi.

Bir diğer yöntem fare işkencesi kurbanın vücuduna bir tarafı açık diğer tarafında ise ateş olan bir kutu yerleştirilirdi. Ateşten kaçmaya çalışan fareler kaçacak başka yer olmadığı için kurbanın vücudunu yemeye başlarlardı. Kurbanın vücudunu kazıp ağzından çıkarlardı.

Bir diğer yöntem meme koparıcı, bu yöntem zina yapanlara, bilerek çocuk düşürenlere, evlilik dışı çocuk sahibi olanlara, büyü işleriyle uğraşanlara ve tanrıya küfür edenlere uygulanırdı. Alette bulunan kıskaçlar soğuk ya da çıplak bir şekilde bedene uygulanırdı. Göğüs ucunu veya göğüsü koparıp kan kaybından kurbanın ölmesini sağlardı.

Testereyle işkencede bir diğer yöntemdi, suçlu baş aşağı elleri bağlı, ayakları da kazığa bağlı bir şekilde dikilirdi. Baş aşağı kan akışı sağlandığından kurban bacak arasından kesilmeye başlanırdı. Pozisyon gereği suçlu kişi baş aşağı olduğundan bilinç uzun süre açık olur ve acıyı daha fazla hissederdi.

Bir diğer yöntem  kurşun püskürtme yöntemi, oldukça basit ancak çok etkili bir yöntemdi. Alaetin içine erimiş kurşun, kızgın yağ, erimiş gümüş, kaynar su ve katran konularak kurbana püskürtülürdü. Kurbanın en çok acı çekeceği gözler ve mide bölümü özellikle tercih edilirdi. Çok acılı ve ızdırap veren bir ölüme neden olurdu.

Bir diğer yöntem kazığa oturma, kazıklı voyvada diye adlandırılan Voyvoda III. Vlad Tepeş tarafından kullanılan bu yöntemde kurbanlar ucu sivri kazığa oturtularak kazık yükseltilirdi. Kurban kendi ağırlığıyla beraber iyice kazığa geçmiş olurdu. Ortalama olarak kurbanın ölmesi ise  üç gün sürerdi.

Diğer yöntem bir koparıcıyla yapılan işkence, kurbanın dilini tek hamlede koparmaya yarayan bu yöntemde kurbanın ağzı zorla açılır ve dil koparıcı yerleştirerek kurbanın dili tek seferde koparılırdı.

Son olarak askı işkencesinden bahsedeceğim, kurbanın kol ve bacaklarının çıkarılarak acı verilmesi üzerine tasarlanmış bu alette kurban ellerinden ve kollarından alete bağlanırdı. Masanın her iki tarafında yer alan kollar kullanılarak germe işlemine başlanırdı. Kollar ve bacaklar yerinden çıkana kadar devam eden bu acılı ve ağrı verici işlem bazen kolların ve bacakların tamamen koparılmasına kadar devam ederdi.

Daha bir çok işkence yöntemi olduğu kesin ancak bu kadarına tahayyül etmek bize yeter diye düşünüyorum. Bir başka videoda görüşmek üzere sevgili Galat-ı Meşhur ailesi.

 

Önerilen Videolar