Afrika’nın ‘Türk Annesi’: Yeşim Meço Davutoğlu

Türkiye’nin gücünü ve şefkat elinin her yerde olduğunu bulunduğu yerde hissettirmeyi başaran Darüsselam Büyükelçimiz Ali Davutoğlu’nun eşi Yeşim Meço Davutoğlu ile Afrika macerasını ve ülkede gerçekleştirdiği yardımlar hakkında konuştuk.

Eklenme Tarihi: 31.12.2019 11:09 - Güncelleme Tarihi: 10.01.2020 10:01
Bİ KONUŞALIM

Afrika Maceranız Nasıl Başladı?

Eşim Libya, Bingazi’de Başkonsolostu kısa bir süre önce gitmiştik ama Libya’da çıkan iç savaşta eşim çok başarılı oldu. Takdir name alarak kısa bir süre içinde Tanzanya, Darüsselam Büyükelçisi olarak atandı. Biz Büyükelçi olacağını duyduk ama hangi ülkeye gideceğimizi bilmiyoruz. Biz de bütün diplomatlar gibi heyecanla bekliyoruz. Tabi benim her zamanki gibi duam, “Allah’ım en hayırlı yer olsun” hayırdan o kadar bahsetmişiz ki Allah bizi Tanzanya’ya büyükelçi olarak gitmemizi nasip etti. Sonsuz şükürler olsun. Gittiğimiz günden beri şükür ediyoruz çünkü Afrika’da çok mutluyuz.

Afrika’ya gittiğinizde nelerle karşılaştınız?

Tanzanya, Darüsselam’a çok bilgi sahibi olmadan gittik. Gittiğimiz ilk hafta sonu oğlumuzu da alıp bir yetimhaneye gittik. Ben bu ziyarette Afrika’nın bilinen fotoğrafını görmüş oldum. Hemen ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Bir defile yapalım dedik. Osmanlı Kaftanları defilesi düzenledik. Buradan gelen para ile yetimhaneyi fiziksel olarak düzeltmeye çalıştık. Burada ilk adımı attıktan sonra talepler artmaya başladı. Afrika maceramız böyle devam etti. Su kuyuları da açıyoruz.

Halk ile aranız nasıl?

Halk bir yardım götürdüğümüzde bizi çok sıcak karşılıyor. Halk ile aram her zaman iyidir. Taki ‘Mama Turkey-Türkiye Anne’si diyene kadar.

Yetimhanenin giderlerini nasıl karşılıyorsunuz?

Biz vakıf kurduk. İsmini de ‘Aşure’ koyduk. Hemen bir kampanya başlattık ‘Afrika’da bir çocuğum var’ kampanyası. Ben ilk yakın çevreme mesaj attım. Yetimhanede her bir çocuğun giderini karşılamak en fazla 25 dolar. Yakın çevremiz sağ olsun bize olumlu dönüş yaptılar. Buranın giderlerini şuanlık böyle karşılıyoruz.

Türkiye’den size yardım etmek isteyenler nasıl ulaşabilir?

Biz buranın giderlerini yakın çevremizin desteği ile karşılıyoruz. Tabi ki vakfımızın Türkiye ve Tanzanya, Darüsselam banka hesapları mevcut. Bize 25 dolarlık yardımda bulunarak bir çocuğun giderlerini karşılayabilirler. Gerekli bilgileri sosyal medyadan ‘Yeşim Meço Davutoğlu’ hesaplarından ulaşarak gerekli bilgileri temin edebilirler.

Önerilen Videolar