• 20 Ağustos 2019 Salı 08:00
  • |
  • 20 Ağustos 2019 Salı 08:32

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yanal ikna etmiş

Paylaş

Yazıya Emre Belözoğlu ile başlamamak haksızlık olur. Yaşını bir an bile hissettirmeden, bu takıma sadece abilik yapmaya değil, ilk dakikadan itibaren Fenerbahçe’ye futbol oynatmaya geldiğini gösterdi.

Oyunun temposunu belirlerdi. Herkesin topa dokunmasını sağlayarak oyuna ısındırdı. Enerjisini ekonomik kullanarak oynadı.

Vedat Muriqi Türkiye’ye geldiğinden bu yana her sezon üzerine koyan bir isim. Bulunduğu noktaya tırnaklarıyla kazıya kazıya geldi. Geçen sezon fiziksel olarak başkalaştı. Ligin ikinci yarısında bunu gollerine de yansıtmıştı. Dün gece fiziğinin bu ligin üzerinde olduğunu gösterdi. Golcülüğünün yanı sıra takım savunmasına verdiği katkı daha değerliydi. Attığı gol, Fenerbahçe taraftarının uzun süredir hasret olduğu santrfor vuruşuydu. Transferinde ezeli rekabet yaşandığında kalitesine dudak bükenleri utandırdı.

Bir kaç sezondur ideal stoper ikilisini oluşturamayan Fenerbahçe, bu yaz da büyük bölümü stoperdeki sorunu ile geçirdi. Fakat ince eleyip sık dokuyarak karar kılınan Zanka, özellikle Uche’yi hatırlatan ayakta kalarak savunma yapmasıyla güven verdi. İkili mücadelelerde sert bir oyuncu. Gelmeden önce topla ilişkisi eleştirilmişti. Gazişehir FK karşısında oyun kurarken orta saha merkezine yaptığı paslarda doğru tercihleri vardı. Tek zaafı ağır bir stoper. Yanına bir çabuk oyuncu daha eklendiğinde daha etkili olacaktır.

Ersun Yanal bir sistem takımı oluşturma konusunda eleştirilebilir. Ancak bu ligin dinamiklerine uygun futbol oynatma konusunda usta bir isim. Öne çıkan bu üç isim dışında takım maçın büyük bölümünde rakibine baskı yaparak onun istediği şekilde hareket etti. Bu takımı oyununa ikna ettiğini gösteriyor.

Şampiyonluktaki rakiplerinin puan kayıplarının olduğu haftada konsantrasyonu kaybetmeden oynadılar. Çabuk ve atletik özellikleri iyi bir stoper ve bir sol bek takviyesi ile Fenerbahçe rakiplerini fiziksel hırpalayan bir takım olur. Fizik kapasitesini fit tutabildiği ölçüde de şampiyonluğun en büyük adayı olur ki, takip ceza sahasına çok adamla giden bu Fenerbahçe geçen sezonki gol sıkıntısını yaşamaz gibi duruyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

15 Mart 2020 Pazar

Bir Fenerbahçe klasiği

09 Mart 2020 Pazartesi

Kayıp puan güçlü oyun

01 Mart 2020 Pazar

Doğrular ve iflas

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Bu kadarmış

16.03.2020

Alen Markaryan

Mevzu ruh güzelliğidir

02.04.2020

Kenan Karcı

Son karar: 2 milyon euro

11.01.2020

Mustafa Sapmaz

Bir Fenerbahçe klasiği

15.03.2020

Gürkan Ata

İçten içe sevindiler!

16.03.2020