• 09 Aralık 2018 Pazar 08:00
  • |
  • 09 Aralık 2018 Pazar 08:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Son yarım saat

Paylaş

Fatih Terim Florya’da, kadroyu mevcutlar içerisinde Süper Lig tecrübesi bulunan oyunculardan kurmuş. Hatta bu on birin şöyle bir özelliği de var. Eksiklerin çok olduğu dönemde geçen sezon da kadroda olan tam sekiz futbolcu dün sahadaydı. Bu dönemi birlikte oynama pratiği olan oyuncularla aşmaya çalışmak doğru; fakat aynı oyuncu grubunun eksikler varken çok maç oynayıp yıpranması açısından yanlış tercihti.

Maç başladıktan sonra gördük ki, takımında ilk sezonunu geçiren Muğdat Çelik tüm iyi niyetiyle oynamasına karşın, onun yerine altyapıdan gelen bir oyuncu daha oynatılabilirmiş. Sezon başında Akhisar’dan gelen Muğdat’ın Galatasaray kariyeri, böyle giderse fazla olmayacak gibi duruyor.

Bildik iç saha oyunu ile başladı Galatarasaray. İlk on beş dakikada ciddi pozisyon da buldu. Çaykur Rizespor kalecisi Gökhan, milli takım kaleci seçimleri tartışılırken, aslında adamcılıktan çağırılmadığını ispatlayacak bir performans sergiledi.

İlk bölümdeki çekingenliğin ardından Boldrin ve Abdullah’ın yönlendirdiği kontrataklarla cevap veren Çaykur Rizesporlu oyuncular da hücumda, golü atana kadar genelde Umar Aminu’nun hayal kırıklığı yaratan performansına yenik düştüler.

Galatasaray teknik ekibi ilk yarı kötü oynayan Muğdat’ı kenara alırken, Çaykur Rizespor teknik heyetinin Umar’a hamle yapmaması; antrenmanda çalışılan planlar kadar anlık hamlelerin de ne kadar değerli olduğunu gösterdi. Diri oldukları bu dönemde maçın en iyi futbolunu oynadılar. Ancak hız nedeniyle atakları doğru bitiremediler.

İkinci golde şunu görmeli. Hızlı iki kanat oyuncusu Galatasaray’ın hücum hareketliliği için her zaman değerli. Ancak ikinci golde, Nagatomo’dan pas alan Rodriguez, topu alıp rakibinin üzerine gitmek yerine, Nagatomo’nun bindirmesini bekledi, güzel bir pas attı, Nagatomo da markajsız koşusunu iyi bir orta ile tamaladı, kafa toplarının etkili ismi Eren de golünü attı. Şimdi böyle atak yaparsan, santrforsuz oynamadığını da görmüş olursun. Onyekuru ve Rodriguez topa basıp pas yaptıklarında daha değerli iş yapacaklarını anlamalılar.

Aminu’nun golünden hemen önce Eren, Rodriguez ve Onyekuru hızlı ve rakibi defansta eksik yakaladıkları hücumda Onyekuru, Rodriguez’in o goldeki olgunluğunu göstermedi ve acele pasla atağı autla sonlandırdı. Rizespor’un golü de onları skora ortak etti.

Fenerbahçe derbisinde 60’ıncı dakikada fizik olarak oyundan düşen Galatasaray, bunu tartışmak yerine tali yola girmişti. O maçtan bu yana devam eden bu sorun, dün bariz şekilde görüldü. Son yarım saat skor eşitliği gelmeden, sahada oyunu dağılmıştı Galatasaray’ın. Stoperlerin santrfor olarak oyuna alınıp, doldur-boşalta dönülmesi, takıma santrfor transferinin yapılamaması ile açıklanamaz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

15 Mart 2020 Pazar

Bir Fenerbahçe klasiği

09 Mart 2020 Pazartesi

Kayıp puan güçlü oyun

01 Mart 2020 Pazar

Doğrular ve iflas

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Bu kadarmış

16.03.2020

Alen Markaryan

Mevzu ruh güzelliğidir

02.04.2020

Kenan Karcı

Son karar: 2 milyon euro

11.01.2020

Mustafa Sapmaz

Bir Fenerbahçe klasiği

15.03.2020

Gürkan Ata

İçten içe sevindiler!

16.03.2020