• 27 Ocak 2019 Pazar 08:00
  • |
  • 27 Ocak 2019 Pazar 08:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sinan’dan moral

Paylaş

On sekiz yaşıma kadar İzmir’de yaşamış biri olarak, İzmir’in kışın kuru soğunu hatırladıkça hala içim titrer de böylesine yağmur pek yok hafızamda. Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Paneli’nin raporuna göre, gelecek yirmi yılda ısınma artışı durdurulamazsa iklim krizi, artık geri döndürülemez bir hal alacak. Yağmur maçın kendisi kadar konuşulmuşken, ben de fırsattan istifade bu küresel soruna bir ara pası atayım. Kritiğe nasıl başlamalı? Dün sahanın zeminin aşırı yağış nedeniyle ara pası vermeyi imkansızlaştırdı. Deplasman takımının olduğu kaleye atak yapan takımlar sağ kanadını kullanamadı. 

Zemine uygun oyunu ilk yarım saat tutturan Göztepe, Galatasaray’ın bireysel hatalarından iki de pozisyon buldu. Ağır zeminde yaptıkları tempo sonucu yorulan İzmir’in sarı kırmızılıları, oyunun ritmini bir daha o seviyeye taşıyamadılar.

Galatasaray’ın ilk yarının son bölümünde Onyekuru’nun hızından yararlanarak sürüklediği ataklar dışında, maç boyunca hücumda pek bir şey üretemedi. Feghouli, etkisiz oynadığı maçta ilk yarıda arka direkte iyi vurabilse skoru daha erken lehine çevirebilirdi. Penaltıyı dışarı atan Borges, Göztepe’nin maçta düşen enerjisini neredeyse sıfırladı. 

Galatasaraylı futbolcular, sahanın izin verdiği tek bölgede iyi ve hızlı paslaşarak geliştirdiği atakta Sinan’la tabelada öne geçti. Vasat bir oyun ortaya koymuşken, galibiyet için altın değerinde bir fırsattı. Sinan Gümüş taraftarın en çok eleştirdiği oyuncu, ancak iki haftadır attığı gollerle takımına hayat veriyor. 

Olası bir puan kaybı, santrfor transferinin yapılamadığı ortamda krizi derinleştirebilirdi. Şimdi zor şartlarda çıkarılan üç puan zirve yarışında büyük moral olacak. Kesin! Ancak bu oyunda tek eksik santrforsuzluk değil.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

15 Mart 2020 Pazar

Bir Fenerbahçe klasiği

09 Mart 2020 Pazartesi

Kayıp puan güçlü oyun

01 Mart 2020 Pazar

Doğrular ve iflas

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Bu kadarmış

16.03.2020

Alen Markaryan

Yol haritası

08.04.2020

Kenan Karcı

Son karar: 2 milyon euro

11.01.2020

Mustafa Sapmaz

Bir Fenerbahçe klasiği

15.03.2020

Gürkan Ata

İçten içe sevindiler!

16.03.2020