• 21 Ocak 2019 Pazartesi 08:00
  • |
  • 21 Ocak 2019 Pazartesi 08:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Büyük oynadılar

Paylaş

İster kabul edin, ister etmeyin, bu ligin en iyi top oynayan takımı Başakşehir Futbol Kulübü’dür. Yaşarken hiçbir zaman geniş kitleleri peşinden sürüklediklerini görmeyeceğiz belki; ama oynadıkları futbol, herkesin kendi takımından oynamasını isteyeceği oyun olacak. Büyük takım gibi oynuyorlar, cümlesindeki gibi artık bir fazlalık. Artık oynadıkları futbol, bir büyük takım oyunudur.

Üstelik bunu, aldıkları sonuç ne olursa olsun, ligin en istikrarlı futbolunu oynama konusunda en iyisi olan Trabzonspor’a karşı deplasmanda yaptılar.

Trabzonspor, orta saha merkezinde lig ortalamasının üzerinde ikilisi varken, sakatlıklar nedeniyle hiç alışık olmadıkları Yusuf-Kamil ile oynamak zorunda kaldı. Şansızlıktı. Buna rağmen ilk gole kadar oyun ve oyuncu kalitesi yüksek Başakşehir’i kendi sahasına iyi sıkıştırdılar. Ancak Emre Belözoğlu, Arda Turan, Mossoro, Robinho ve İrfan Can Kahveci gibi topu çok iyi kullanan oyuncularla bu baskıdan uzun top ile sıyrıldığı ilk atakta Başakşehir golü buldu. Rakipleri bu oyunculardan birini kadrosuna katmaya çalışırken, hepsinin on birde olması da bir mesaj olarak algılanmalı.

Maçın skoru üzerinden ligin geleceği üzerine fal bakmadan önce, şunu söylemeli. Ligin ilk yarısını zirvede tamamlayan iki takım, bunun puan tablosundan ibaret olmadığını, karşılaştıkları maçta oyunun senaryosu ile gösterdiler. İyi bir futbol ziyafeti çektiler. Zorlandığı anlar olsa da hiçbir zaman kaybedeceği izlenimi vermeyen Başakşehir kazanan taraf olurken, bu iki takım zirve senaryosunun içinde olacağının sinyalini güçlü şekilde verdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

15 Mart 2020 Pazar

Bir Fenerbahçe klasiği

09 Mart 2020 Pazartesi

Kayıp puan güçlü oyun

01 Mart 2020 Pazar

Doğrular ve iflas

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Bu kadarmış

16.03.2020

Alen Markaryan

Yol haritası

08.04.2020

Kenan Karcı

Son karar: 2 milyon euro

11.01.2020

Mustafa Sapmaz

Bir Fenerbahçe klasiği

15.03.2020

Gürkan Ata

İçten içe sevindiler!

16.03.2020