• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
13 Temmuz 2023 Perşembe

Seviyoruz demeseler keşke

B.

Masterchief hakkında yazı yazmaya niyetlenince oturup birkaç bölüm arka arkaya izlemiştim iki yıl evvel. Dikkatimi çekti, birbirine kazık atmaya çalışanlar hep "Seni çok seviyorum" diyerek yapıyordu bunu.

Bir ahbabım seçim sürecinde arkadaş grubundan dışlandı "çürümüşlüğe ortak olan bir AKP'li olduğu gerekçesiyle. "Seni çok seviyorum, ama sen de bizi anla" diyerek selamı sabahı kesti yakın dostu. Oysa oldu bitti AK Parti seçmeniydi dostum. Böylece kabul etmeleri gerekirdi. E yıllardır da tanıyorlar. Fakat çok umutlanmışlar bu defa -umutlanmak değil aslında bana sorarsanız bitimiz kanlandı demek istemişti, fakat geldiği dağ başında sanırım bu deyim kullanılmıyor- ahbabım onları da anlamalıymış, bir parça anlayış göstermeliymiş. Onu çok seviyorlarmış, ancak bu hengamede bir AKP'li görmeye tahammülleri yokmuş. Af buyurun, serapa kezbanlık, paçalardan damlayan bir sonradan görmelik. E kabahat o görgüsüzde değil ahbabımda elbette. "Doğrularla birlikte ol!" emrine riayet etmezsen, doğru olmayan senin doğruluğuna rıza göstermez. Böyledir.

Her neyse, beni asıl öfkelendiren şey kazık atmanın bir vesilesi aranırken kullanılan bu "seni çok seviyorum" sözü. Buna şu sıralar öyle çok rast geliyorum ki. Hayatları, muhayyileleri, tasavvurları ucuzlar, ucuzlatmadık bahâ bırakmazken sevmek ve sevilmek de hak etmediği yerini aldı.

İlla vela olmadan, şart şurt koşmadan, hasbelbeşeriyye vuku bulacak arızalara tahammül göstererek ve mahbubu kendinden ziyade önemseyerek yapılacak bir şeydir sevmek. Bunu yapamıyorsan, menfaat ilişkisinin, boş vakit öldürme refakatinin adını sevgi koyma! Hem "seni seviyorum" sözü gıcırdamasın diye sürülen yağ değildir. Bir anlamı, bir hürmeti, bir derinliği vardır bu sözün. Seven mahbubuna muti olur.

Sevmek babında uzun uzun söz söylenebilir. Velakin kavramın içi boşalmış, sizde çağrıştırdığı anlam onun için bir şey ifade etmiyorsa eğer kellim kellim la yenfa'.

Bu sebeple kısa keselim. Profesyonel sevgi olmaz. Menfaatçi sevgi olmaz. Seviyorum dedikleri hallerini görünce, sevmeseler ne yapacaklar acaba dediğimiz nice insan yok mu?

Seviyoruz demeseler keşke. Hiçbir mesele kalmayacak. Oldukları gibi vandal kabul edip, mucibince muamele edeceğiz.

<p>Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından Bursa'da rüzgar etkisini göstermeye devam e

Bursa'da etkili rüzgar vatandaşlara zor anlar yaşattı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi