• $ 6,0895
  • € 6,8217
  • 251.352
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Federer, Uniqlo’yla dev anlaşma yaptı

37 yaşındaki emektar tenis şampiyonu Roger Federer’le olan tenis konusunda temsilcilik anlaşması mukavelesini kısa bir süre önce iptal etmişti ama Federer’le Uniqlo adlı giyecek firması tarafından 10 yıllık bir anlaşma yapılınca da, herkesin şapkaları uçmuştu.

Times of London, teniste 20 defa Grand Slam kazanmış olan Federer bu anlaşmasıyla, sadece reklamlardan yılda 74 milyon dolar kazanacak diye yazmıştı. Böylece Federer yılda, dünyada sadece reklamlardan, en çok gelir kazanan sporcu oluyordu. Federer’den sonra dünyada reklamlardan kazancıyla ikinci olan sporcu, basketbol yıldızı Le Bron James ise, yılda 52 milyon dolar kazanıyordu.

47 yaşındaki Tony Godsick Team8 adlı ve çok büyük bir giyim şirketinin, butik yönetimi ajansı ortağı ve de Uniglo’nun da üç ortağından biriydi. Yani Tony Godsick Uniqlo şirketinin üç kurucu yöneticisinden biriydi. Team8, haziran ayında Uniqlo ile 300 milyon dolarlık bir anlaşma yapmıştı. Sonra da Federer’le ortak çalışma anlaşması yapılınca, mart ayında Federer’le anlaşmasını iptal eden Nike, oldukça pişman olmuştu. Çünkü Nike, Federer’le geçmişte tam 20 yıl çalışmıştı.

Acaba bir giyim şirketi, bir oldukça yaşlanmış tenisçiyle, bu kadar yüksek ve uzun vadeli bir anlaşmayı neden yapmıştı?

Federer, Nike’tan ayrıldıktan bir zaman sonra kendi kendini yönetmeyi seçmişti. Karısı ve Federer, epey zaman sonra Tony Godsick ile uzun uzun görüşmeler sonrasında anlaşmayı yapabildi. Godsick ile çalışılınca kısa zaman içinde önemli ve uzun vadeli anlaşmalar fırsatı gündeme geldi. Federer için uzun vadeli anlaşmalar yapılarak, Rolex, Mercedes, Lindt çukulatası ve Credit Suisse ile anlaşmalar yapılması mümkün oldu.

Bay Godsick, 2012’de kendi özel şirketini kurdu. Federer dışında popüler tenisciler, mesela Juan Martin del Porto şirkete eklendi ama sonra da hokeyciler ekibe katıldı, mesela Henrik Lundqvist!

2017 yılına gelindiğinde Federer ve ailesi, tenis olduğu kadar, giyim için de düşünceler sağlamaya başladı. Renk, ‘design’ ve de baskı yaklaşımları gündeme geldi. Federer ailesi bu işlerde de ön plana çıkmıştı.

Şu anda Federer, 10 yıl için anlaşma yaptığı için, 9 yıl daha var ama tabii 9 yıl sonra farklı bir yaşama gitmeyi de planlıyor. Ama 9 yıl sonra ne yapacağını da henüz pek bilmiyor.

Google bugün Doodle´ına ilk Türk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy´u taşıdı. Semiha Berksoy´un Do

Semiha Berksoy Kimdir? Neden Doodle Oldu?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Giresun'da yakalanan terörist kendini 'doğa gezgini' olarak tanıtmış

Adıyamanlı çobanın kayaç zannettiği denizkestanesi 85 milyon yıllık fosil çıktı