• $ 6,1037
  • € 6,8208
  • 250.228
  • 84.593
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

ABD’de Donald Trump’ın seçim desteği azaldı mı?

ABD’de araştırmacılar, Amerika başkanının federal kampanyasının finansmanı konusunda bir dümen yapmış olmasını, ne kadar zamanda ortaya çıkarabilirler? Sorunun şu andaki cevabı, iki hafta kadar!

Paul Monafort ve de Michael Cohen’ın hukuken suçlulukları da sekiz ayrı duruma rağmen, sadece iki haftada mahkemede ortaya çıkmıştı. Ama onlar da başkanı suçlu olarak itham etmişlerdi.

Sonuçta Donald Trump’ın itibarı Nisan 2018 tarihinden bu yana olabilecek en düşük düzeye gelmişti.

Kaldı ki Başkan Bay Trump’ın, geçtiğimiz günlerde Senatör John Mac Cain’in vefat etmesinin cenaze törenine gitmemesi de, birçok kişi tarafından üst düzeyde eleştirilmişti, oyları da azalmıştı. Çünkü geçen hafta sonunda, vatandaşlar siyasetçi Mac Cain’in ölümüne üzülüp cenazesine giderken, Başkan Trump ise cenazeye gitmek yerine, golf oynamaya gitmişti.

The Economist dergisi genelde her hafta 1500 kadar Amerikalının genel siyasi fikirlerini You Gov adlı şirket üzerinden yapılan anketle incelemekte.

Geçtiğimiz günlerde yapılan son incelemelerde, vatandaşlar Başkan Trump’ı yüzde 53 eleştirmekte. Ve de yüzde 38 kadarı ise de, (geçen aralık ayındaki en düşük oranından) yüzde 2 daha fazla oranla desteklemekte. Toplamda geri kalan yüzde 9 tarafsız!

Diğer araştırma şirketleri de bunlara benzer sayılar tespit etmekteler.

Trump’a ‘Beyaz Emerson Koleji’nin desteği de yüzde 38’i bulmakta ama ABC News ve de Investors Business Daily’de de, her ikisinde de destek daha az yani sadece yüzde 36 olarak bulunmakta.

Trump’a şiddetle karşı olduklarını söyleyenler ise, son birkaç haftada beş puan artarak, yüzde 37 oranından yüzde 42 oranına çıkmışlar. Bu istatistikler Başkan Trump için başlangıçtan bu yana verilen en düşük destek oranı.

Zaten oylamalar biraz incelendiği zaman da kimin Trump’a oy verdiği, kimin vermediği de açıkça görülebiliyor.

İstatistiklerde, Trump’ın oylarını düşürenlerin çoğunluğunun üniversite mezunu beyaz çoğunluluk olduğu görülüyor.

Beyaz ve üniversite mezunu demokratların yüzde 49 kadarı Trump’ı desteklemeyenlerden olurken, Trump’ı, yani Cumhuriyetçileri destekleyen beyaz üniversite mezunu kişiler ise yüzde 40 kadar.

Trump’ın işlerini doğru yaptığını düşünen ve en çok güçlü destekleyicileri ise çok sınırlı ve yüzde 20-30 kadar arasında.

Ünlü Youtuber Enes Batur, geçtiğimiz günlerde evleneceğini duyurmuştu. Şimdi ise sosyal medyasından

Enes Batur´un Evlendikten Sonra Oturacağı Evin İlk Görüntüleri

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Biten Transferler - 2019/2020 Sezonu

Kabe’nin içinde ne var?