HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3165
  • 6,0717
  • 208.568
  • 94.101
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Vezneciler Metro İstasyonu açıldı

Haliç Köprüsü’nün geçen ay hizmete girmesiyle metro seferleri Yenikapı’ya ulaşırken, güzergahtaki Vezneciler İstasyonu’nun da açılmasıyla İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampusu'na ulaşım çok kolaylaştı.

x

YUNUS DOĞDU-HABER MERKEZİ 

Vezneciler Metro İstasyonu’nun hizmete girmesiyle bölgedeki Beyazıt, Saraçhane, Süleymaniye ve Laleli semtleri ve Kapalıçarşı raylı ulaşım konforuna kavuştu. Beyazıt’taki İstanbul Üniversitesi öğrencileri, öğretim üyeleri ve çalışanlarıyla Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanları başta olma üzere bölge halkının ulaşımı büyük oranda kolaylaştı. Tarihi Yarımada’daki istasyonun hizmete alınmasının bölge turizmine olumlu katkılar sağlaması da bekleniyor. İstasyona, İstanbul'un işgali sırasında bu bölgedeki karakolda şehit edilen askerler anısına "Vezneciler İstasyonu 16 Mart Şehitleri Girişi" ismi verildi. Ayrıca istasyon girişine olayı üç dilde anlatan anıt da konuldu. 

TARİHE UYGUN DİZAYN 

Vezneciler İstasyonu yüzeyden 30 m. derinliğinde inşa edildi. Vezneciler İstasyonu’nda ve istasyon girişlerinde, engelli erişimine uygun şekilde uluslararası standartlara uygun yürüme ve ikaz bantları, tutunma barları ve özürlü asansörü tesis edilerek yüzeyden perona erişim kolaylığı sağlandı. Raylara titreşim önleyici elastomer yastık uygulanarak, trenin neden olduğu gürültü ve vibrasyon en aza indirilip seyahat konforu artırıldı. Projenin Tarihi Yarımada'da olması nedeniyle titreşim sönümleyici ve gürültüyü minimuma indiren ray bağlantı sistemleri kullanıldı. 

BÜYÜK ENTEGRASYON 

Hacıosman-Yenikapı Hattı'nda yer alan Vezneciler İstasyonu’ndan metroya binen yolcular Taksim-Hacıosman yönüne, Yenikapı’ya ve Marmaray aracılığıyla Üsküdar-Kadıköy-Kartal yönlerine, Hafif Metro’yla (Yenikapı-Aksaray arası tamamlandığında) Otogar-Atatürk Havalimanı-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyat Stadı yönlerine hızlı ulaşma imkânına kavuşacak. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Kocaeli´de halk otobüsü şoförü, durakta tekerlekli sandalyede bekleyen engelli çocuğu ve annesini ar

Kocaeli´de halk otobüsü şoförü engelli çocuk için güzergahını değiştirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Türkiye'nin en yüksek barajı projesinde sona geliniyor

Cudi ve Gabar'daki teröristlere ‘eşek arısı’ adlı dronelar ile büyük darbe indirildi

En Çok Okunanlar